Renkli ve son derece özenli: Swell

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri olan eşsiz Cape Town’da dünyaya gelen  Christopher Jenner, çocukluğundan bu yana etrafını saran güzelliklerden gelen dürtüleri bizlere sunmaya devam ediyor. “Doğa ana en büyük tasarımcıdır” düsturu ile hareket eden tasarımcı, Johannesburg School of Art ve Boston School of Design mezunu.

Christopher Jenner, 2010 senesinde kendi stüdyosunu açmış. Bunun öncesinde Harry Winston ve Swarovski gibi birçok firmanın enstalasyonlarını yapan tasarımcının Salone del Mobile in 2012‘de görücüye çıkan son koleksiyonu Swellde yer alan 7 ürünün her biri tasarımları kadar çalışma ve üretim disiplini ile de ön plana çıkıyor.

Architecture of Life olarak; çocuk oyunları, İngiliz at arabaları ve klasik mobilyalardan aldığı ilhamla tasarlanan bu 7 yeni ürünün boyut, ağırlık ve kullanılan malzemeleri ile her biri hakkında sunduğumuz kısa bilgiler ile karşınızdayız.

Galactic – Center Table & Side Table

Boyutlar:
Center Table – 450mm (y) x 730mm (g) x 935mm (u)
Side Table – 450mm (y) x 530mm (g) x 530cm (u)
Ağırlık – 25kg (Center Table), 20kg (Side Table)
Malzeme – Alümiyum, Cam, Deri ve Technicote

“5 yönlü robotik freze tezgahı kullanılarak oluşturulan 6mm kalınlığındaki iskelete tek tek yerleştirilen 83 (Side Table modeli için 21) adet düğme deliği ile bu ürün, tam anlamıyla sabır ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkıyor. Boyama işleminin ardından atılan cila ise tamamen el ile uygulanıyor. Bir kez daha gözlemden geçen gövde, bu işlemin ardından (yine el ile) Technicoat da denilen çok katmanlı metalik polyester/ akrilik karışımı ile spreyleniyor. Bu işlemin amacı ise belli: Kullanıcısına çok daha dayanıklı bir ürün ve ışıltılı olduğu kadar derinliğe de sahip bir görünüm sunmak.

Renkli-sonderece-ozenli-Swell-29

Her bir cam ayak, makine kullanılmaksızı üfleniyor ve doğrudan ana gövdeye vidalanıyor. Son işlem olarak da alüminyumdan ürettilen ve süet ile kaplı 82 (ya da 21) düğme yerlerine monte ediliyor. Püsküller ise görülebileceği üzere resgele kısaltılıyor…

Space Saddle – Bench & Ottoman& Stool

Boyutlar:
Bench (Kanepe) – 470mm (g) x 1500mm (u) x 480mm (y) (Bench)
Ottoman (Divan) – 450mm (g) x 865mm (u) x 480cm (y) (Ottoman)
Stool (Tabure) – 380mm (g) x 800mm (u) x 480mm (y) (Stool)
Ağırlık – 40 kg (Bench), 20kg (Ottoman& Stool)
Malzeme – Deri, Alüminyum, Technicote

Renkli-sonderece-ozenli-Swell-18

“Davetkar kıvrımlarını üst düzey bir mühendislik ve sabır dolu üretim sürecine borçlu olan bu ürünler adeta modern bir eyeri andırıyor. Kat be kat işlenen deri kılıfı ve el ile bağlanan deri bağları olan bu ürün de, Swell‘in yapıtaşlarından biri olan Technicoat ile kaplanıyor. CNC tezgahları ile son halini alan kalın iskeleti, her bir ürünü ağırlaştırmaktan ziyade sağlamlığını ve güvenilirliğinin sağlıyor.Üründe kullanılan deriler ise en iyi İtalyan derileri arasından seçiliyor. Asıl ilham kaynağı ise 18. yüzyıla has İngiliz tarzı at arabaları…

UFO – Standing Lamp & Table Lamp

Boyutlar:
Ayaklı Lamba – 1800mm (y) x 480mm (ç)
Masa Lambası – 540mm (y) x 350mm (ç)
Ağırlık – 45kg (Ayaklı Lamba), 15 kg (Masa Lambası)
Malzemeler – Cam, Alüminyum, Technicote

Renkli-sonderece-ozenli-Swell-35

Elektronik olanlarının dışında kalan cam bölme ve 15 adet metal aksamının tamamı baştan sona el işçiliği ile üretilen Swell lambaları birçok üreticiden aldığı ‘imkansız’ nidasını fazlasıyla hak ediyor. DiğerSwell ürünlerinde kullanılan Technicoat kaplamının getirdiği eşsiz görsel ve dayanım avantajından yararlanan bu lambaların elektrik aksamı Kuzey İrlanda yapımı”

Architecture of Life olarak  Christopher Jenner ile olan bağlantılarımız sürüyor. Eğer siz de bu tasarımları beğendiyseniz sanatçının resmi internet sayfasına bir göz atmanızda fayda var!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*