SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da Bu Ay Neler Var?

SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da 14-19 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikler;

SALT Galata’da yuvarlak masa toplantısı

SALT, 1998-2000 yıllarında küratöryel pratiklerin tartışıldığı Union of the Imaginary (VOTI) dijital forumundaki yazışmaları e-yayın olarak kitaplaştırıyor. VOTI’ye katkıda bulunmuş sanat profesyonellerinin katılımıyla SALT Galata’da, kitabın içeriği üzerine bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

 Yuvarlak Masa Toplantısı: Union of the Imaginary (VOTI)

14 Eylül, 15.00-17.00 SALT Galata, Atölye

SALT, Eylül ayında paylaşıma açacağı Union of the Imaginary (VOTI) adlı e-yayının içeriğini konu alan bir yuvarlak masa toplantısı düzenliyor. Yayın, güncel küratöryel pratiklerin tartışıldığı dijital forum Union of the Imaginary’deki (VOTI) yazışmaları bir araya getiriyor. Bu yazışmalarda yer almış sanat profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantıda, VOTI forumunun sanat dünyasındaki işlevi de incelenecek.

31 Mart 1998, New York. Carlos Basualdo ve Hans-Ulrich Obrist, Jordan Crandall’la yaptıkları bir toplantıda, Union of the Imaginary (VOTI) dijital forumunu oluşturdular. VOTI öncelikle kalıcı bir forum olarak faaliyete başladı; 50’yi aşkın sanat profesyoneli, temalı tartışmalara katkıda bulunmak üzere foruma davet edildi.

Zaman içerisinde VOTI daha geniş katılıma açıldı. Bu sayede çeşitlenen tartışmalar, son yapılı forum olan “Kültürel Pratik ve Savaş” ile tamamlandı. Bundan kısa bir süre sonra; 2000 yılındaki ARCO sanat fuarında 34 forum üyesi, VOTI’nin küratörlüğünü yaptığı bir söyleşi dizisinde yer aldı. Bu toplantıyı takiben, VOTI çalışmaları tamamen sonlandırıldı.

SALT, Susan Hapgood’un iş birliğiyle, VOTI forumundan erken dönem küratöryel tartışmalara ilişkin yüzlerce e-postayı toplayıp yayına hazırladı. Konuları itibariyle günümüze uyarlanabilir nitelikteki bu tartışmalar, küratöryel pratiğin kurumsallaşması sürecine de katkı sağlamıştı.

SALT Galata’daki toplantı, 13. İstanbul Bienali nedeniyle kentte bulunan VOTI üyesi sanat profesyonellerinin katılımıyla düzenlenecek. Konuşmacılar, Jordan Crandall, Okwui Enwezor, Charles Esche, Susan Hapgood, Vasıf Kortun ve Hans-Ulrich Obrist’ten oluşuyor.

Hans-Ulrich Obrist’in 1998’de Carlos Basualdo’ya gönderdiği kartpostal
Hans-Ulrich Obrist’in 1998’de Carlos Basualdo’ya gönderdiği kartpostal

Ibraaz Konuşmaları

14 Eylül, 14.00-17.00
15 Eylül, 14.00-15.00

SALT Beyoğlu, Kafe

İlki geçen Mart ayında Art Dubai’de düzenlenen Ibraaz Konuşmaları’nın ikincisi, SALT Beyoğlu’ndaki Kafe’de gerçekleştirilecek. Katılımcılar, Karen Mirza ve Brad Butler ile Basim Magdy, Trevor Paglen, Köken Ergun, Başak Şenova, Burak Arıkan ve Ibraaz’ın editöryel ekip üyelerinden oluşuyor. Konuşma kayıtları, Ibraaz web sitesi ile SALTonline üzerinden erişime açılacak.

Programın tamamı http://www.ibraaz.org adresinden duyurulacak.

Konuşma dili İngilizce’dir.

© ATP/Ibraaz
© ATP/Ibraaz

 

Project Biennial D-0 Ark Underground’un küratörleri Branko Franceschi ve Başak Şenova’nın konuşması SALT Beyoğlu’nda

Bosna-Hersek’teki eski bir nükleer sığınakta bu yıl ikincisi düzenlenen güncel sanat bienali Project Biennial D-0 Ark Underground’un küratörleri, bienalin yapısı ve hedefini anlatacak.

 Bak kim var?

Branko Franceschi ve Başak Şenova

18 Eylül, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

1959-1973 yıllarında, Saraybosna’nın 45 km güneyinde yer alan Konjic kenti yakınlarındaki bir dağın içinde, büyük bir gizlilikle ARK adlı bir nükleer sığınak inşa edildi. Dönemin Yugoslavya lideri Mareşal Tito ile imtiyazlı 350 üst düzey görevli için yapılan sığınak, dokuz yıl öncesine dek askerî bir sır olarak kaldı. Bu sığınakta ikinci kez düzenlenen güncel sanat bienali Project Biennial D-0 Ark Underground ile, alanın hem askerî hem de güncel sanat müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.

