Renzo Piano Foundation, Iotti& Pavarani Architetti’yi 40 Yaşının Altındaki İtalyan Mimarlar ödülüne layık gördü

10 Haziran 2011’deRenzo Piano Foundation,Iotti + Pavarani Architetti tarafından tasarlanan Domus Techinca: Immergas’ın yeni ileri eğitim merkezi projesini, İtalyan Mimarlar ve Eleştiri Birliği (Italian Association of Architecture and Criticism, AIAC) tarafından düzenlenen ve Luigi Prestinenza Puglisi tarafından koordine edilen“40 yaşın altında gelecek vaat eden mimarlar”ödülünün ilkine layık gördü. İtalya’nın farklı yerlerinden başvuru yapan yaklaşık yetmiş proje, tek bir jüri tarafından değerlendirildi: alanında en başarılı uzmanlardan biri olan Renzo Piano.

Domus Technica, Immergas’ın Brescello şehrinde 2010 yılında tamamlanan yeni eğitim merkezi. Immergas, araştırmalarını veüretim alanını yenilenebilir kaynakların (sulu güneş sistemleri, fotovoltaik ve ısı pompaları) kullanımının artmasıyla yeni nesil teknolojileri kapsayacak şekilde genişletti. Proje teknisyen ve profesyonellerin bu teknolojilerin kurulumu ve kullanımı konusunda eğitim gördüğü eğitim alanları ve showroom’lara sahip bir laboratuar olarak ele alındı.

Bina iki katmandan oluşuyor. Zemin katta bulunan ana katman, peyzaja açılan geniş bir atrium, güneş enerjisi, fotovoltaik sistemler ve yeni teknolojilere ayrılmış dört showroom ve enerji depolaması konusuna ayrılmış bir merkezi teknolojik showroom içeriyor.Üst katta ise alternatif kaplama yüzeyleri, yeşil yüzeyler ve solar ve fotovoltaik panelleri tutan eğimli cam yüzeylerden oluşan bir“yapay peyzaj”ın bulunduğu teras ve bu terasa açılan bir toplantı salonu mevcut.

Zemindeki alt katmanınüzerine oturan binanınüst katmanı, bölgenin ednsütriyel tarzından ilham almış şeffaf kompakt bir hacim. Bu bölüm aynı zamanda,“teknik mekan” dendiği zaman akla gelen rafine bir imaj yaratarak bölgenin görünüşünü yenilemeyi amaçlıyor. Mevsimlere veya günün zamanına bağlı olarak değişen ışık ve iklim şartlarıyla birlikte, Uglass ile yapılan cephenin etkisi değişiyor: Bazı zamanlarda şeffaf veya yarı şeffaf olan cephe, bazı durumlarda opak ve monokrom bir görüntüye bürünüyor. Akşam saatlerinde tamamen fotovoltaik panellerdenüretilen elektrik enerjisi ileçalışan aydınlatma sistemi binayı ışıktan oluşan bir kütleye dönüştürüyor.

“A sınıfı” sertifikalı bina, kendine yeterli bir yapı.Çeşitli teknolojiler kullanan, soğuk ve sıcak akışkanların tamamen geri kazanıldığı, depolandığı ve binanın ve mevcut ofis yapılarının enerji gereksinimlerini karşılamaküzere yeniden kullanıldığı mekanik sistemler, zemin katta bulunan showroom’larda yer alıyor.

* Fotoğraflar Iotti + Pavarani Architetti’nin izniyle yayınlanmıştır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*