ROBERT MONTGOMERY ISTANBUL’74 ‘te

ISTANBUL’74, günümüz çağdaş sanatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Robert Montgomery’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının ışık enstalasyonlarından sulu boya çalışmalarına uzanan farklı tekniklerdeki işlerinin yer alacağı sergi, 19 Mart – 18 Nisan tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray’da.

Çalışmalarının temelinde yer alan şiirsel mesajları aracılığı ile kavramsal sanat geleneğini sürdüren Robert Montgomery, ahşap oymacılığı, sulu boya, alevler, ışık ve billboard entelasyonları gibi farklı teknik ve mecraları kullanarak oluşturduğu çalışmaları ile tanınıyor. Şiirin günümüz çağdaş dünyasında yeniden yer bulacağını savunan Robert Montgomery, sanatsal çalışmalarını da bu yönde sürdürüyor. ‘Kolektif bilinçaltı’ konularından beslenen ve kelimelerin gücünü kullanarak düşünce ve fikirlerini geniş kitleler ile paylaşma eğiliminde olan sanatçı, özellikle halka açık alanlardaki tipografik yerleştirmeleri ile sanat takipçisi olmayan kesim tarafından da yoğun ilgi görüyor.

ROBERT-MONTGOMERY-SPECTACLE-EXPLODES

ROBERT MONTGOMERY HAKKINDA

Çağdaş metin sanatına şiirsel bir yorum ve müdahaleci stratejiler ile yaklaşan Robert Montgomery, billboardlar, güneş enerjisi ile çalışan ışık yerleştirmeleri, ateşten şiirlerin yanı sıra ahşap baskı tekniği ve sulu boyaya uzanan farklı mecra ve tekniklerdeki çalışmalardan oluşan bir portfolyoya sahip. Berlin’in Tempelhof bölgesindeki eski Amerikan Hava Kuvvetleri üssü ve 2012 Kochi-Muziris Bienali’nin davetlisi olarak, Hindistan’ın Kochi-Muziris şehrindeki imparatorluk dönemine ait limanda büyük ölçekli ışık enstalasyonlarını sergileyen sanatçı, ayrıca bugüne kadar pek çok uluslararası sergi ve festivalde de yer aldı. Bunlar arasında: KOP (Breda, Hollanda), Athens Festival (Yunanistan), 54. Venedik Bienali, The De La Warr Pavilion (Bexhill, İngiltere), Galerie Nuke (Paris) (Fransa), Guido Costa Projects, (Torino), 20 Hoxton Square Projects (Londra), Galerie Analix Forever (Cenevre), The Embassy Gallery ve Edinburgh Art Festival (İskoçya), The Baltic Centre for Contemporary Art, (Newcastle-Gateshead, İngiltere), Anna Lupertz Gallery (Berlin) ve C24 Gallery (New York) bulunuyor.

Robert Montgomery’nin yakın gelecekteki projeleri arasında ise, Brüksel’deki Royal Opera House ile bir işbirliği ve 2015 yılının ilk yarısında piyasaya çıkmak üzere, Distanz yayınevi tarafından hazırlanan monografi niteliğindeki kitabı var.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74 2009 yılında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik ve mimari gibi alanlarda gerçekleştirilen ISTANBUL’74 etkinlikleri, dünyanın önde gelen yaratıcı düşünürlerini buluşturarak kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri buluşturmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Inez & Vinoodh, Jonah Freeman & Justin Lowe, Nicolas Pol, JR, Angel Otero, Robin Rhode, André Saraiva, Defne Koz, Kezban Arca Batıbeki, Waris Ahluwalia, Sandro Kopp ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

ISTANBUL’74, her yıl, kamuoyu tarafından tanınan İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali’ni (IST. Festival) düzenlemektedir. İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana, dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini İstanbul’da buluşturmak suretiyle, şehri asıl sahne ve buluşma noktası olarak kullanarak kültürel ve sanatsal ilişkiler geliştirmektedir. Halka açık ve ücretsiz festival, üç güne yayılan program süresi boyunca takipçilerine açık panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergilere katılma olanağı sunarken; sanatsal işbirlikleri ve performansları da bire bir tecrübe etme fırsatı sunmaktadır.

Katılımcıları arasında yazar, yönetmen, oyuncu, yapımcı, müzisyen, tasarımcı, sanatçı ve performans sanatçıları gibi farklı yaratıcı disiplinlerinden isimler bulunduran IST. Festival, yaratıcılığı tetikleyen fikir ve duyguların evrensel bir dile dönüşmesine öncülük etme tutkusunu paylaşan yaratıcı zihinleri bir araya getirir. Geçmiş yıllarda festivale katılanlar arasında Gore Vidal, Zaha Hadid, Franca Sozzani, Reha Erdem, Terry Gilliam, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Murat Daltaban, Serra Yılmaz, Sir V.S Naipaul, Courtney Love, Haider Ackermann, Murathan Mungan, Carine Roitfeld, Andrew Dominik, Ferzan Özpetek, Ayşe Kulin, Meltem Cumbul, Hüseyin Çağlayan, Shirley Manson, Michael Stipe, JR, Robert Montgomery, Harun Tekin ve daha birçok isim yer almıştır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*