Paspas’ın Bahçeleri & Minyatür Servisler

Hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok yerinde ilgi çekmeyi başaran, bizi gururlandıran bir proje ile tanışıyoruz. O kadar güzel görseller, o kadar ilgi çekici tasarımlar var ki!

Ayşegül & Emre Özberk’ten, sevimli ilham kaynakları ile, doğanın içinden, harika projelerini dinliyoruz ve Paspas’ın Bahçeleri nedir, Minyatür Servisler nedir ve nasıl bu kadar ünlü olmayı başarmışlar birlikte öğreniyoruz.

Y.Mimar Ayşegül Özberk Ve Emre Özberk

“15 yıl aktif olarak mimarlık yaptıktan sonra Paspas’ın Bahçeleri ismini verdiğimiz canlı minyatür bahçeler üzerinde çalışmaya başladık. Mimarlık hayatımız boyunca doğaya büyük hayranlık duyduk ve aktif mimarlık kariyerimizle paralel olarak bitkiler ve özellikle de uzakdoğu kökenli bitki sanatlarıyla ilgililendik.

Emre Özberk

Paspasın Bahçeleri hem doğaya olan bu ilgimizin hem de sahip olduğumuz mimarlık ve tasarım formasyonunun bir araya gelmesiyle oluşan bir proje.

Herşey kendi minyatür ağaçlarımızı yetiştirmeye basladıktan sonra bu ağaçların etrafındaki minik mekanların ne kadar büyüleyici olduğunu farketmemizle başladı. Sonrasında hazırladığımız ahşap mobilya maketleri ile bu mekanları görünür kılmaya çalıstığımız minyatür bahçeler tasarladık.

Ayşegül Özberk
Ayşegül Özberk

İlk olarak 2007 yılında tasarlamaya başladığımız bu bahçeler hem Türkiye’de hem de dünyada dönemi için sıradışı tasarımlardı. Zamanla sayıları artan bahçelerimizi Turkiye’nin minyatür bahçelere adanmış ilk web sitesi olan www.paspasinbahceleri.com adresinde sergilemeye başladık.

Paspasın Bahçeleri`ni öncelikle kendimiz için tasarlamaya basladık fakat yakın çevremiz bahçelerimizi beğenip sevdiklerine hediye etmek istedi. Ve biz de mimarlık hayatımıza paralel olarak minik bahçeler hazırlamaya devam ettik. 2012 yılında The New York Times’ın Paspasın Bahçeleri`ne sayfalarında yer vermesi bahçelerimizin daha çok tanınmasına ve tüm dünyadan talepler gelmesini sağladı. Bu gelişmelerden sonra tasarımlarımızı Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil ettirdik ve Caddebostan’daki minik atölyemizde vaktimizin tamamını minyatür bahçelerimiz üzerinde harcamaya başladık.

Son 2 yıldır ise minyatür bahçelerimizin yanında bizi çok heyecanladıran Minyatür Servislerimizi sunmaya başladık.”

Paspas’ı Yakından Tanıyalım
“Paspas’ın Bahçeleri, ismini dünyanin en güzel kedilerinden biri olan kedimiz Paspas’tan alir. İIk minyatür bahçeler, şu an hayatta olmayan sevgili kedimiz Paspas’ın mama kaplarında doğmuştur.

Bir Norveç orman kedisi olan Paspas, bahçelerin tanıtımında modelik yaparak projenin en önemli destekçilerinden olmuştur.”
Paspasın Bahçeleri The New York Times`Da
Minyatür bahçelerimizini ulusal medyada birçok yayında yer almasının ardından 2012 yılının Haziran ayinda Amerika`nın onde gelen gazetelerinden The New York Times da Paspas’ın Bahcelerine sayfalarinda yer verdi. “It’s a (Very) Small World” başlığıyla yayınlanan haberden sonra Paspas’ın Bahceleri uluslararası birçok başka yayın organında da haber oldu.
Bahçelerdeki her ağacın etrafında minik bir dünya var. Bahçenizle ilgilenirken kısa bir süre için gerçek dünyadan kopup bu minik dünyanın parçası olabiliyorsunuz. Bu da insanı çok mutlu ediyor.

