Röportaj: Bi’ Kutu Mutluluk

Mutluluk üzerine söylenebilecek ne çok şey vardır değil mi? Kimi zaman bir çocuğun gözlerinde, kimi zaman bir çiçekte, bazen de hayallerin ve umutların gölgesinde yetişen; paylaştıkça çoğalan, tek başına yaşanamayan, insanın içinde kelebekler uçuran bu harika hissi ne kadar anlatsak az. Kelimelere, cümlelere, şiirlere sığamayacak mutluluğu bir kutuya sığdırmaya çalışan genç ve başarılı bir kadından dinleyelim istedik.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı okuduktan sonra tüm enerjisini tasarıma adayan, Politecnico di Milano’da Servis Tasarımı üzerine master yaptıktan sonra Milano’ya yerleşen ve harika bir evlilik yaparak başarısını ve mutluluğunu arttıran Ayşe Şimşekçi Başer, Türkiye’ye döndü ve şimdilerde sürprizlerle dolu bir proje üzerinde çalışıyor.

Bi’ Kutu Mutluluk girişimiyle sevimli ve sürpriz dolu kutular tasarlayıp adından söz ettiren Başer ile keyifli bir röportaj yaptık; hem yaptıklarından, hem yapmak istediklerinden bahsettik, hem de “Nedir bu Bi’ Kutu Mutluluk?” diye sorduk…

Bi’kutu Mutluluk, kadınlara yönelik sürpriz hediye kutu servisi ve içi her ay farklı konseptte tasarlanan küçük mutlu ürünlerle doludur.
www.bikutumutluluk.com

bkm1

Hatice Topbaş: Her zaman bir şeyler üretmeyi, paylaşmayı ve yenilikleri seven bir yapınız var, üniversitede seçtiğiniz bölüm de bunun bir kanıtı. başarılı da olduğunuz görülüyor. Sizi tasarıma çeken neydi?

Ayşe Şimşekçi Başer: Günlük sıradan ürünlerdeki sürprizi keşfetme, nasıl çalışır araştırma ve bulma merakım endüstri ürünleri tasarımı eğitimi almamdaki sebepti. Servis tasarımı ise bunun bir sonraki adımıydı benim için. Bana daha fazlasını hayal ettirdi ve girişim yapma kararımı vermemde yardımcı oldu.

H.T.: Milano gibi bir yerde yaşadınız ve daha geniş bir açıdan bakabilirsiniz tasarıma. Ülkemizde tasarıma bakış açısını nasıl buluyorsunuz? Bu anlamda sizi mutlu eden gelişmeler var mı?


A.Ş.B.: Tasarım aslında hayatımızın her alanında ve bu kelimeyi çok kullanmaya başladık ülke olarak, henüz içini doğru dolduramamış olsak da kavrama ısınmış durumdayız, bu da mutlu edici bir gelişme bence. Zamanla herkesin bir tasarım tanımı olacak. Tasarıma daha fazla yatırım yapılacak.

H.T.: Tasarımın ulaşılabilir olmasına inanlardansınız. Tasarıma herkes ulaşırsa sıradanlaşmasından endişe duymuyor musunuz?

A.Ş.B.: Günlük hayatın içine sıradan objelere küçük tasarım detayları katmanın çok da maliyetli olmaması gerektiğine inanıyorum ve herkese ulaşabilmenin tasarımı sıradanlaştırmanın aksine tasarımdan beklentiyi arttıracağı ve böylece tasarımcıların yeteneklerini destekleyeceğini düşünüyorum. Sonuçta hayal gücünün sınırı yok.

H.T.: Birçok yarışmada eşiniz Merdol Başer ile birlikte tasarladığınız ürünler ödül adı. Birlikteliğiniz ikinize çok şey katıyor, son girişiminizin her adımında da berabersiniz. “Bi’ Kutu Mutluluk” ne kadar süren bir çalışmanın ürünü?

