Paris’in Yeni Parizyen Yapıları

Paris’e gittiğinizde elbette, ilk gotik katedrallerden biri olan Notre Dame’ı, neoklasik mimarinin en erkenörneklerinden Panthéon’u, Champs-Elysées Bulvarı’na açılanArc de Triomphe’u, eklektik mimarinin en iyiörneklerinden olanGarnier Opera Binası’nı görecek ve her birine tek tek hayran kalacaksınız. Fransız mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanan dekonstruvistöğelerle dolu Parc De La Villette’de gezmenin tadına varacaksınız! Bir deünlü Fransız mimar Jean Nouvel’in tasarladığı park içerisinde yer alacak olan Philharmonie de Parisprojesi de bitti mi, mutlaka gitmeli…YineLouvre Müzesi, Eyfel Kulesi ve Ayasofya ile Saint-Front de Périgueux Katedrali’nden etkilenilerek tasarlanmış olanSacre Coeur Bazilikası sizi büyüleyecektir.

Parc De La Villette, La Geode küresel tavanlı Omnimax sinema

Şehrin modern ya da transformasyon geçirmiş, mutlaka görülmesi gereken yapılarını kaçırmamanız için birkaçönerimiz olacak sizlere aşağıda;
Modern sanatlar müzesiCentre Pompidoubunlardan ilki.

Ünlü İtalyan mimar Renzo Piano ve İngiliz mimar Richard Roger’ın tarafından 1971′de tasarlanan ve 1977′de yapımı tamamlanan Centre Georges Pompidou bir devrim yaratmıştı. Tüm mekanik sistemi binanın dışında tasarlanan bina için The New York Times“Mr. Rogers mimarlığı ters düz etti” şeklinde haber yapmıştı. Paris’in doğusunda bulunan tarihi Fransız şehri Metz’de, Mayıs 2010’da açılan Centre Pompidou-Metz ise ilk Pompidou müzesi kadar devrim yaratmasa da ahşap konstruksiyonu ve mimarisi ile şapkaçıkarttırıyor.

Metz’de bulunan modern ve güncel sanatlar müzesi Centre Pompidou Metz’nun mimarları Shigeru Ban ve Jean de Gastines. 8.000 metrekarelik bir yüzey alanı olan 90 metreçapındakiçatıörtüsü için kullanılan altıgen ahşapünitelerde,Çin bambu şapkalarından esinlenmiş.

 

Alışveriş kompleksi: Les Halles
Les Halles için Parisliler’in geleneksel alışveriş alanı demek yanlış olmaz. Oldukça eski bir mekansal gelenekten söz ediyorum zira 1137’de bu bölgeye bir açık hava pazarı kurulduğundan beri Les Halles alışveriş ile anılıyor. 2004’te mimar Patrick Berger’in tasarladığı kompleks bugün yine Paris’in canlı alışveriş merkezi haline gelmiş.

İş merkezi caddesi: La Défense

Tarihi dokunun dışında planlamış gökdelen bölgesi olan La Défense, Fransa’nın ve Avrupa’nın enönemli iş merkezlerinden biridir. Avrupa’daki en büyük 100 şirketin 10’u bu bölgede bulunuyor. Metrodan yeryüzüneçıkıp kafanızı kaldırdığınızda gördüğünüz manzara oldukça etkileyicidir. La Defense’de, Zafer takı Arc de Triomphe’u karşılayan anıt niteliğindeki bina La Grande Arche de la Défense, ticaret merkezi binası Centre Commercial gibi mimari açıdanönemli binalar bulunuyor.

Parisin-Yeni-Parizyen-Yapilari-3

 

La Défense panoramik

Etkinlik kompleksi: Docks de Paris

 

Dominique Jakob ve Brendan MacFarlane, Seine Nehri kıyısındaki eski gümrük depolarını farklı bir mimari anlayışla elden geçirmiş ve ortaya kıyısında bulunduğu nehirle uyumlu, orijinal, estetik bir tasarım çıkmış. Docks de Paris’de (Cité de la mode et du design) restoranlar, kafeler, konser alanı olarak da kullanılan bir gece kulübü,çeşitli dükkanlar bulunuyor

Arap Dünyası Enstitüsü

İspanya’dakiünlü Torre Agbar’dan anımsayacağınızünlü mimar Jean Nouvel, geleneksel Arap mimarisinde yaygın olarak kullanılan ve “mashrabiya” denen stili, Arap Dünyası Enstitüsü yapımında; modern bir şekilde yorumlamış. Mimar, otuz bin adet ışığı hassas metal diyaframlar vasıtasıyla cepheye yerleştirmiş. Yapı, 1987’den bu yana varlığını sürdürüyor.

Champs-Elysées’de araba galerisi: C42

Fransız otomobil markası Citroën’in 2008’de, Champs-Elysées Bulvarı’nda açtığı iletişim merkezi görenleri hayran bırakıyor. Mimar Manuelle Gautrand tarafından tasarlanan yapı, tavanları ayna olan 8 kattan oluşuyor ve her bir katta bir adet araba sergileniyor.

Sergi alanı: La Gaîté lyrique

1862’de açıldığındaki ismiyle Théâtre de la Gaîté lyrique’in günümüze uyarlanması aslında 1989’a kadar uzanıyor. O dönemde yapılan transformasyonçalışmaları, finansal ve kültürel mirasa saygı anlamında tam bir fiyasko olarak değerlendiriliyor. 1991’den sonra işlevsiz halde bırakılan mekanın, 20 yıl sonra yepyeni yüzü ile tekrar hayata dönmesini sağlayan mimar ise Manuelle Gautrand. Paris’in kalbindeki 9500 metrekarelik La Gaîté lyrique, bugün dijital sanatlara ev sahipliği yapan, tarihin içinde dijitalçağı yansıtan bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Philharmonie de Paris

Ve son olarakünlü Fransız mimar Jean Nouvel’in tasarladığı ve 2012 senesinde tamamlanmasıöngörülen Parc De La Villette içerisinde yer alacak olan Philharmonie de Paris senfonik konser salonu görselleri…

Parisin-Yeni-Parizyen-Yapilari-10

Parisin-Yeni-Parizyen-Yapilari-11

Parisin-Yeni-Parizyen-Yapilari-12

Parisin-Yeni-Parizyen-Yapilari-13

Paris gerçekten şiir gibi, şarkı gibi bir kent… Bünyesinde romantizmi barındıran bu güzel şehri başka yönleriyle de keşfetmeniz dileğiyle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*