SELBEN STUDIO // POMSTORE RÖPORTAJ

Artık ürünlerini Pomstore.net’te de bulabileceğiniz Selben Studio’nun yaratıcıları Selen Başkan Collange ve Benjamin Collange ile nasıl bir araya geldiklerini, Selben Studio’nun projeleri ve tasarım anlayışı üzerine konuştuk.

selben-selen-benjamin
Benjamin Collange ve Selen Başkan Collange

Tasarımcı olmaya ilk olarak ne zaman karar verdiniz ve nasıl tanıştınız?

Selen: Ben gözlerimi dünyaya mimar bir ailede açtım, böylece tasarım neredeyse daha ilk günden beri hep hayatımın bir parçası oldu. Çok küçük yaşlarda anne ve babamın stüdyosunda letrasetler, rapidolar, gönyeler çizim masaları ve bunlardan sihirli bir şekilde ortaya çıkan çizimler, maketlerle tanıştığım zamanlarda büyüyünce bu büyülü dünyanın bir parçası olma kararımı çoktan vermiştim. Basit bir kalem ve kağıttan yepyeni dünyalar yaratabilme tutkum beni ilk olarak İTU mimarlık fakültesi ve ardından da Milano’da Domus Academy Tasarım ve İçmimarlık bölümüyle devam eden bir yolculuğa çıkarttı. Benjamin’le de işte yolculuğun tam bu bölümünde Milano’da tanıştık.

Benjamin: Ben de aşağı yukarı aynı zamanlarda LG Milano Tasarım ofisinde işe başlamak için Milano’ya taşınmıştım Selenin’de dediği gibi bizim hikayelerimiz de 2005 yılında işte tam bu noktada kesişti. Benim tasarımla tanışma hikayem ise Dedemin Fransa’nın orta bölgesindeki metal atölyesinde başladı diyebiliriz. Dedem emekli olup atölyeyi kapattığında bile aletlerinin ve makinelerinin bir çoğunu daha çok hobi amaçlı da olsa kullanmaya devam ediyordu, ben de bu atölyeyi fazlasıyla sever ve ufak olan yaşıma rağmen makineleri inceleyip nasıl kullanıldıklarını ne işe yaradıklarını öğrenmeye çalışırdım. Anne ve Babam da oldukça DIY (Kendin Yap) tarzında bir aileydi. Bu yüzden bir yandan da sıklıkla kendimi onların DIY projelerinin içinde buluyordum. Daha sonra ise 13-14 yaşlarında bir okul ödevimin araştırması için bir tasarım kitabından faydalanmam gerekti. Bu kitapta tamamen parçalarına ayrılmış bir arabanın resmi gösteriliyordu. Bu imaj beni çok etkilemişti. Ayrıca tek tek düşünülmüş tasarlanmış yüzlerce parçanın bir araya gelerek bir bütün makineyi oluşturuyor olması fikri beni adeta büyülemişti. Ben de sanırım tam olarak bu zamanda bu yeni şeyler yaratma prosesinin bir parçası olma kararımı vermiştim.

Ressam Kemal Kara'nın Çizimleri ile Selben Studio Tasarımı 'Rondo' Kahve Fincanı
Ressam Kemal Kara’nın Çizimleri ile Selben Studio Tasarımı ‘Rondo’ Kahve Fincanı

Birlikte Selben Studio’yu kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aslına bakarsanız Milano’daki tanışma hikayemiz zaman içinde önce bir hayat ortaklığına; daha sonra işlerle ilgili de paylaşacak çok şeyimizin olduğunu fark etmemizle aynı zamanda bir iş ortaklığına dönüştü. Tanıştığımız ilk günden beri işlerimiz ve iş tecrübelerimizle ilgili birbirimizle sürekli bir fikir alışverişinde bulunma alışkanlığımız vardı. Zamanla tasarımla ilgili kaygı ve yaklaşımlarımızın birbirine çok benzediğini ve tasarımın farklı ölçeklerindeki eğitim geçmişlerimiz, iş tecrübelerimiz, farklı kültürel geçmişlerimizle birbirimizi tamamlayıp, beslediğimizi ve zenginleştirdiğimizi fark ettik. Bu noktada da bu verimliliğimizi Selben Studio‘yu kurarak devam ettirme kararı aldık.

Selben Studio Tasarımı 'Otto' Renkli Tabaklı Çay Bardakları
Selben Studio Tasarımı ‘Otto’ Renkli Tabaklı Çay Bardakları

Selben Studio’nun tasarım anlayışını nasıl özetlersiniz?

Her gün hayatın bize sunduğu sınırsız çeşitlilikteki seçenekler arasında boğulup gidiyoruz. Bize sunulan bu sınırsız seçenekler aslında çoğunlukla hayatlarımızı biz farkında olmadan bir tarafa yönelten faktörler ve biz bunlara kısaca etken faktörler veya başka bir deyişle ilham kaynaklarımız diyoruz. Selben studio olarak bu etken faktörlerle ne yaptığımızı ise belki kısaca bir sünger üzerinden özetleyebiliriz. Biz aynı bir süngerin suya yaptığı gibi bu etken faktörleri emiyor ve daha sonra onları süzerek temiz kullanılabilir bir hale getirip farklı yaratıcı formlarda tekrar dışarıya vermeye çalışıyoruz.

