Londra’da bulunan Royal Academy of Arts’ta İngiliz mimar Richard Rogers’ın eserlerine adanmış bir sergi

Royal Academy Of Art Londra “Richard Rogers Inside Out”  ünlü mimar Richard Roogers’ın hayatını ve mimarlığa bakış felsefesini bizlerle buluşturuyor…

1933 İtalya doğumlu İngiliz mimar Richard Rogers, modernist ve fonksiyonalist bir yaklaşımla, bina içinde önceliğini fonksiyona vermiş bir mimardır. 1970’de ortağı olan İtalyan mimar Renzo Piano ile birlikte tasarladıkları, binanın tüm mekanizmalarını havalandırma, ısıtma, merdivenler vs. ileri teknoloji kullanılarak yapılmış postmodern bir yapı olan Paris’teki Pompidou Center’ onun en bilindik ve önemli eserlerinden biridir.

Pompidou Center
Pompidou Center

Geçtiğimiz günlerde 80. yaş gününü kutlayan ünlü İngiliz mimar Richard Rogers’ın dezeen.com da yayınlan röportajından dikkat çekici sonuçlar çıkıyor. Ünlü mimar Rogers’ın mimari bakış açısından dünyaca ünlü çalışmalarına kadar detayları bu röportajda bulabilirsiniz. Architecture of  Life ekibi olarak bu değerli röportajdan satır başlarını sizler için derledik.

Rogers, Londra’daki Royal Academy of Art’ın kendisinden 80 yıllık yaşamını gözler önüne seren bir sergi hazırlamasını istediğini bu sebeple basit mimari eserler değil de kendi yaşam felsefesi ve mimari perspektifinin bu sergide görülebileceğini belirtmektedir.

dezeen_Richard-Rogers-RA-Inside-Out-exhibition_10

18 Temmuz-13 Kasım tarihleri arasında Londra Royal academy of arts binasında sergilenecek olan “Richard Rogers Inside Out” isimli serginin temasını Rogers kendi ağzından; “Bizim öyle bir rolümüz var ki, işimiz yalnızca müşterinin arzularını yerine getirmek değil, topluma karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getirmektir.” diyerek açıklamaktadır.

centre-pompidou-RICHARD ROGER-RA-02

Ana temayı “sosyal sorumluluk” olarak belirleyen ünlü mimar Rogers bu sergide bir binanın neden sadece belli bir müşteriye göre değil de halkın tümüne göre tasarlanması gerektiğine inandığını anlatıyor. Toplum temelli düşünen sanatçı sanatı sanat için değil de halk için yapmanın kendileri için önemli bir zorunluluk olduğuna dikkat çekiyor.

Richard Rogers  Fotoğraf: copyright Dezeen
Richard Rogers Fotoğraf: copyright Dezeen

Sergide Rogers’a yaşam felsefesinin temelini oluşturan atasözlerinden ve şahsi eşyalarından bulmak da mümkün. Onun öğrencilik yıllarından – ki kendisi yaşamı boyunca kötü bir öğrenci olduğundan, çok sonraları disleksi (anlama güçlüğü) teşhisi konulduğundan ve mimari yeteneğinden duyduğu şüphelerinden bahsetmiştir. Hatta sergide  kötü not karnesi ve hastalık raporlarını da paylaşmıştır.

Rogers'in Mimarlık Okulundan Karnesi
Rogers’in Mimarlık Okulundan Karnesi

Ayrıca Rogers ailesine ait olan malikanenin bu ay gerçekleşecek olan satışı en az sergi kadar ilgi çekici!

Malikane hakkında detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

||||| 0 ! |||||

“Londra’da bulunan Royal Academy of Arts’ta İngiliz mimar Richard Rogers’ın eserlerine adanmış bir sergi” için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*