SAOTA Mimarlıktan “Silver Bay”

Genç bir ailenin tatillerinde dost ve akrabalarıyla doyasıya vakit geçirebilecekleri bir ev olması için tasarlanan ”Silver Bay”.  SAOTA(Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects), projenin tüm detaylarını Architecture of life okurları ile paylaştı.

2-SilverBay_1a_Int_106_Stairwell_003_gt_SAOTA_ck1

Etrafındaki manzarayla mümkün olan en yoğun şekilde etkileşim kurabilen Silver Bay, aynı cömert paylaşımını etrafındaki diğer yaşam alanlarıyla en aza indirgeyebilen özel bir tasarıma sahip.

Silver Bay, Batı Yakası Yarımadasının Shelley bölgesinde konumlandırılmış. Güneyinde Saldanha Körfezi’ne, kuzeyinde St Helena Körfezi’ne dek uzanan bir manzara tarafından kucaklanıyor. Az önce bahsettiğimiz Shelley bölgesi, Yarımadanın kuzeyinde yer alıyor ve Batı, Kuzey ve Doğu bakan plajları ile Atlantik’in içerisine doğru uzanmış küçük bir kara parçası olarak tanımlanabilir. St Helena Körfezinin kendisi, bir dizi küçük koy ve körfezden oluşuyor.

Silver Bay’in tasarımı şu üç bağlam tarafından oluşturulmuş: İlki, alt kattaki oyun odası, yatak odaları ve üst kattaki yaşam alanlarını kapsayan yükseltilmiş giriş. Bunun sebebi bu yaşam alanlarından manzaranın en iyi şekilde görünmesini sağlamak. İkincisi, Güneybatı rüzgarı. Buradaki esas problem, manzaranın bu yönlerden en iyi şekilde görünmesi ve manzarayı engellemeden rüzgarın olumsuz etkilerini en aza indirgemek için büyük sürgülü kapılar kullanılmış. Üçüncü önemli konu ise kuzey tarafındaki güneş. Buna çözüm olarak Güneybatı rüzgarını kuzeydeki avluda bulunan havuza yönlendirmek.

4-SilverBay_1a_Int_105_Living_005_ec_crop_ck

Silver Bay’in iç tasarımına dönecek olursak, karşımıza kolay yaşam, rahat ve sağlam mobilyaların sofistike bir eklektik karışımı çıkıyor. Doğal ahşap, kömür ve gri kumaşlardan oluşan eşyalar, kırmızı patchwork (yama) kilimler ve mavi gündelik tabureler bu eklektik şöleni yaratıyor. Doğal malzemeler ve dokular tasarımdaki zarafet ve farklı yaklaşımı ortaya koyuyor. Büyük kanepeler ve minderler comfy bir görünüm sağlıyor ve Silver Bay’i bir yuva haline getiren tüm öğelere destek oluyor.

12-SilverBay_1a_Int_B02_Main_En-Suite_001_ec_SAOTA_ck1 11-SilverBay_Int_B01_Playroom_004_gt_SAOTA_ck1 5-SilverBay_Int_105_Living_015_gt_SAOTA_ck 3-SilverBay_1a_Int_102_Kitchen_001_al_SAOTA_ck 2-SilverBay_Int_102_Kitchen_004_gt_SAOTA_ck1 0a-SilverBay_Ext_002_Approach_005_gt_SAOTA_ck1 0-SilverBay_1a_Ext_001_Surrounds_001a_gt_SAOTA_ck1

Proje Adı: Silver Bay
Yer: Güney Afrika, Batı Sahili, Shelley Bölgesi
Mimarlık: SAOTA
Proje Ekibi: Greg Truen & Yusuf Vahed
İç Mimarlık: Antoni Associates
Proje Ekibi: Mark Rielly, Ashleigh Gilmour & Silvia Eigelaar
Mobilyalar: OKHA Interiors
Fotoğraflar: SAOTA, Adam Letch & Enda Cavanagh

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*