Bouton Sehpa ve Otto Çay Fincanı
Bouton Sehpa ve Otto Çay Fincanı

Bu anlamda Selben Studio olarak kullanıcılarımız/müşterilerimize kendilerini ürünün, mekanın veya tüm prosesin parçası olarak hissettikleri ve sahiplenebildikleri, kendileriyle özdeşleştirebildikleri deneyimler sunmaya gayret ediyoruz. Kısacası pazar gerçekliklerini, etken faktörler ile müşterilerimizin taleplerini göz önünde bulundurarak görünmeyeni görünür kılıp şekillendirmek çabasındayız.

Projelerinizi tasarlamaya başlarken ana önceliğiniz nelerdir? Çalışmalarınızda elzem olan nedir? Belli bir felsefeniz ya da usulünüz var mıdır?

Hikaye ve Araştırma! Bir projenin veya ürünün eğer bir hikayesi yoksa bizce o ürünün/projenin ruhu ve var olma sebebi de yok demek. Bu sebeple herhangi bir işimize başlarken izlediğimiz ilk adım bu işin hikayesini oluşturmak oluyor. Bunu yapmanın yolu da o konuyla ilgili sağlam bir araştırma yapmaktan geçiyor.

Sizin için bir takım halinde çalışmak tek başına çalışmaktan daha mı verimli?

Bizim işimiz bizce doğası gereği zaten bir takım işi. Herhangi bir fikri/projeyi/ürünü belki kendi başınıza hayal edebilir tasarlayabilirsiniz ancak bu süreç uygulamaya koymaya başladığınız andan itibaren bir takım işine dönüşüyor. Hayalinizdeki veya çiziminizdeki tasarımları gerçeğe dönüştürürken mutlaka ilgili üreticilerle bir ekip çalışmasına giriyor zaman zaman onların üretim detaylarına göre tasarımınızı tekrar şekillendiriyor veya onların üretim sınırlarını zorlamalarına yardımcı oluyorsunuz. Aynı şekilde işin içinde bir de müşteri olduğunda tasarımlarınız onların size aktardıkları brief doğrultusunda da şekilleniyor oluyor.

Triad Masa Lambası
Triad Masa Lambası

Peki takım içerisinde işbölümü nasıl gerçekleşiyor?

Geçmiş iş tecrübelerimizdeki çalışma ortamlarımızda da birçok tasarımcı/mimarla ortaklaşa çalışma deneyimlerimiz olduğu için kendi stüdyomuzda da bu alışkanlığımızı sürdürmek hiç de zor olmadı diyebiliriz. Biz kendi stüdyomuzdaki tüm tasarım işlerini birlikte üstleniyoruz. Her ürün/proje’de mutlaka ikimizin de dokunuşu, yorumu fikri ve/veya çizgisi oluyor. Bazen fikir önerisi birimizden, bunu takip eden form önerisi diğerinden, üzerindeki başka bir detay fikri yine bir diğerimizden geliyor ve süreç içinde proje/ürün ikimizin arasında bu şekilde gidip gelerek şekilleniyor ve hemfikir olduğumuz en son hali ise Selben Studio markası altında hayata geçiyor.

En çok ne tür projeler üzerinde çalışmaktan keyif alıyorsunuz? Neden?

Hikayesi olan her türlü proje! Üzerinde çalışmayı en sevdiğimiz proje/ürün tipi diyebiliriz. Eğer bir müşteri için yaptığımız bir tasarım veya projeyse ve müşteri projeden tam olarak ne beklediğini iyi biliyor, proje ile ulaşmak istediği müşteri kitlesini tanıyor ve bize bunu doğru bir şekilde aktarıyor oluyorsa işte bu tip projelerde çalışmak bize de büyük mutluluk veriyor. Çünkü bu tip projeler doğru başlıyor, düzgün devam ediyor ve genellikle herkesi mutlu eden sonuçlara ulaşıyor oluyor. Ama bunların da arasından seçmemizi isterseniz sanırız oyumuzu yaratıcılığımızı daha çok ortaya koyabildiğimize inandığımız mağaza, otel, cafe vb gibi ticari/ kamusal projelerden ve yine bunlarla ilgili ürünlerden yana kullanıyor olabiliriz.

Selben Studio’nun mottosu nedir?

Materyalleştirilmiş yenilik / Crafted innovation

Ve son olarak, gelecek projelerinizden bahseder misiniz? Ya da gelecekte ilgilenmek istediğiniz konular, hayalleriniz…

Yeşil enerji ve ekolojik yaşam oldukça ilgimizi çeken konular dolayısıyla bu konularla ilgili hayaller ve projeler her daim zihinlerimizin bir köşesinde dönüyor diyebiliriz.

SELBEN STUDIO TASARIMI ÜRÜNLERİ İNCELEMEK VE SATIN ALMAK İÇİN www.pomstore.net

Muscle Up Sport (5)
Muscle Up Sport (1)
Muscle Up Sport (2)
Muscle Up Sport (3)
||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*