North Brother Adası

Ülkemizde henüz bir ayrımı yapılmasa da, Eskimo kanoları için eskiden kullanılan bir sözcük olan ‘Kayak’, ABD başta olmak üzere birçok ülkede kano yerine kullanılan ve kendine has bir spor dalı olan bir çeşit ulaşım aracı. Kanodan farkı; oturuş pozisyonu ve kullanılan kürek tekniği olan bu aracın bir diğer artısı ise yeni yerleri keşfetme olanaklarının daha fazla olması. Tıpkı size anlatacağımız bugünkü hikâyede olduğu gibi…

AOL_North_Brother_00

İsmi ‘North Brother,’ olan bu adanın tekrar-keşfi, 2012 senesinin Eylül ayında ABD’nin Connecticut eyaletine gitmek için New York Şehri’nden kayakları ile yola çıkan iki arkadaşın ona rastlaması ile gerçekleşmiş.

Planları arasında yer almayan bu gizemli durağın birçok ilginç özelliklerinden birisi de Riverside Hastanesi’ne ev sahipliği yapması. Çiçek hastalığından mustarip hastaları izole etmek için kullanılan bu hastanenin 1930ların sonuna doğru kapandığı söylenmekte.

AOL_North_Brother_02

Kapanmasına yakın, karantina gerektiren diğer birkaç hastalığa kapılmış hastaları da kabul eden bu şifa yuvasının yerinde şu an sadece yıkıntılar bulunmakta…

AOL_North_Brother_03

Söylentilere göre adada, hastanenin haricinde adanın her yaştan madde bağımlılarının kabul edildiği (1960larda kapanan) bir de rehabilitasyon merkezi bulunmaktaymış.

AOL_North_Brother_04

Riverside Hastanesi’nin bir başka özelliği ise Mary Mallon’un yani Tifolu Mary’nin ölmeden önceki son 20 yılını geçirdiği yer olması. İrlanda’dan ABD’ye göç etmiş bir kadın olan Mary Mallon, ilk sağlıklı tifo mikrobu taşıyıcısı olarak bilinmektedir. Vefatının ardından 6 cüzzamlı hastanın da bakımının yapıldığı hastanenin 1970lerde satışı söz konusu olsa da, bakımı ve onarımının yüksek maliyetleri sebebi ile bu durumdan vazgeçilmiş.

AOL_North_Brother_05

Hastane haricinde birçok yapıya da zaman zaman ev sahipliği yapan adanın kendine ait bir morgu, kilisesi ve çeşitli dükkânları bulunmaktaymış. Kendine ait bir elektrik, buharla ısıtma ve telefon şebekesi olan adanın şu anki hali ise sadece kuşların konakladığı bir doğa parçası.

AOL_North_Brother_06

Şu an doğanın hızla kendisine ait olanı almaya devam ettiği ada 1980li yıllarda bir hapishane olarak kurgulansa da, yine yüksek maliyet ile uğraşmak istemeyen yönetim tarafından tamamı ile kaderine terk edilmiş durumda…

AOL_North_Brother_07 AOL_North_Brother_08 AOL_North_Brother_09 AOL_North_Brother_10

Kaynak: Facts.fm

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*