OMA’dan BREEAM Excellent ödüllü Stadskantoor tasarımı

Rotterdam’ın, içinde belediye hizmetleri, ofisler ve konutlar bulunacak yeni belediye binası Stadskantoor içinOMA, adım adım sokaktan geriçekilirken bir yandan düzensiz iki tepe oluşturan, tekrarlanan birimlerden oluşan modüler bir bina fikri geliştirdi. Binanın daha küçük hücrelerden oluşan kompozisyonu Rotterdam’ın ana arterlerinden olan Coolsingel’den bakıldığında etkileyici ve kompleks bir form ortayaçıkarıyor ve yeni binanın, kendini iki taraftançeviren 1953’ten kalma eski belediye binası Stadstimmerhuis ile incelik ve uyum içerisinde birleşmesine izin veriyor.

Stadskantoor’un inovatif taşıyıcı sistemi, hem yapıda hem de binanın programında maksimum verim veçeşitlilik sağlıyor: zaman içinde değişen beklentilere göre binaya yeni birimler eklenebilir veyaçıkartılabilir, ve birimler isteğe göre ofis veya konut alanı olarak kullanılabilir. Yüksek seviyelerdeki yeşil teraslar, Rotterdam şehir merkezinin ortasında bahçeli bir daire sahibi olma şansı sunuyor. Yapı sokak seviyesinde, araziyi doldurmak yerine yukarıda asılı duran birimler sayesinde cömert bir açık alan oluşturuyor ve bu şekilde şehir ve Stadskantoor arasında aktif ve açık bir ilişki kurulmasını sağlıyor.

Tasarım şartnamesi, Stadskantoor’un Hollanda’nın en sürdürülebilir binası olması gerektiğini belirtmiş. OMA bu şartınüstesinden, binanın ana esneklik konsepti ile ve akciğer gibiçalışan iki büyük atrium ile geliyor. Atriumlar yazın sıcağı, kışın soğuğu depolayan ve bu enerjiyi ihtiyaca göre sıcak veya soğuk olarak açığaçıkaran bir iklimlendirme sistemine bağlılar. Binanın cam cephesinde kullanın yüksek teknoloji şeffaf yalıtım ise eşine az rastlanan bir enerji verimliliği sağlıyor.

Rem Koolhas proje ile ilgili şöyle diyor:

“Rotterdam’ın gerçekten neye ihtiyacı var?

Etkileyici bir ani mimari geçişleri sekansının ardından– rekonstrüksiyonun katı modernizminden, küplerin“yeni hümanizmi” aracılığıyla 90’ların bastırılmış postmodernizmine, günümüz Hollanda modernizminin yüceltilmesine kadar– 1940 bombardımanının havaifişekleri tarafından ortayaçıkarılan bütün bu ideolojiler bir arada bulunmakta ve acımasız bir birliktelik içinde, her bir başarılı katmanın biröncekine zıt ve ondan bihaber olduğu bir etkileşime girmekte.
Şu an ihtiyaç duyulan, dozaşımı bir formun ortasında incelik, belirsizlik ve muğlaklık olabilir. Biz formu olmayan bir“yığın”öneriyoruz; bu yığın, major ve minor sorumluluklar yüklenerek şekillendirilen daha küçük elemanlardan oluşuyor.

İhtiyaç duyulduğunda form etkileyici ve formel olabilir, hatta neredeyse simetrik– Coolsingel’den bakıldığı zaman gözeçarpan iki yükselti gibi– ve istenildiği takdirde ince ve uysal olabilir– mevcut anıt Stadstimmerhuis ile olan ilişkisindeki gibi.

Oluşturduğumuz yapısal sistem– birüç boyutluçelik Vierendeel yapısı– bize doğaçlama yapma ve zemini neredeyse kendisi bir birey olacak şekilde azat etme, böylece“Stadswinkel”i vatandaş ve şehrin ilişkisini geniş bir kentesel peyzaj alanında, neredeyse bir“Romalı”ölçeğinde ve ciddiyetinde, engelsiz bir kamusal alan olarak yorumlama fırsatı veriyor.

Şu an tasarım geliştirme aşamasında olan proje yakın zamanda BREEAM’den dört yıldız (Excellent) aldı.

Copyright© OMA

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*