Okaliptus Spp.

Geçen hafta, bir toplantıda bana sorulan bir soruüzerine bitki ansiklopedilerimi karısıtırıp okaliptus hakkındaki bilgilerimi tazeledim. Toplantıda konuştuğumuz şey, bataklık haline gelmiş bir alan ve buranın bitkisel rehabilitasyonuydu. Benim de aklıma ilk olarak Eucaliptus spp. geldi. Tabii burada suyu yok etmek istemeseydik, yetişebilecekçok daha fazla tür mevcuttu. Mesela aşırı nemli topraklarda rahatlıkla yetişebilen Anchusa myosotiflora, Carex japonica, Aruncus sylvestris, Hemerocallis aurantiaca, Hosta coerulea, İris orientalis, Lythrum salicaira uygun olabilirdi. Eğer alan tamamen bataklaşıyorsa, Acorus calamus, Alisma plantago aquatica, Butomus umbellatus, Calla pallustris, İris pseudocorus, Tyhpa angustifolia böyle alanlarda rahatlıkla yetişen bitkiler arasında. Biraz daha abartacak olursak tamamen su içinde yetişebilecek bitkiler de var. Bunlar içinde en yaygın olanlar Nymphea spp.(Nilüfer) ya da Nuphar advena(Su zambağı). Ama bizim konuştuğumuz durumda, taban suyunun giderilmesi amaçlanıyordu. Bu arada bu konuda bir kavak türü olan Populusxeuroamericana da kullanılabiliyor, ama Eucaliptus spp.’ın dahaçok literatürde yeri var gördüğüm kadarıyla. Bu durumda kullanmamız gereken Eucaliptus spp.’den biraz bahsedecek olursak; halk bu ağaca”Sıtma ağacı” diyor. Eskiden bataklıklardaki sineklerden bulaşan sıtma hastalığının bu bitkinin bataklıkları kurutması ileönüne geçilmişçünkü. Eucaliptus spp.çok hızlı büyüyen bir bitki. Herdem yeşil. 600 kadar türü var. Bazı türler 100m.yi aşan boylarıyla dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olabiliyorlar. Buna inanması zor. 100m.’yi hayal edemiyorum bile. Türkiye’de 1885 yılından beri yetiştiriliyor. Ege ve Akdeniz koşulları bu bitki için uygun. Tam güneş altında mutlu oluyorlar. Kökleri oksijensizliğeçok dayanıklı. Sadece aşırı soğuk ve don olayına dikkat etmek gerekiyor.Çok soğuk yerler ve don zararlı olabiliyor. Eucaliptus canaldulensis ise 25-30m. kadar boy yapabiliyor. İyi bir gölge ağacı. Aynı zamanda alternatif tıpta da solunum yolları konusunda kullanımının yaygın olduğu bilinmekte.

Toprak isteği:

E. camaldulensis’in doğal yayılış alanlarındaki topraklar tipik kumlu allüvyal topraklardır. Güney Avustralya’daki Eyre Yarımadası’nda bulunan bir orijini hariç, kalker anakayasına uyum sağlayamaz. Söz konusu yerdeki orijin de kireçtaşıüzerindeki sığ topraklarda E. prosa ile karışık hade ve bozuk vasıflıdır(Boland ve ark., 1989).

Yayılış alanları:

Eucalyptus camaldulensis, Avustralya anakarasında en yaygın yayılışa sahip okaliptus türüdür. Doğal yayılış alanları 12.5-38°S enlemleri arasında yer almaktadır. Bu da, türün yayılış alanlarının büyük iklim kuşakları olarak tropikal kuşak ile subtropikal (sıcak-ılıman) kuşaklara girdiği anlamına gelmektedir.Genellikle akarsu boyları ve ovalarda yer almakla birlikte, bazan nisbeten yüksek arazilerin yamaçlarında da bulunur. Kurudere boylarında da yer alır ve böylelikle kıtanın kurak ve yarı kurak bölgelerinde de yayılış gösterme imkanını bulur.(Boland ve ark., 1989).

İklim:

Tür doğal yayılış alanlarında ılıktan sıcağa,yarı nemliden yarı kuruluğa kadar geniş bir aralığa sahip iklim koşullarında yetişir. Yayılış alanlarında en sıcak aya ait ortalama yüksek sıcaklık 27-40°C, en soğuk aya ait ortalama düşük sıcaklık 3-15°C’dir. (Baland ve ark., 1989).

Okuduklarınızın işinize yaraması dileğimle…

Ceren Dayıcıoğlu, Pil Tasarım

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*