Sabundan sese kadar Roca London Gallery’de keşfedilmesi gereken bir tasarım zinciri

7 Eylül – 16 Kasım tarihleri arasında Roca London Galley’de gösterilecek olan “Design Exquis”, yaratıcılığın kollektif yönteminden esinlenilen bir serge dizisi. Sürrealistler (Gerçeküstücüler) tarafından geliştirilen ve Exquisite Corpse (Cadavre Exquis) olarak bilinen Design Exquis; tasarımın içinde tasarımın ta kendisi. Konsept, kendilerinden öncekilerin yarattığı nesnelere yanıt yollayan 5 tasarımcıyı kapsıyor. İlk nesne olarak ilk tasarımcıya sunulan bir kalıp sabunla beraber, serge beş stüdyo ve altı objenin çalışmasını, her takımın kendi tasarım dili doğrultusunda bağlantı sergileyerek ortaya çıkarıyor.
Objeler

Obje #1: Başlangıçta yer alan obje: sabun

Object-1- soap-Copy

Obje #2: Dondurma yapma cihazı. Tasarımcı Jacopo Sarzi, her ikisi de antik sayılan iki ürün olan sabun ve dondurmanın yapımındaki benzerliği ( Her ikisi de yoğun karıştırma gerektiriyor; yağ ve digger içeriklerin karışımının, bir yandan ısıtılıp digger yandan soğutulması tekniği kullanılıyor.) farketti. Sabunu ilham kaynağı olarak seçen Jacopo, geleneksel Romalı tekniğiyle dondurma üreten alüminyum ve çatalı kullanarak dondurma yapma cihazını tasarladı.

object2 - ice cream maker - Copy

Obje #3: Summer Bowls (Kaseler) Design Studio 45 Kilo, dondurmanın renk ve tatlarından esinlenerek bir grup kap üretip, yaz hissini yakaladı. Kaseler, metal üzerinde ahşap kalıp izleri bırakan ve çağdaş bir izlenim yaratan Corian üstlerine ek olarak dijital cihazlarda daha yaygın görülen renk anodize alüminyum yüzeylere özelliklendirilmiş geleneksel metal döndürücü ile üretilen el yapımı ürünlerdir.

object-3-summer-bowls

Obje #4 : Mountain Light. Yazdan ütopyaya kısa bir geçiş. Studio Swine tasarım ekibi için Summer Bowls kaseler cenneti, tatil hissini ve bitmek bilmeyen yazların olduğu yerlerdeki modern mimariyi yaşatıyor.
This idea of utopia and the synthesis of the natural and the constructed inspired Studio Swine to use a new faux marble technique, exploring the integration of modernist architecture with nature through luxury interiors and glass facades. Mountain Light is a desk light embedded in the rock and elevated on brass legs to give an architectural feel. Warm LED lights are used to bring a summer ambience to the interior all year round.
Bu ütopya ve doğanın sentezi Stüdyo Swine’a modern mimariyi cam cepheler ve lüx eşyalar bağlamında doğaya entegre ederek, yeni bir suni mermer kullanma tekniği konusunda ilham verdi. Mountain Light kayaya gömülü bir masa lambasıdır ve mimari bir his uyandırmak için pirinç ayaklar üzerinde yükselmiştir. Yumuşak LED ışık, tüm yıl boyunca mekanda yaz ambiyansı getirir.

object-4-mountain-light

Obje #5: Reflections. Mountain Light’ın açısal biçimi, Lex Pott’un zihninde yeni bir kapı açtı. Ahşap ve taş endüstrisinde kullanılan birleştirme tekniklerini, taş veya ahşabın katı bir bloğu bir kitap gibi ikiye kesildiği zamanki görüntüsünü kullanmayı bulan, ilk malzemeleri olarak doğal materyalleri tercih etmesiyle bilinen Pott, bir küçük bölüm ve altı adet rafın birleştiği bir kitap yarattı. Raflar için taşın ikinci bölümü bir ayna ile yerleştiriliyor ki yapay bir yansıma oluşsun. Ayna tarafından oluşturulan hayali boşluk sayesinde, nesnenin tam görünüyor.

object-5-reflections-Copy

Obje #6: Metamorphosis. Design Exquis’in üçüncü bölümü için küratörler besteci ve ses tasarımcısı Nick Phillips’ten, Lex Pott’un tasarımına bir reaksiyon oluşturmasını istediler. Metamorphosis ile Nick Phillips mermeri, taneleri ve Lex’in mermerinin resmini dönüştürerek ses kalıplarına çevirdi. Mermerin bu ses şablonu ve görüntüsünden, hem galerideki ziyaretçilere eşlik eden yüksek sesle, hem de kulaklıklar yoluyla çalınan bir beste yarattı.

Object-6-Sound-image

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*