Röportaj; Alessandra Baldereschi

Geleneksel doku, obje ve yaklaşımları yeniden yorumlayarak günümüze uyarlayan Alessandra Baldereschi, kendisinden, insan yaşamından, yüzlerce yıllık kültürlerden ilham alan İtalyan bir tasarımcı.

Baldereschi ile kendisi, tasarım hakkındaki fikirleri, beklentileri, başarıları ve planları hakkında konuştuk. Nedir Alessandra Baldereschi’nin tasarımdan beklentileri, istediği başarıya ulaştı mı, yakaladığı çizginin ilham kaynağı nedir diye sorduk.

Hatice Topbaş: Alessandra Baldereschi kimdir? Eğitimi, dünyaya ve tasarıma, üretime bakış açısı nasıldır?

Alessandra Baldereschi: Milano’da doğdum, çocukluğumun ve yetişkinlik dönemimin bir kısmı orada geçti. Sanat okulundan mezun olmamın ardından Endüstriyel Tasarım okumayı tercih ettim. Sanatçı olamayacağımdan oldukça emindim, ilgimi daha çok günlük yaşamda kullanılan objeler çekiyordu. O zamanlar seramikle ilgilenmekten keyif alıyordum. Sanat eğitiminin ardından Milano’daki Domus Akademisi Ürün Tasarımı bölümüne kayıt yaptırmaya karar verdim ve şehirde yaşamaya başladım.

Aldığım sanat eğitimi nesnelere ve dünyaya bakış açımı değiştirdi. Çevremdeki her şeyde bir güzellik bulmaya çalışıyordum. Etrafımızdaki nesnelerin bizim mantığımıza hitap etmesi gerekir, tabii kalbimize de… Tasarım, güzellik ihtiyacımızı doyurmaya yardım eder; tasarımın görünümü, dili ve biçimi, işlevselliği kadar önemlidir benim için.

Lambada Dahlia
Lambada Dahlia

H.T.: Tasarımlarınızda seçtiğiniz doku ve şekiller için nelerden ilham alıyorsunuz?

A.B.: Eski ürünlerden, antika kitap mağazaları, bit pazarları ve çocukluğumun geçtiği evdeki anılarımdan ilham alıyorum. Her şeyin kendisi bir otobiyografidir, bahsettiğimiz ilham sadece sözlerden değil aynı zamanda sayısız etkinlikten oluşuyor. Bir başkasının okuyacağı bir günlük yazmaya benziyor bu aslında; kendiniz hakkında, kendi tarihiniz hakkınızda yazıyorsunuz ancak düşünce, duygu ve anılarınızı seçerek aktarıyorsunuz.

Önemsizmiş gibi görünen ancak tam bir karakter oluşturmaya yardım eden detayları, resimleri ve fotoğrafları bir araya getiriyor, seçiyorum. Geçmişe doğru yapılan bir araştırmanın ardından “dejavu” hissini yaratmış oluyorum. İşim esnasında bu süreci zaman içinde bir yolculuk gibi yaşıyorum; geçmişe yeni gözlerle bakıyor, geçmişten gelen doku ve objeleri teknoloji, malzeme ve yeni üretim teknikleri gibi açılardan yeniden değerlendiriyorum.

Woodland
Woodland

H.T.: “Donut”, “Grandmother Tips”, “Soft Headboards” , Seletti Spa tarafından üretilen” Woodland” gibi bizim de keyifle konu ettiğimiz tasarımlarınızda geçmişe özlem var gibi… Geleneksel dokularda sizi çeken nedir?

A.B.: Küreselleşme yaşamımızı çalışma şeklimizden tutun da eğitimimize, ilişkilerimize dek değiştirdi. Çoğu zaman derin bir nostalji hissi içine giriyoruz, belki de bu yüzden sık sık geçmişe gitme ihtiyacı duyuyoruz. Geçmiş, bugün içinde yaşamayıp rehber aldığımız zaman, geleceğimizle ilgili bize olumlu fikirler verebilir.

Donut’ın tasarım sürecinde örneğin, niyetim yerli el sanatlarına bir iyileştirme yapmaktı. Geçtiğimiz 20 yıl içinde dünyada seçkin İtalyan tasarımı olarak adlandırılan küçük el sanatları sanayisin adeta yok olmaya yüz tuttu. Bu tarz şirketlerin kapanmasıyla birlikte belirli coğrafyalara ait yerel sanatlar da yok olmaya başladı haliyle. Birilerinin geri kalan parçaları toparlayıp kaybolmaktan kurtarması gerekiyor. Bu yönde sergiler, araştırma ve tasarım atölyeleri gibi geliştirmeye yönelik olumlu çalışmalar olduğunu görmek güzel. Tasarım, bu sanat alanlarını yeniden kazanarak geliştirebilir. Burada üretime dönüyoruz yeniden, belki az sayıda ancak yüksek kalite standartlarına sahip üretimler. Bu malzeme ve fikirlerin gelişmesiyle uluslar arası pazarlarda yerini bulabilecek ürünler üretiliyor. Bu şimdilik bir süreç, ancak benim geleceğe ümitle bakmamı sağlayacak bir gelişme süreci diyebilirim.

