Özlem Tuna’nın havadaki taneciği: Zerre

Yıllarca mücevher tasarımcısı olarak firmalardaçalışmış, ardından danışmanları olmuş… 2003 yılında da kendi tasarım ofisi‘Özlem Tuna’yı açmış. Şu andaÖzlem Tuna Design veZerre Design markası altında, onun tabiri ile‘vücut süsleri’, masaüstü objeleri tasarlıyor veüretiyor. Kendi koleksiyonlarını yurt içi ve yurt dışında farklı noktalarda satıyor. Ardından gelenlere destek olmak, iş birliği ortamı yaratarak birlikte büyümek için Zerre Designve online mağazası kurulmuş.

1764’te yapılmış Büyük Yeni Han’daki yeni ofislerinde yaptığımız röportajı aşagıda bulabilirsiniz.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-1

Özlem Tuna’yı ne motive ediyor?

Sürekli bir arayış içerisindeyim.‘Ne istiyorum’u aramak, farklı yollar bulmak cok keyifli. Ayrıca bulunduğum mekan beniçok etkiliyor. 300 yılı aşkın birömre sahip bir mekanda tasarlamak, başka bir ruh hali katıyor insana. İyi tarafı da kötü tarafı da var elbette. Fark ettiğim bir şey var ki eski mağazamda cok fazla bölünüyormuşum. Şu anda kendime, yeni projelerime daha fazla konsantre olabileceğim bir ortam oluşturmaya başladım.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-2

Han’da yaşam yıllarönce nasılmış, şimdi nasıl?

Büyük Yeni Han 1764’te han olarak yapılmış olan bir mekan yıllarcaçalışılan, yaşanan,üretim yapılan bir nevi bu günlerin alış veriş merkezlerindenmiş. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İngilizler tarafından aktif kullanılan bir karakol olmuş. Ardından yineüretim devam etmiş. Bu bölgedeki tek iki avlulu han. Birürün Han’ın kapısından girip her türlü işlemi tamamlanarak bitmiş olarakçıkabiliyor. Benim için bu mekanın kendine ait olan sesleri ayrı bir perküsyonmuş gibi geliyor.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-3

Özlem Tuna nerelerden besleniyor peki?

Okuduğum kitaplar, bu topraklarda yaşamış medeniyetler, benim besin kaynaklarım hep etkili oluyor. Han’a taşındığımdan bu yana, biraz daha kendime yaklaştığımı, ve bakış açımı değiştirmeye başladığımı düşünüyorum.

Eski ile yeniyi, kültürümüzden bir alıntı ile günlük yaşamürünlerine ve vücut süslerine taşımayı tercih ediyorum. Bu yaklaşım ile tasarlamaya devam edeceğim ve bulunduğum mekanların bana etkisinin her zaman büyük olacağına eminim.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-4

Tarihi yarım adada başlayan profesyonel yaşam ve hep buçevrede devam etmek, nasıl etkiliyor sizi?

Kuyumcular ile yıllarcaçalıştım, sonra kendi firmamı kurdum. Bulunduğum bölge her zaman tarihi yarımada oldu. Etrafım zanaatkar ile doluydu. Ankara’daçalışmaya başlamış ve orada işimi devam ettirseydim, etkilendiğim şey mutlaka başka olacaktı.Çevremdekiüretim potansiyeli tabiki tercihlerimi eklemiştir.

Zanatkarların kullanım ve yapım teknikleri bazen baskın bir ifade dili bile oluşturuyorürünlerimde, bunu kırmaya daçalışıyorum bazen. Hem geleneksel görünüp hem de modern yaklaşımı araştırıyorum. Bu da farklı malzemeleri bir araya getirerek yapabileceğiniz bir şey. Sonuçta tarihi yarım adadakiüretim olanakları net; metal ileçalışılıyor. Altın, gümüş işçiliği ile takı; bakır, pirinç ile ev aksesuarları… Bu malzemlerin yanına yenilerini eklemek, kakma, ajur gibiüretim tekniklerini yeni tasarımlarımda kullanmak için araştırıyorum.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-6

Zanaatkarın yeteneğini katma değeri yüksekürünlere dönüştürüyorsunuz…

Kullanılır, yaşanılır ve sürdürülebilir bir iş birliği yaratmaçabası içerisindeyim.Çevremdeki zanaatkarların para kazanması ve dolaylı olarak benim de kazanmam içinçalışıyorum. Yeni tasarımlarım ile onlara iş imkanı yaratırken, onların da yeteneklerini değerlendirip benim için bir fayda yaratıyorum. İş birliğiniönemsiyorum ve onları yaşatmak için elimden geleni yapıyorum.

Üretim sıkıntısı yaşıyor musunuz?

Mücevherlerimdeki taşlar (Türkiye’deki teknoloji eksikliği sebebiyle) dışında her şey Türkiye’deüretiliyor. Butik porselenüretiminde sorun yaşıyorum, ama gidip yurt dışında aramıyorumüreticiyi. Eğer Türkiye’deüretilemiyorsa oöyle kalacak, bir dahaüretilmeyecek.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-7

Özlem Tuna iş birliğini yeni tasarımcılar ile devam ettirmek, artırmak için Zerre Design’ı kurdu. İsmi nerden geliyor ve bize neler getiriyor?

Zerre Design,Özlem Tuna markasının yanında ekibim olan veya olacak tasarımcılarınürünlerinin yer alabileceği yeni bir marka. Ekibimden birisininürünüüretip satmaya başlamak ve yeni tasarımcılara destek olmak markanın konumlandırılması ve stratejisindeönemli oldu.

Anlamına gelince havadaki bir tanecik, tohum; felsefede atom parçacığı demek zerre. Bence tasarımın kendisi de havadaki küçücük bir fikirden, tohumdan hayat buluyor.

ozlem-Tunanin-havadaki-tanecigi-Zerre-8

Sırada ne var?

Zerre için tasarımcılar ile işbirliği yapmak istiyoruz, su andaonline mağazamızda girişimci tasarımcıların işlerine fırsat veriyoruz. Sitedekiürünleriözenle seçip kullanıcılara keyifli bir alışveriş sunmaya devam etmek istiyoruz.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*