Paris ve Beyoğlu üzerinde kesişen bakışlar…

Frankofoni Festivali kapsamında Saint Benoît Fransız Lisesi, ünlü fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ı ağırlıyor.

Ustalığını, Doisneau, Cartier Bresson, Brassaï gibi Fransız fotoğraf sanatının bilinen bir çok isminden aldığı ilhamla birleştiren Timurtaş Onan, siyah beyaz fotoğraflardan oluşan “Paris ve Beyoğlu üzerinde kesişen bakışlar” adlı sergisiyle 26 Mart gününden itibaren Saint Benoît Fransız Lisesi’nde olacak. 19 Nisana kadar sürmesi planlanan sergide Timurtaş Onan’ın fotoğraflarına Lise 2 öğrencilerinin, sanatçının fotoğraflarından yola çıkarak hazırladıkları hikâye ve şiirler eşlik edecek. Bu projeyi taçlandırmak adına, 26 Mart akşamı saat 18.30’da öğrenciler, velilerine, kendi yazdıkları metinlerden bir derleme sunarak, katılımcılara şiirsel bir gece yaşatacaklar.

paris_4

Doisneau, Cartier Bresson, Brassaï gibi Onan’a esin kaynağı olan isimlerin, sanatçının fotoğrafları üzerindeki etkisi hakkında söyleşi yapma olanağı bulan öğrenciler Frankofoni kapsamında Paris ve Beyoğlu’nu Timurtaş Onan’ın eserleriyle yeniden gezecekler. Sanatçı tarafından seçilen ve önerilen fotoğraflar, öğrenciler tarafından yazılan hikayenin, şiirin ve konuşmanın başlangıç ve bitiş noktasını belirleyecek…

beyoglu_2

Saint Benoît Fransız Lisesi Frankofoni Haftası

Dünyada 70’den fazla ülkede kutlanan Frankofoni etkinlikleri, Saint Benoît Fransız Lisesi’nde 14 – 28 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek kapsamlı bir festival ile kutlanıyor.

paris_2

230 yıllık bir tarihe sahip olan Lise, sanatı eğitimin merkezine yerleştirerek, sanata ve kültüre karşı duyarlılığı arttırmak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekliyor! Daha önce aralarında, İdil Biret, Devrim Erbil, İsmail Acar ve Mustafa Ata’nın da bulunduğu bir çok ünlü sanatçıya kapılarını açan Lise yeni konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor…
Kerem Görsev Trio, Mario Levi, Timurtaş Onan gibi tanınmış isimlerin de yer alacağı festival süresince Saint Benoît Fransız Lisesi, öğrencilerini, Fransızcanın ve Fransız kültürünün merkezinde bir gezintiye çıkarıyor. Fransız kültürü ve diliyle kurulan bağı pekiştirerek güçlendirmeyi amaçlayan Lisemiz, eğitimin hayatla iç içe olması gerektiğine inanarak, öğrencilerini;yaşayarak,görerek,dokunarak öğrenmeye teşvik ediyor.

Timurtaş Onan Kimdir?
Timurtaş Onan
Fotoğraf Sanatçısı – Yönetmen
www.timurtasonan.com
Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Timurtaş Onan, İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışan Timurtaş Onan, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok etkinliğe katıldı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.

Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi projesinin küratörü ve genel yayın yönetmenidir.

Uluslararası sanatçılarla düzenlediği projeksiyon çalışmaları ve enstalasyonlarla “Positions and Directions”, “Triangle” “Nekropolis” ve “Cultural and Contemporary Art” adlı çağdaş sanat etkinliklerine katıldı.
2005 yılında Beyoğlu Geceleri adlı ilk kitabını yayımladı.2006 yılında Fransız Kültür Merkezinde gerçekleştirdiği Beyoğlu Geceleri adlı audio-visual enstalasyonu daha sonra Brünsbüttel Stadt Gallery de ve Athens Month of Photography kapsamında Atina’da Artower Clio Gallery’de sundu.

Fransa’nın Rennes şehrinde gerçekleştirilen yedi Türk fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Türkiye Kavşağı” ve beş Türk ve beş Yunanlı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen “Birlikte Varoluş” adlı sergilerin küratörlüğünü yaptı. 2007 yılında, üç ödüllü ilk belgesel filmi “Sokak Çocukları”nı çekti. Yine aynı yıl ünlü İngiliz heykeltraş David Cregeen ile birlikte “Eternal Image” adlı heykel – fotoğraf sergisini The Royal Geographical Society, Londra’da gerçekleştirdi.2009 yılında Yunanistan Kültür Vakfı’nın düzenlediği ve Balkan ülkelerinden 7 sanatçının yer aldığı.
“Balkanlarda Işık ve Gölgeler” adlı sergide Türkiye’yi temsil etti.2010 yılında Dortmund Kültür ve Sanat Tarihi Müzesi’nde “Beyoğlu Neoclassic” adlı sergisini açtı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ile Boğaziçi Üniversitesi’nin ortak etkinliği olan “Kültür Nehri İstanbul” projesi kapsamında “Tarihi Yarımada/Yansımalar” adlı belgesel film ve kitabı ve üniversite öğrencileriyle birlikte “Tarihi Yarımadaya Genç Bakış” adlı sergi ve kitap projelerini gerçekleştirdi. 2011 yılında Alman sanatçı Horst Hamann ile birlikte ”Beyoğlu looks Mannheim-Mannheim looks Beyoğlu”, adlı sergiyi Mannheim Stadt Gallery’de açtı. 2013 yılında ise Luxembourg, Place Guillaume’da ”İstanbul City of Light & Shadows” adlı sergisi yer aldı.

Filmografisi
Sokak Çocukları – 2007 (Beylikdüzü Kısa Film Festivali – en iyi belgesel, Akbank Kısa Film Festivali – mansiyon ve PAM Kısa Film Festivali-en iyi 2. belgesel ödüllerini kazanmıştır),
Tarlabaşı’nda Neler Oluyor? – 2008
Hayali Tacettin Diker – 2009
Kramp – 2010
Tarihi Yarımada/Yansımalar – 2010 (İFSAK Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü)

Yayınlanmış kitapları
Beyoğlu Geceleri – 2005
Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi No: 30 – 2006
İstanbul Blues – 2009
Tarihi Yarımada / Yansımalar – 2010

Ayrıntılı bilgi için :
Saint Benoît Fransız Lisesi/Kurumsal İletişim Departmanı
Bilge Gençer Sandık
Tel:(212) 244 10 26 Dahili:146 M:0 532 594 55 42 www.sb.k12.tr

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*