Sebastian Errazuriz ve Tahnit Lambaları

Sebastian Errazuriz ‘in ürkütücü ancak aynı zamanda eğlenceli çalışmalarından bahsediyoruz bu yazımızda. Önceki çalışması ‘Duck Lamp’ (Ördek Lamba) ve en yeni tasarımı olan ‘The Chicken Lamp’ (Tavuk Lamba), meraklısı için özel birer tasarım. En yeni çalışması ‘The Chicken Lamp’ ancak ‘Duck Lamp’ ten bahsetmeden olmaz.

Bilmeyenler için kısaca tahnit (taxidermy)den bahsedelim. Herhangi bir sebeple yaşamını yitiren hayvanların içlerinin tekrar doldurularak bozulmamalarını sağlayan bir çalışma. Tahnit eserlerin sergilendiği müzelerde, bu çalışmalar kamuya sunuluyor ve başka bir coğrafyaya ait olsa da hayvanları canlı gibi orijinal haliyle görme imkanı sağlanıyor.

Duck Lamp
Duck Lamp

‘Duck Lamp’, bir tahnit müzesinin çöp kutusundan kurtarılarak yeni bir hayat verilen bir tasarım. Sanat ve tasarımın arasında, heykelin sınırlarında diye nitelendirilebilecek, kimileri için ürkütücü, kimileri için eğlenceli, kimileri içinse sanatsal ve tasarımsal bir proje.

Duck Lamp
Duck Lamp

‘Duck Lamp’i kitlelere sunduğu zaman bir kaçık gibi görünmekten endişe duyduğunu ancak bunu yapmaktan kendini alıkoyamadığını söylüyor Errazuriz. Bunun devamında tamamen doğal sebeplerden yaşamını yitirmiş bir tavukla çalışmasını sürdürüyor ve karşımıza ‘The Chicken Lamp’ çıkıyor.

The Chicken Lamp
The Chicken Lamp
The Chicken Lamp
The Chicken Lamp
The Chicken Lamp
The Chicken Lamp

Sebastian Errazuriz kimdir?

Sebastian Errazuriz
Sebastian Errazuriz

1977’de Şili’de doğan ve Londra’da büyüyen sanatçı Washington’da sanat, Edinburgh’da sinema, Santiago’da tasarım eğitimleri aldı ve New York Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Ödülleri:
2007’de I.D. Magazine tarafından en iyi yükselişe geçen tasarımcısı
2010’da Yılın Şilili Tasarımcısı seçildi.

Geniş çaplı avangart kamusal sanat çalışmaları eleştiriler aldı ancak buna rağmen çalışmaları Tokyo, Barselona, Paris ve New York gibi kentlerde kırkın üzerinde uluslar arası sergide yer aldı.
Sanatçının Şili’de ofis ve atölyeleri bulunuyor ve kendisi New York’ta yaşıyor.

Sebastian Errazuriz ve ekibine, çalışmalarını bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyor, uluslar arası başarılarının devamını diliyoruz.

Tasarımların boyutları ve materyalleri gibi detaylı bilgiler, ayrıca sanatçının diğer tasarımları için lütfen web sayfasını ziyaret edin.

||||| 0 ! |||||

“Sebastian Errazuriz ve Tahnit Lambaları” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*