Renovasyon ve Genişleme: Kimball Art Center

Proje Adı: Kimball Art Center renovasyonu ve genişlemesi
Tasarım: BIG-Bjarke Ingels Group
Konum: Park City, Utah, ABD

Utah’ın Park City bölgesinin merkezinde bulunan Kimball Art Center, mevcut sanat merkezinin iç mekan renovasyonu ve orjinal binaya doğrudan doğruya bitişik yeni bir bina inşaatı tasarımlarını sunmaları için uluslarası bir grup mimara davet gönderdi. Geçtiğimiz ay içerisinde The Wall Street Journal gazetesi tarafından açıklanan kazanan proje, Kimball Art Center ziyaretçilerinin görüşleri de alınarak, resmi bir jüri tarafından seçildi. İnşaatın 2013 ortalarında başlaması ve 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

BIG mimarlık’ın Park City bölgesinin kentsel gelişiminden ve şehrin madencilik mirasından esinlenerek yaptığı yeni Kimball Art Center tasarımı, bulunduğu caddedenin yaşamı için bir dayanak noktası, aynı zamanda Park City için bir geçit ve bölgenin merkezi noktası olmasıöngörülmektedir. Yeni Kimball Art Center esneklik, karakter ve kişilikle, kamusal yaşam için doğal bir”kuvöz” göreviüstlenmesi için tasarlanmıştır.

80 feet yükseklikteki yeni Kimball Sanat Merkezi eski komşusu Koalisyon Binasının yüksekliğiyle eşleşmektedir. Binanın zemininde bulunan alt galeri alanı ana caddeyle direk ilişki halindedir. Bina tamamlandığında şehrin girişinde ikonik ve içeriksel bir yapı olacak, dönerek yükselen mimarisiyle Heber Caddesiüzerinden ziyaretçileri şehre girmeden selamlayacaktır.

Binanın bükümlü cephesi kesintisiz spiral bir merdivenleçevrilidir ve bu merdiven ziyaretçileri giriş katından, açık sergiler ve etkinlikler için kullanılabilecek cömertçatı terasına götürecektir. Teras, zemininde bulunan pencereler ile aşağıdaki galeriden gelen ışıkla aydınlanacaktır. İki galeri arasında restaurant bulunmakta ve mevcut tarihi Kimball Art Centerçatısında bir heykel bahçesine açılmaktadır.

Projeye göre mevcut bina, aynı zamanda bir eğitim merkezine dönüştürülerek yeni sanat merkezi işlevini tamamlıyor. Tam kalbinde gösterimler ve sergiler için iki kat yükseklikte, esnek bir oditoryum da bulunuyor. Yaz aylarında, Heber Caddesi’ne bakan cephesi açılarak içerideki faaliyetleri ortayaçıkarabiliyor. Mevcut binanınçatısı da yerel bitkiler tarafından gizlenmiş güneş panelleriyle donatılmıştır. Açık hava heykel bahçesi deçatıçevresi boyunca devam eder.

Yeni Kimball Art Center, Park City’nin ikliminden yararlanak, Enerji veÇevresel Tasarımda Liderlik platin derecesi (LEED platinum rating) kazanma hedefi ile doğal gün ışığı ile doğal ısı kaynaklarından yararlanıp,üst seviyede havalandırma sistemlerini ve geri dönüştürülmüş yağmur suyunu kullanmaktadır. Cömertçatı pencereleri ve geniş şerit pencereler ile bol miktarda yayılan doğal ışık ile bina, aydınlatma için gerekli enerji maliyetlerini büyükölçüde azaltmaktadır. Kullanışlıçatı pencereleri aynı zamanda doğal bir havalandırma yığını görevine sahiptir. Zemine entegre ısı değiştirici bulunmayan alanlarda zemine derin delikler açılmıştır. Isı pompaları, kışın dolaşan suyun sıcaklığını ortayaçıkarıp, yazın ise ısıyı reddedecek şekilde işlemektedir.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*