Senemoğlu Mimarlık’tan Ak-tops Genel Müdürlük Binası

Ak-tops Genel Müdürlük Binası Proje Künyesi

Proje Adı: Ak-tops idari bina
Proje Yeri:Taşköprü Mevkii/ Yalova
Proje Mimarı:Senemoğlu Mimarlık/ İrem& Emre Senemoğlu
Tasarım Ekibi: Senemoğlu Mimarlık/ İrem& Emre Senemoğlu
Yardımcı Mimarlar:Selin Yenel– Seda Gecü
İşveren: Ak-tops Tekstil San. A.Ş.
Proje Tarihi:2008
Yapım Tarihi:2010
Arsa Alanı:500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 330 m2
Elektrik Projesi:Birfen Elektrik/ Yalova
Mekanik Projesi:Teknikel Klima/ Yalova
Peyzaj Projesi:Senemoğlu Mimarlık
Yapım Türü:Betonarme
Engelli Erişimine Uygunluğu:Uygun

Senemoglu-Mimarliktan-Ak-tops-Genel-Mudurluk-Binasi-3

Senemoğlu Mimarlığın yaklaşık iki yılönce bütün uygulama detayları ile tamamladığı Akkök grup şirketlerinden“Ak-tops Genel Müdürlük Binası” projesi 2010 yılı Mayıs ayında tamamlanarak hizmete açıldı. Mevcut yapının tek katlı olmasına rağmen, büyük bir deprem geçirmiş olması gözönüne alınarak, kolon ve kirişlere kadar tüm yapı soyuldu. Güçlendirme yaparken kullanılan karbon elyaf ve epoksi, aynı grubun kardeş firmalarından Aksa Akrilik’inüretimidir. Dış cephede kullanılan paslanmış sac malzeme tasarım ekibinin uzun yıllardır uygulamayı istedikleri birüründü. Proje için istenilen, farklılık ve sıradanlıktan kaçış Akkök Holding yönetiminden Ayça Dinçkök‘ün desteğiyle hayata geçiriliyor. Simetrik bir yapı kütlesi olan bina, asimetrik doğrama izleriyle de cesur bir mimariçizgiye oturuyor.

İrem ve Emre Senemoğlu; yönetim binasını kendisiniçerçeveleyen fabrikadan hiç kopartmak istemedikleriniözellikle belirtiyorlar. İç- dış mekan ilişkisini kuvvetlendirmek için doğramalar genişletilerek yere kadar açılmış ve zeminde beton döşeme malzemesi kullanılmış. Ofis zeminlerinde kullanılan beton malzeme sadece mimarların estetik kaygılarını içermiyor, fabrika zeminlerinin bir uzantısını oluşturuyor. Yönetim binasının dışını kavrayan platformda da uygulanan taş da yapının görsel algısını arttırıyor.

Senemoglu-Mimarliktan-Ak-tops-Genel-Mudurluk-Binasi-8

Cephe Kaplaması

Son yıllarda, her alanda söylemi artan sürdürülebilirlik yaklaşımına da bir gönderme bu malzeme. Uzun yıllar içindeçürüyüp gitmesi ve sac plakaların yenileriyle değiştirilip yeniden aynı rengi ve dokuyu kazanması hayatın değişimine farklı bir bakış getiriyor. Yaşlıların yerine gençlerin görevi devralmasın gibi. Hayatın sürekliliği değişimle sağlanıyor. Bu malzeme sürekli eskiyor ve değişiyor.

Senemoglu-Mimarliktan-Ak-tops-Genel-Mudurluk-Binasi-5

“Ak-tops Dış Cephe Kaplamasında kullanılan paslanmış sac yurt dışındaki mimarların yıllardır kullandığı bir malzeme olmasına rağmen bizdeki müşterilerin muhafazakar duruşları yüzünden kullanılması zor bir malzeme aslında. Bu malzemeyi kullanma şansını bize sağlayan kişi değişime açık, yeni malzeme ve fikirlere her zaman pozitif yaklaşan Akköy yönetiminden Ayça Dinçkök, bırakın malzemeyi kullanmak için ikna etmeyi gördüğünde işte bunun istiyorum diyecek kadar yenilikçi bir kişi. Bizim için bu malzemenin en güzel tarafı yaşayan bir yanı olmasıydı. Malzeme cepheye takılışından itibaren her gün farklılaşan bir renge bürünüyor. Normalde yurtdışında cephelerdeçoğunlukla kullanılan sac, Corten’dir. Corten, sac içinde bakır oranı fazla olan bir malzeme ve havayla tepkimeye girerek paslanıp sacı koruyan bir katman oluşturuyor. Ak-tops’un dış cephesi bu malzemeyi ithal edecek kadar büyük olmadığı için bizde normalden daha kalın 3mm’lik saclar kullandık. Paslanma süreci bizim için renk olarak sonlandığı zamanda,üzerine polyester bazlı yarı mat bir koruyucu cila sürülüp cephemiz hava şartlarına karşı korunacak. Cephemizi ilk yaptığımızda siyah demir rengi gözükeceği içinde bu süreci hızlandırmak için su ve asit karışımıylaönce saclarımızı yıkadık. Sonra asidin demirüzerindeki etkisinin sürmesini engellemek için suyla duruladık ve sonrada cepheye montajı yapıldı. Bu işlem cephenin hızlıca paslanmasını sağlamaktaçok işe yaradı. Aslına bakarsanız işe başladığımızda insan her gün değişen renkleri görünce cephenin her aşamada farklı bir güzelliğini keşfediyor. İşte yaşayan, eskiyen ve eskidikçe güzelleşen malzemelerin değeri burada.” diye açıklıyor tasarım ekibi cephe malzemesine karar verme ve uygulama sürecini.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*