Pınar Yoldaş Bir Başka Evrim / Alterevolution

Pınar Yoldaş

Bir Başka Evrim / Alterevolution

17 Eylül – 26 Ekim 2013

Küratör: Eda Aksoy

EKAV /Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, 17 Eylül –26 Ekim 2013 tarihleri arasında 13. İstanbul Bienali ile  eş zamanlı  olarak araştırmacı / sanatçı Pınar Yoldaş’ın  Bir Başka Evrim / Alterevolution isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çağımızda bilim ve teknoloji kültürel arenada inkar edilemez bir güce erişmiştir. Bir taraftan transhümanizm, post hümanizm gibi akımlar insanın teknobilimsel dünyadaki yerini yeniden tanımlar, doğa biyoteknoloji sayesinde kontrol edilebilir, tekrar tekrar insanın isteği doğrultusunda şekillendirilebilir hale gelmiştir. Öte yandan insanın kontrol arzusu doğanın ve yaşamın sınırlarını zorlamaktadır, doğal kaynakların sömürüsü, aşırı üretim ve aşırı tüketim, an itibariyle insanlığın çözmesi gereken en kompleks sorundur.

Pınar Yoldaş’ın işleri bu ikili dinamikten doğar. Bilim ve sanatı bir araya getiren sanatçı, bu sergisinde izleyiciyi biyoloji, ekoloji, anatomi ve nörobilimden beslenen kurgusal bir yolculuğa çıkarıyor. Yeni organlar, yeni yaşam formları ve yeni ekosistemler öneren sanatçı, politik kargaşa ve şiddetin ortasında bilim ve sanatın ışığını izleyiciye sunuyor.

Pınar Yoldaş, halen Amerika’da Duke Üniversitesinde nörobilim ve sanat alanında doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı İstanbul Bienaline paralel olarak Ekavart Gallery’de kurgusal biyoloji workshopları  düzenleyecektir. 

Pınar Yoldaş Hakkında

Interdisipliner sanatçı ve araştırmacı Pınar Yoldaş tasarım, sanat ve bilim alanlarında faaliyet göstermektedir. 2013 yılında Transmediale Villem Flusser Artistic Research Residency ödülünü kazanan sanatçı, yine aynı sene Amerikan Bilim Enstitüsü National Evolutionary Synthesis Center tarafından evrim bilimi ve sanatı biraraya getiren eserleri için ödüllendirilmiştir. VCCA, MacDowell Colony, UCross gibi Amerika’nın prestijli sanatçı kolonilerine kabul edilen Yoldaş, Avrupa’da ve Amerika’da pek çok sergiye katılmış ve işleri hakkında konferanslar vermiştir. Türkiye’de İzmir Fen Lisesi, ODTÜ Mimarlık, Bilgi Üniversitesi ve İTÜden diploma sahibi olan sanatçı Amerika’da University of California Los Angeles’ta burslu olarak yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yoldaş halen Duke Üniversitesinde sanat ve nörobilim alanında doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Pınar ilk kişisel sergisini 5 yaşında açmıstır ve TUBİTAK bilim olimpiyatlarında bronz madalya sahibidir. 

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv de izleyebilirsiniz.

SERGİ : Pınar Yoldaş Bir Başka Evrim /Alterevolution

AÇILIŞ : 17 Eylül (Salı)-26 Ekim 2013

YER    : Ekavart Gallery

ZİYARET SAATLERİ: Pazartesi-Cuma 11.00-18.30 / Cumartesi 12.00-18.30

The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu–İstanbul

Tel: (0212) 252 81 31 info@ekavartgallery.com

hyperlabia2

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*