Prix Pictet Güç, sergisi bugün İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde açılıyor

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Prix Pictet: Güç başlıklı yeni sergisinde günümüzün en önemli fotoğraf ödüllerinden Prix Pictet’in finalistlerini bir araya getiriyor.

Prix Pictet, içinde bulunduğumuz zamanın toplumsal ve çevresel sorunlarına dair kolektif bir bilinç yaratmayı hedefliyor. Yarışma, dördüncü yılında geniş ve paradoksal bir kavram olan “Güç” konusuna odaklanıyor. 30 Ocak – 28 Nisan 2013 tarihleri arasında sürecek sergi, insan ve doğa arasındaki hayatta kalma mücadelesi, sebep olduğumuz hasar karşısındaki çaresizliğimiz, toplumsal güç çatışmaları, işgal ve isyanlarla bugün içinde bulunduğumuz dünyadaki iktidarın ikilemlerini ortaya koyuyor.

Hem umudu hem de umutsuzluğu çağrıştıran, farklı okumalara açık Güç kavramına odaklanan bu yılki ödüllerde Istanbul Modern de aday göstericiler arasındaydı. Ödüllere 76 ülkeden 650’den fazla fotoğrafçı aday gösterildi. Bağımsız jüri, aday gösterilen bu hem hayranlık uyandırıcı hem de rahatsız edici görüntüler arasından, 10ülkeden 12 sanatçıyı finalist seçti. İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde açılan sergide 12 finalist sanatçının fotoğrafları yer alıyor: Robert Adams (ABD), Daniel Beltrá (İspanya/ABD), Mohamed Bourouissa (Cezayir/Fransa), Philippe Chancel (Fransa), Edmund Clark (Birleşik Krallık), Carl De Keyzer (Belçika), Luc Delahaye (Fransa), Rena Effendi (Azerbaycan), Jacqueline Hassink (Hollanda), An-My Lê (ABD/Vietnam), Joel Sternfeld (ABD), Guy Tillim (Güney Afrika). Sanatçıların çalışmaları, “güç” olgusu etrafında, yakın geçmişte yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz çarpıcı gerçekleri dolaysız biçimde gözler önüne seriyor.

Aday listesini 7 Temmuz 2012’de Financial Times’tan tüm dünyaya duyuruldu. 9 Ekim 2012’de Londra’daki Saatchi Gallery’de finale kalan 12 fotoğrafçının çalışmalarının bir araya geldiği serginin açılışında ünlü mimar Norman Foster bu yılki ödülün kazanan sanatçısı olarak Luc Delahaye’i açıkladı. Destek Ödülü için ise Simon Norfolk seçildi. Londra’daki serginin ardından “Prix Pictet: Güç” dünyayı dolaşmaya başladı. Münih, Paris ve Beyrut’u gezdikten sonra İstanbul Modern’e gelen sergi, 2014 yılında San Diego’daki Museum of PhotographicArts’ta (MOPA) son bulacak.

İstanbul Modern Şef Küratörü LeventÇalıkoğlu, Prix Pictet Başkanı Stephen Barber, Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Sena Çakırkaya, sanatçılar Edmund Clark ve Rena Effendi ve Jacqueline Hassink katıldılar.

02

“Prix Pictet: Güç” sergisindenörnekler:

Guy-Tillim-Congo-Democratic-007-HR
Guy Tillim
Bir geleneksel dansçı ve kalabalık, havalimanından bir mitinge yürüyen Jean-Pierre Bemba’yı selamlıyorlar, Kinshasa, Temmuz 2006.
Temmuz 2006, Kinşasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti.
Seri: Kongo Demokratik.
Luc Delahaye Konferansın 132. Olağan Toplantısı 15 Eylül 2004, OPEC Merkezi, Viyana. Çeşitli Çalışmalar: 2008– 2011.
Luc Delahaye
Konferansın 132. Olağan Toplantısı
15 Eylül 2004, OPEC Merkezi, Viyana.
Çeşitli Çalışmalar: 2008– 2011.
Mohamed Bourouissa Hayali Çember 2007-08, Paris, Fransa. Seri: Kenardakiler.
Mohamed Bourouissa
Hayali Çember
2007-08, Paris, Fransa.
Seri: Kenardakiler.

 

 

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*