Project Biennial D-0 Ark Underground kapsamında, bienalin küratörleri Branko Franceschi ve Başak Şenova’nın belirlediği The Castle [Şato] ve Time Cube [Zaman Küpü] küratöryel kavramları bağlamında 35 sanat projesi geliştirildi. Bu projeler, 2011’deki ilk bienalden bazı işlerle birlikte sergileniyor.

Bienalin açılışını takiben yayımlanan Project Biennial D-0 ARK Underground, Bosnia and Herzegovina adlı kitapta, iki bienalin küratöryel ve sanatsal içeriklerinin oluşturduğu birikimler aktarılıyor. Kitap, Balkan bölgesi ve ötesi bağlamında daha geniş kültürel bir söylem çerçevesinde, sığınağın kültürel ve politik özü ile bienalle ilişkisini açımlıyor.

Branko Franceschi 2010’dan bu yana Avant-garde Art Sanal Müzesi’nin direktörlük, Avant-garde Araştırma Enstitüsü’nün başkanlık görevini yürütüyor. 2005’te Rijeka’da Hırvatistan Dörtlü Bienali’ni başlatan Franceschi, 16. São Paulo Bienali (2004), 2. Uluslararası Prag Bienali, (2005), 52. Venedik Bienali (2007), 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali (2008) ve 55. Venedik Bienali’ndeki (2013) Hırvatistan pavyonlarının küratörlüğünü yaptı. Ayrıca, 2006 ve 2012’de, Bükreş’te gerçekleştirilen Uluslararası Genç Sanatçılar Bienali’nin küratörler ekibinde yer aldı.

Başak Şenova 1995’ten bu yana sanat, teknoloji ve medya alanlarında yazıyor; ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştiriyor ve çeşitli sergilerin küratörlüğünü yapıyor. Online yayın platformu Ibraaz’ın sürekli editörlerinden, NOMAD’ın kurucu üyelerinden olan Şenova, aynı zamanda dijital sanat ve teknoloji üzerine çalışan uluslararası Upgrade! ağının İstanbul ayağı Upgrade!İstanbul ile “ctrl_alt_del” projesini geliştirenler arasında yer alıyor. 53. Venedik Bienali’nde (2009) Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlenen Şenova, hâlen Koç Üniversite’sinde ders veriyor; ayrıca, Kıbrıs’ta süren araştırmaya dayalı “UNCOVERED” sanat projesinin eşküratörlüğünü yürütüyor.

“D-0 to DO” STEALTH.unlimited, 2013
“D-0 to DO” STEALTH.unlimited, 2013

Fotoğrafta koruma ve sergileme tartışmaları SALT Galata’da

MEPPI tarafından düzenlenen etkinlikte, University of Delaware’den Debra Hess Norris ve Metropolitan Museum of Art’tan Nora Kennedy ile sanatçı/araştırmacı Tayfun Serttaş konuşmacı olarak yer alacak.

Konuşma: Debra Hess Norris, Nora Kennedy ve Tayfun Serttaş

Tüm Formlarıyla Fotoğraf”

19 Eylül, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Debra Hess Norris ve Nora Kennedy, Tayfun Serttaş’ın katılımıyla geleneksel fotoğrafçılığın yanı sıra fotoğrafta koruma ve sergilemeye ilişkin güncel sorun ve tartışmaları irdeleyecekler. Konular, “Koleksiyoncu ve küratörler neyin farkında olmalılar?”, “Eser ve koleksiyonların gelecek nesillere aktarımı nasıl güvence altına alınır?” ve “Güncel görsellerin müze ortamında sergilenmesinde karşılaşılan sorunlar nelerdir?” gibi başlıkları içerecek. Konuşmacıların kısa sunumlarının ardından, katılımcıların özellikle Türkiye fotoğraf tarihi bağlamında soru ve görüşleri tartışmaya açılacak.

Konuşma dili İngilizce ve Türkçe’dir. Her iki dile simultane çeviri yapılacaktır.

Debra Hess Norris

University of Delaware’de sanat ve fotoğraf koruma alanında öğretim üyesi.

Nora Kennedy

Metropolitan Museum of Art’ta (New York) Sherman Fairchild fotoğraf konservatörü.

Tayfun Serttaş

Sanatçı, yazar ve Stüdyo Osep (2009) ile Foto Galatasaray (2011) projelerinin araştırmacısı.

Bu etkinlik, Arab Image Foundation, University of Delaware, Metropolitan Museum of Art ve Getty Conservation Institute tarafından ortaklaşa yürütülen Middle East Photograph Preservation Initiative (MEPPI) tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Artin Kazancıyan, Türkiye, 1910’lar  Fotoğraf: Charles Glaszner & Son Collection AIF/ Tania Bakalian © Arab Image Foundation
Artin Kazancıyan, Türkiye, 1910’lar
Fotoğraf: Charles Glaszner & Son
Collection AIF/ Tania Bakalian
© Arab Image Foundation

 

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*