Rusya’da 185 milyon euro’luk stadyumu Türk mimarlar tasarladı!

Rusya Kuzey Osetya- Alania Cumhuriyeti futbol kulübü Vladikavkaz’ın yeni stadyumuna Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerinden iki design group imza attı.
Tanıtımı yapılan stadyumun yatırım bedeli 185 milyon Euro olarak açıklandı.

Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan’ın sahip olduğu iki design group mimarlık şirketi tarafından Rusya Kuzey Osetya – Alania Cumhuriyeti futbol kulübü Vladikavkaz için tasarlanan stadyum basına tanıtıldı. Yatırım bedeli 185 milyon euro olarak açıklanan stadyumun tanıtım toplantısına Kuzey Osetya – Alania Başbakanı Sergey Takoyev Vladikavkaz Spor Kulübü Başkanı Valery Gazzaev de katıldı. İki design group kurucu ortağı Murat Kader’in de hazır bulunduğu basın toplantısında kulübün futbolcuları da vardı.

Kuzey Osetya Alania Başbaşakanı Sergey Takoyev ve iki desing group kurucu ortağı Murat Kader
Kuzey Osetya Alania Başbaşakanı Sergey Takoyev ve iki desing group kurucu ortağı Murat Kader

iki design group tarafından Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Osetya – Alania Cumhuriyeti’nde Vladikavkaz Spor Kulübü için tasarlanan stadyum 70 bin metrekare alan üzerinde konumlandırılıyor. 35 bin kişi kapasiteli stadyumun yatırım maliyeti 185 milyon Euro olarak belirlendi. 2015 yılında tamamlanması planlanan Vladikavkaz stadyumunda hareketli metal panellerle cephe hattına canlılık getirilirken, şehrin simgesi olmayan aday saha çevresindeki kıvrımlı sarmal atrium ise stadyumu çevreleyerek dikkat çekiyor. Deniz kabuklarının geometrisinden ve şehrin simgesi olan krallık tacından ilham alınarak tasarlanan stadyum, bulunduğu fiziki çevrenin coğrafyasıyla etkileşime girerek güneyindeki dağ sırasıyla dramatik bir sahne oluşturuyor. Ayrıca Vladikavkaz Stadyumu, ana çatı örtüsünde çelik blok kullanılmadan, sadece 50 kilometre çelik kablo kullanılarak tasarlanmış ilk stat olma özelliği taşıyor.

Türkmenistan’da Asya Olimyipatları stadını ve Azerbaycan Sumgayit’da FIFA 4 normlarına uygun stat projelerine de imza atan Murat Kader, dinamik ve hareketli bir mimari görünüm sunan Vladikavkaz Stadyumu için, “Projeyi öncelikle şehrin toplumsal ve ekonomik yaşamına canlılık getirmesini de amaçlayarak tasarladık. Spor sevgisini toplumun birleştirici ruhu olarak odak noktasına koyduk” diyerek sporun birleştirici ve bütünleştirici felsefesinin stadyumun her çizgisine yansıtıldığını belirtiyor.

70 bin metrekare alan üzerinde konumlandırılan 35 bin kişi kapasiteli Vladikavkaz Stadyumu
70 bin metrekare alan üzerinde konumlandırılan 35 bin kişi kapasiteli Vladikavkaz Stadyumu
||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*