Sarıyer İmzası ile 40. Yıla Övgü

Uzun yıllar ofis mobilyası alanında faaliyet gösteren Delta Mobilyanın, Kuruçeşme’deki Cenevizliler döneminden kalma tarihi binayı Nicol adındaözel tasarımlarla dolu müthiş bir mobilya mağazasına dönüştürdüğünden bahsetmiştik.

Aziz Sarıyer ile tasarım hayatının 40. yılında Kuruçeşme’de Ayşe Nur Yılmaz& Adem Yılmaz tarafından tarihi birörgüde hayata geçirilen Nicol için tasarladığıürün sergisiüzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Architecture of Life:Bize Nicol içinözel olarak tasarladığınız koleksiyonun ana hatlarından bahsedebilir misiniz?

Aziz Sarıyer: Nicol için tasarladığım koleksiyon 12 adetçalışmadan ibaret olup isimleri; asc1’den asc12’ye kadar isimlendirildi. Tasarımların tümü kendi ortak konsepti içindeki 8 yıllıkçalışmalarımın birözeti oldu. Aslında Container koleksiyonundaki yapıtları dolap, raf ve vitrin gibi koruma ve teşhirünitelerinin bir karşılığı olarak düşündüm. Onların içindekiler sahibinin birebir kimliği, kişiliği ve ruhunun tarifleridir bir anlamda. Ayrıca; formlarıyla bulundukları alana anlam katarlar. Ben buönemli hacmi kendi ifademle şekillendirerek bir seri koleksiyona dönüştürmek istedim.

Architecture of Life:Ağırlıklı olarak hangi malzemeleri tercih ettiniz?

Aziz Sarıyer: Container serisini oluşturan tasarımların her biri prototip haliyle, beyaz renkli olarak sergilendi. Genelde mdf, corian ve cam plakalardan imal edildiler. Talep görecek herürün, müşterilerinin istekleri gözetilerek, tarafımdan yeniden ele alınacak veözel malzeme, doku ve renklere ulaşacak.

Architecture of Life:Ürünlerinüretimi sınırlı sayıda mı gerçekleştirildi?

Aziz Sarıyer:Container koleksiyonunu oluşturan 12 adet tasarımın her biri 12’şer adetüretilecek. Hepsinin birer numaralı sertifikası olacak.

Architecture of Life: Biraz da tasarımlarınızdaki form anlayışından bahsedelim.

Aziz Sarıyer: Tasarımlarımdaki basit ve sade olarak oluşumların altında, kendilerini meydana getiren unsurların içinde hassas denge hesaplarını kurguladığım bir gerçektir.Çalışmalarımda, genellikle fikrin kendisiyle barışık olan ve sükuneti sağlayacak formun peşindeyimdir.

Architecture of Life:Nicol’deki tasarım serginizi yorumlamanızı istersek nasıl ifade edersiniz?

Aziz Sarıyer: Container projesini dahaönce oluşturmuş olarak uzun zamandır değerlendirmeyi düşünüyordum. Nicol firmasının kendi bünyesinde bir Limited Edition koleksiyona ihtiyaç duyuşu ile tekrar hayata geçirildi aslında proje. Gelişmişülkelerde geçmiş yıllardan beri“sınırlıüretim mobilya koleksiyonlarının oluşturulması ve sergilenmesi” olağan bir haldir.Ülkemizde bu konuda ilk kez bir sınırlıüretim oluşumunu gerçekleştirmeyi, hem kendimin hem de sektörün gelişimindeönemli bir adım olarak değerlendiriyorum.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*