A.Ş.B.: Merdol mimar olduğu için onunla farklı tasarım bakış açılarımız var ve bunu iyi yönde değerlendiriyoruz. O oluşabilecek problemleri iyi analiz ediyor, ben de çözüme odaklanıyorum☺
Biz Bikutumutluluk’u 3 kişi kurduk, Merdol , ben ve Aslıcan Aydın ☺ Aslıcan da endüstri ürünleri ve servis tasarımcısı, ODTÜ’de ve Politecnico di Milano’da birlikte eğitim aldık. Ekip olarak süper uyumluyuz. Bi’kutu Mutluluk, uzun süredir biriktirdiğimiz bilgilerin, deneyimlerin sonucu, hayalini Milano’da kurduğumuz bir girişim. 2014 Eylül ayından beri hayata geçirdik, bu süreç içinde çevremizden aldığımız olumlu tepkilerle ilk kutumuzu yeniyıla yetiştirmek için çok çaba harcadık, başardık da. Şimdilerde satışlarışımız hızla artarak devam ediyor ve şubat ayında çıkaracağımız aşk kutusu üzerinde yoğun çalışıyoruz.

bi’kutu Mutluluk from bi’kutu Mutluluk on Vimeo.

H.T.: “Bi’ Kutu Mutluluk” yorucu bir proje gibi görünüyor. Tüketim çılgınlığı gibi bir gerçek var ve insanlar artık ne hediye alacağını şaşırmış durumda. Siz insanların yerine düşünüp hediye kutuları tasarlıyorsunuz. Bunun için müşteriyle sürekli iletişim halinde mi oluyorsunuz? Nasıl biliyorsunuz hediye verilecek kişinin nelerden hoşlanacağını?

A.Ş.B.: Kutu içindeki ürünleri o ay belirlediğimiz konsept dahilinde seçiyoruz. ‘çok severdim’ ‘alırdım kendime’ ‘kesin beğenirdim’ dediğimiz, herkesin duygusal bağ kurabileceği ürünleri koyuyoruz ki, tasarımcı kimliğimizle bizi mutlu eden ürünler hepimizi mutlu etsin diye. Bi’kutu Mutluluk abonelerimiz için zamanla kişiselleşecek, özelliklerine göre profilleri oluşacak ve aydan aya bize verecekleri bilgilerle onları daha mutlu edecek küçük sürprizlerle bikutumutluluk’u ulaştıracağız.

bkm6

H.T.: Bi’ Kutu Mutluluk henüz çiçeği burnunda bir girişim. Yılbaşından itibaren adınızı özellikle sosyal medyada sıkça gördük. Peki genel olarak nasıl tepkiler aldınız? Projenizin ilk adımları beklediğiniz ölçüde talep gördü mü?

A.Ş.B.: Beklediğimizin de üstünde talep aldık. Tepkiler çok olumluydu, birçok kullanıcımızdan birebir ve sosyal medya üzerinden dönüşler aldık, her bir ürünün onları ayrı mutlu ettiğini söylediler ve ‘Gerçekten Bikutumutluluk’muş bu kutu!‘ cümlesi en sık duyduğumuzdu. Çok çok mutlu ve motive olduk. Doğru yolda olduğumuzu gösterdi bu pozitif tepkiler. Gelecek aylar ve konseptler üzerinde heyecanla çalışmaya devam ediyoruz.

H.T.: Yaptıklarıyla yetinecek biri değilsiniz ve kabına sığmayan bir yapınız var. Sırada eminiz yeni projeleriniz vardır. Sakıncası yoksa bize bahsedebilir misiniz?

A.Ş.B.: Girişimci olmayı sevdim, bunu tasarımla birleştirmeyi daha çok sevdim. Sırada bu ikisini bir araya getireceğim birçok proje var ama öncelikle hedefim Bi’kutu Mutluluk’un başarısı ve aktivite alanını genişletmek ☺ Tüm zamanımızı ekip olarak şu sıralar Bi’kutu Mutluluk’a adadık.

Ayşe Şimşekçi Başer’e bu keyifli sohbet için teşekkür ediyor ve başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*