H.T.: Pek çok ünlü dergi, blog ve tasarım etkinliklerinde yer aldınız. Hayal ettiğiniz başarıya ulaştınız mı? Bu başarının ölçütü nedir?

A.B.: Başarı kalıcı bir kavram, sadık bir dost, en önemlisi de bir amaç değil benim için. Gerçek başarı yaptıklarımdan ve her günümden mutlu olabilmek, kendi içimdeki tutarlılığı koruyabilmek.

H.T.: Yakın zamanda planladığınız neler var? Projelerinizi aynı çizgide devam ettirmeyi mi düşünüyorsunuz?

A.B.: Yaptığım işlerden edindiğim tecrübe gereği kendimi bilinmeyen bir durum ya da sonuca doğru sürüklenmeye bırakmanın önemini biliyorum. Bu bazen bir materyale yönelik oluyor, bazen de bir içeriğe. Bizi, şekil, süreç, tarz gibi iyi bildiğimiz bir sonuca geri götüren davranış şeklimizin taban tabana zıddı bu… Yaptığımız şeyden ne kadar emin olursak ve ne kadar onaylanırsak, yeteneklerimiz bizi o kadar köşeye sıkıştırır.

H.T.: Son olarak tasarım dünyasına yeni adım atanlar için önerileriniz nelerdir? Tasarımda ilham alarak özgün ürünler oluşturmanın püf noktaları nelerdir?

A.B.: Benim önerim, onlara kendi kimliklerinin peşinden gitmeleri yönünde. Zaten bildiğimiz şeyleri kopyalamaktan, bilineni tekrar ortaya koymaktan kaçınmaları çok daha faydalı diye düşünüyorum. Ne derler bilirsiniz, deneyim yeryüzündeki en iyi okuldur. Bu anlamda karşılaştıkları sorunları kendi başlarına çözmeleri, onlara daha tutarlı ve güvenli bir stil kazandıracaktır.

Keyifli sohbeti için kendisine teşekkür ediyoruz.

Alessandra Baldereschi Hakkında

Güzel sanatlar eğitiminin ardından Domus Academy’de Endüstriyel Tasarım alanında master programını bitirmiştir. Japonya’da seramik alanında ihtisasını sürdürmüş ve İtalya’ya dönmüştür. Döndükten sonra Swatch Bijoux , Fabbian Illuminazione, Moss NY, Dilmos, De Vecchi, Chimento, Coin Casa Design, Skitsch ve daha pek çok şirketle beraber çalışmıştır. Bu şirketlerde mücevherden aydınlatma ve mobilyaya kadar pek çok farklı tasarıma imza atmıştır.PEk çok ödüle layık görülmüş tasarımcı, şimdi de yine kendi stüdyosunda pek çok çeşitli tasarımlar yaratmaktadır.

Kendisini kısaca şu sözlerle anlatıyor:

“Nesneler ve insanlar arasında kurulan empatiye inanıyorum. Geçmişten ilham alıyorum; geçmişin sıcak ve samimi atmosferini günümüze uyarlayarak eski ile yeni arasında bir bağ kurmaya çalışıyorum. Her şeyin kendi yaşam öyküsü vardır. Zamansız tasarımlarla öyküleri ölümsüzleştirmenin önemine inanıyorum.”

Alessandra Baldereschi
Poppins Collection
Poppins Collection
Donut Collection
Soft Chairs
Woodland
Florigraphie
Lord Tray
Lampada Dahlia
Giona Fishbowl
Tavolino Mediterraneo
Logo of the Alessandra's Studio

Alessandra Baldereschi Tasarımları İle İlgili Sitemizde Yayınlanmış Yazılar:

Alessandra Baldereschi’nin Nostaljik Mobilyaları
Gelenekler Sürsün Tabi Tasarım Da!
Woodland; Gizli Bahçenizi Yaratıyor
Alessandra Baldereschi’den Outline Koleksiyonu
Büyükanneden Tavsiyeler
Yumuşacık Yatak Başlıkları
Balderechi’nin Yeni Geleneksel Koleksiyonu

||||| 0 ! |||||

“Röportaj; Alessandra Baldereschi” için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*