RDAI’den Hermès Rive Gauche

Nehrin sağ tarafında geçen yüz yetmiş yıldan sonra Hermès, Seine’in diğer tarafına geçmeye ve Paris’in lüks Saint-Germain-des-Prés bölgesinde bulunan 17 Rue de Sèvres sokağındaki yeni mağazasıyla geleceği kucaklamaya karar verdi. Yeni mağaza zengin bir geçmişi olan bir binada yaşam buldu; bina bir zamanlar Lutetia yüzme havuzuna ev sahipliği yapmakta olan, Art Deco yıllarının nadide birörneği olan tarihi bir anıt.

Neredeyse tamamen şans eseri keşfedilmiş bir bağlantı sonucu Hermès kendi kurumsal kimliğini, vaktiyle orada bulunan yapıya gösterilen saygı korunarak eski ve yeniyi birleştiren, zengin bir hazinenin restorasyonu ileözdeşleştirdi. Ve Paris kültürüne adını veren lüks markanın hikayesi böyle oluştu: Bugün Hermès, Lutetia kendi altınçağında nasılsa aynen o kadar dikkatçekici.
Havuz 1930’larda Paris’in en eski yüzme kulüplerinden birine ev sahipliği yapmaktaydı. Görülmesi ve oradayken görünülmesi gereken bir yerdi. Havuz 1970’te kapandıktan sonra Lutetia, Dorothée Bis isimli markalarıyla bilinenünlü hazır giyim tasarımcılarıÉlie ve Jacqueline Jacobson’ın showroom’u olarak yeniden hayat buldu. Havuz yalnızca moda ikilisinin ofisleri değil, aynı zamanda gösterişli moda gösterileri ve suarelerin de düzenlendiği bir mekan haline geldi…”Mekan keyifliydi, parlak ve ışıklıydı. 1998’e kadar, yirmi yıl boyunca her sabah ‘Ofise gidiyoruz’ demek yerine ‘Havuza gidiyoruz’ dedik.”

2005’te havuz resmi olarak kent simgesi yapıldı ve o zamandan beri Paris’te tarihi anıt olarak kabul edilmekte. Bu nedenle Hermes, binanınönemini gözönünde bulundurarak, havuzun renovasyonunda bir takım kurallar belirledi. Görev Denis Montel ve tüm dünyada Hermès mağazalarını tasarlayan RDAI’a verildi.”Fikir mevcut durum ile kökenler arasında uyumlu bir diyalog geliştirmekti. Amaç doğal bir şekilde eskimiş, fakat 1970’lerdeönemliölçüde değişime uğramış mekanı kamusal kullanım için daha uygun hale getirmekti. Mevcut mimarininözelliklerini ortayaçıkarmak ve 1935’teki yüzme havuzunun ruhunu tekrar yakalamak, aynı zamanda Hermès ruhunun nehrin sol tarafındaki yerinde modern bir ifadesini sunmaktı.”

Her mimarın rüyası olacak şekilde, 17 Rue de Sevres’in iç mekanı yeni konseptin gelişmesi içinçok kıymetli bir zemin sundu. Hatta mimarlar projeye”ilave” proje diyorlar, zaten orada olanınüzerine inşa edilen bir proje.”Eski havuz gri, beyaz, açık yeşil, beyaz altın, gümüş gibi bir düzine renkten oluşan mozaiklerleçevrilmişti. Fikir bu renkleri parlayan, ışık saçan bir yüzeyle kullanarak havuzun hissini tekrar yaratmaktı. Ayrıca tavanda ışıklandırma sisteminin yardımıyla yapılan yansımalar da suyun varlığınıçağrıştırmak amacıyla kullanıldı.”

Mağazaya girerkken keskin hatlari ve minimal hissi hemen farkediyorsunuz fakat hemen mekanın arka tarafınınçekimine kapılıyorsunuz. Belki sebebi yukarıdaki aydınlıktan gelen doğal günışığıdır veta biraz daha ilerlediğinizde devasa ahşap kulübeler olduğunu anlayacağınız yapıların tepeleridir. Havuz alanına girdikçe başka bir dünyaya geçiyorsunuz. Yüksekliği 9 metreyi bulan ahşap kulübeler,çiçek goncaları gibi gökyüzüne doğru açıyormuşçasına duruyor. Oda, havuzdaki suyun modern, artistik yorumu sayesinde büyük bir akışkanlık kazanıyor. Eğriler, dalgalar, yuvarlaklıklar, mekandaki bütün bu elementler Lutetia havuzuna saygı duruşunda bulunuyor.

Ana merdiven saf bir fanteziyiçağrıştırıyor. Su ve dalga estetiği ile devam eden ahşap, basamakların her iki tarafında daözenli bir şekilde kıvrılıyor. Bu heykelimsi yapı,önceden havuz olan alt katı, merdivenlerden aşağıya inen kişiye bir hediye gibi sunuyor. Mağaza boyunca aynı doğal renkte kullanılan ahşap, tüm tasarımınçaba sarfetmeye gerek duymadan orada durduğu hissini veriyor – sanki bu muhteşem, epik heykeller zaten orada olmalıymış gibi.

Rue de Sèvresüzerindeki Hermès Rive Gauche mağazası, kesinlike Seine Nehri2nin sol yakasında hakkını iddia etmiş durumda. Umarız o da, nehrin diğer tarafındaki kardeş butiği gibi bir yüz yetmiş yıl daha o enfes lüksü hayatlarımıza getirmeyi başarır!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*