Patricia Piccinini; “Beni Bağrına Bas” ile İstanbul’da

Ön Yargısız Olabilmek…

ARTER, oldukça ilginç ve insandaçelişkili duygular yaratan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Karşımızda sevimsiz gibi görünen, dikkatli baktıkça sakin,çocuksu, dost canlısı ve koruyucu halleriyle sevimli şekle dönüşen yaratıklar var. Bu sergi ile başka bir dünyaya yolculuğaçıkaracağız sizleri…

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-18

Patricia Piccinini, Beklenen-2008 (Silikon, fiberglas, insan saçı, kontrplak, deri, giysiler)

Küratörlüğünü Başak Doğa Temür’unüstlendiği sergi, Patricia Piccinini’nin 1997’den bu güneürettiği 20’den fazla işini bir araya getiriyor. Bu sergide heykel, yerleştirme, desen ve video gibi farklı mecraları birlikte görmek mümkün.

Piccinini‘Beni Bağrına Bas’ta izleyiciyi sıra dışı ailesi ile tanıştırırken insanın doğayla ve diğer canlılarla ilişkisini gündeme getiriyor. Sanatçı, tamamen kendi tasarımı olan yaratıkları gerçekleştirirken, silikon, fiberglas, poliüretan, deri, insan saçı gibi malzemeler kullanıyor. Böylece onlara gerçekçi nitelikler kazandırıyor. Bir işin bitmesi 8-9 ayı buluyor. Piccinini’nin tüm detayları birlikte yaptığı bir ekibi var. Heykeltıraş, ressam, boyacılar ve saçları yapan insanlar…

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-8

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-19

Görmeye alışık olmadığımız bu yaratıklar ilk bakışta doğa dışı anormal, hatta ucube gibi. Fakat farklı olarak bu sıra dışı tuhaf yaratıklar sakin,çocuksu ve dost canlısı.Çocukların hayallerindekilere benziyor. Piccini, bence, hala birçocuğun hayal gücünü içinde yaşatıyor. Kısa süren ilk tereddütten sonra, izleyicide kaçınılmaz bir yakınlık, şefkat hatta koruma arzusu uyandırıyorlar. Piccinini, heykelleriniçok da aşırıya kaçmadan, daha şiddetli şeyler uygulamadan, fazlaçirkin ve daha fazla ucubelik katmadan oluşturuyor. Bu, sanatçının duygularını aktarmaüslubu. Patricia Piccinini’nin işleri gücünüçelişkili duyguların yarattığı gerilimden alıyor. Sanatçı bu şaşırtıcı deneyim aracılığıyla bizi doğa/ kültür, güzellik/çirkinlik gibi ikilikleri yeniden gözden geçirmeye davet ediyor. Kimi işlerinde soyu tükenmekte olan hayvan türlerinide yapıtının içine yerleştiriyor. Böylece günümüz dünyasının teknoloji, tüketimcilik ve insanın doğadan kopuşu gibi tartışmalarını, ustalıkla tasarlanmışözgün bir deneyim yoluyla ele alıyor.

Merak uyandırmaküzere bir düzenle kurulmuş sergi ARTER’in ilküç katına yayılıyor. Hem bizimkine benzeyen, hem de pekçok açıdan yabancı bir dünya bu. Piccinini, ARTER’in katlarını farklı temalar etrafında kurguluyor.

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-12

Beni Bağrına Bas, ARTER 2011.Giriş katından yerleştirme görüntüsü(Fotoğraf©Fethi İzan)

Aydınlık atmosferiyle giriş katında motosiklet, kask gibi parlak veçekici malzemeler karşılıyor bizi. Metaların parlak dünyasına ve sanayi sonrası kentte gündelik hayata dair yorumda bulunuyor. Tüketimürünlerininçekiciliğini temsil ediyor. Yeni bir arabanın bizde yarattığı duygu neyse, bu işler de benzer bir his yaratıyor bizde.

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-16

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-13

‘Beni Bağrına Bas’ 2. Kat yerleştirme görüntüsü. ARTER 2011 (Fotoğraf© Fethi İzan)

Son kat evle ilgili. Tüm kat bize tanıdık gelecek bir evin içi şeklinde düzenlenerek kendimizi iyi hissedeceğimiz bir ortam yaratılıyor. Bu yaratıklarçirkin görüntülerine rağmen mutlu görünüyorlar.

Patricia-Piccinini-Beni-Bagrina-Bas-istanbulda-17

Patricia Piccinini‘Beni Bağrına Bas’ sergisiyle birbirimizi bağrımıza basmanın, cömertliğin, bitip tükenmez bir sabrın,ön yargısız olmanın, birbirimizin hatalarını, budalalıklarını veçirkinliklerini kabul etmenin ve en zor anlarda bile birbirimize daha sıkı sarılmanın hala mümkün olduğu bir dünyaöneriyor. Bu sergide sorular var, cevaplar sizde… Enönemli soru da doğal yapay nesiller nasıl gelişiyor, nasıl farklılaşıyor?

Piccinini bu sergisiyle insanlarda merak uyandırmak ilgileriniçekmek duygularıyla iletişim kurmalarını sağlamak istiyor. Sanırım amacına da ulaşıyor. Serginin İstanbul’lu sanatseverlerin ilgisiniçektiği kesin!

Sanatçı sergisinde izleyicinin bu yaratıklara dokunmayı ve onları‘bağrına basmayı’ deneyimleyebileceği bir olanak da tanıyor. Piccinini’nin‘Sunulan’ adlı işine dokunabilmek ve bu sıradışı küçük bebeği dilerseniz kucağınıza alabilmek için 21 Ağustos’a kadar vaktiniz var.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*