İlk Ve Tek… “Minyatür Servisler” Başladı.
The New York Times başta olmak üzere uluslararası ve ulusal basında botanik çalışmalarına yer verilen Paspas’ın Bahçeleri canlı bitkilerin eşlik ettiği benzersiz “minyatür hizmetler” sunmaya başladı. Yük. Mimar Ayşegül Özberk ve Yük. Mimar Emre Özberk tarafından kurulan ve 2007 yılından beri Türkiye’nin ilk profesyonel minyatür bahçelerini tasarlayan Paspas’ın Bahçeleri, İstanbul Caddebostan’daki atölyelerinde tüm Türkiye’ye hizmet veren Minyatür Posta, Minyatür Buket ve Minyatür Pasta Servis’lerini hizmete soktu.


“Az Daha Çoktur” tasarım ilkesinden ilham alan Minyatür Servisler, büyük ve gösterişli olan yerine küçük ama taşıdığı zarafet ve el emeği üst düzeyde olanı yücelten bir tasarım anlayışını ortaya koymayı hedefliyor. Masalsı minik bir dünyaya aitmiş duygusu uyandıran ve sıradan örneklerinden yaklaşık 10 kat daha küçük olan minyatür mektuplar, posta kartları, buketler ve pastalar canlı yemyeşil bahçelerde kurulan minyatür mekanlar üzerinde Türkiye’nin her noktasına ulaştırılıyor.

Minyatür Buket Servisi

Sıradan bir buketten yaklaşık 10 kat küçük olan buketler canlı ve taptaze minik çiçeklerle hazırlanıyor. Ve her buket el yapımı ahşap minyatür bahçe mobilyalarıyla tasarlanan yemyeşil minyatür bahçeler içerisinde İstanbul’un her noktasına ulaştırılıyor.


Minyatür buketler Solidago, Gypsophila Elegans ve Dianthus Barbatus bitkilerinin minik çiçekleriyle hazırlanmakta ve http://www.paspasinbahceleri.com web sitesinde sunulmakta.

 

Minyatür buketler doğadan giderek uzaklaşan ve modern hayatın hızlı akışına kapılan kent insanı için, detaylarda saklı sofistike bir zarafeti görmeyi ve paylaşabilmeyi mümkün kılmayı hedefliyor. Bu ince güzelliği görünür kılabilmek için minyatür buketlere her biri yalnızca birkaç santimetre boyutunda el yapımı not zarfları ve minyatür kitap figürleri de eşlik ediyor.

Minyatür Posta Servisi

Bu yepyeni servisi kullananlar için üzerinde minik posta kutuları olan bir avuç büyüklüğünde canlı yemyeşil bahçeler hazırlanıyor.

 

Kullanılması istenen özel metinler sadece birkaç santimetre büyüklüğünde el yapımı minyatür mektuplar ya da minyatür posta kartları haline getirilip, bahçelerdeki minik posta kutularına yerleştiriyor ve Türkiye`nin her noktasındaki alıcılarına ulaştırılıyor. Minyatür posta kartı göndermek isteyenler için bir çok farklı konseptte kart alternatifleri de www.paspasinbahceleri.com adresinde online olarak sunuluyor.

 

Minyatür Pasta Servisi

Çilekli, çikolatalı ve limonlu… En az gerçekleri kadar lezzetli görünen pasta minyatürleri, isme özel olarak polimer kilden hazırlanarak yemyeşil canlı bahçelerdeki minik masalar üzerinde Türkiye’nin her noktasına başta doğum günleri olmak üzere tüm özel kutlamalar için ulaştırılıyor. Şimdilik 3 çeşidi bulunan pastalar için yepyeni modeller de tasarlanıyor.

Minyatür Servisleri Sosyal Medyada Takip Edin

Fotoğraflar: Deniz Başar Erol

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*