Seni Seviyorum Barselona

Bugün sizi cıvıl cıvıl hareketli, renkli, sanatla ve Gaudi’nin mücevherleriyle süslü şehir Barcelona’ya götürmek istiyorum. Her sokağından, meydanından ayrı bir melodi yükseliyor telaşlı Barcelona’nın. İstiklal caddesine benzer bir cadde olan La Rambla, müzisyenler, ressamlar ve pandomim yapanlarla dolu. Modernizminöncüsü, Art Nouveau’nunçılgın uygulayıcısı dahi mimar Antoni Gaudi nakış gibi işlemiş adeta Barcelona’yı…

Bir liman kenti olan Barselona, Katalonya bölgesinin başkenti olmanınötesindeözelliklere sahip bir şehir. Kültür, ticaret ve spor alanlarında, yalnızca Madrid ile değil, Avrupanın en büyük şehirleriyle yarış halinde ve Akdenizin en işlek limanlarından biri…

Barselona şehri 3 ana bölgeden oluşuyor. Montjuic, Exiample ve eskisehir;
Ben, sehirdeki ilk günümde, Eskisehir denilen bölgede bulunan Barri Gotik yani“Gotik Mahalle”yi dolaşmıştım. Romalılar tarafından, yeni bir şehir kurmaküzere seçilen bu bölge, şehrin en eski bölgesi ve o dönemden bu yana hükümet binalarının da merkezi. Barselona’ya yolunuz düşerse bir gün eğer, ben enönce bu bölgeyi bir gezin derim. Zaten bir turist olarak şehri gezmeköyle kolay ki! Kaldırımlardaki mühürleri takip ederek yürüyüş rotasıüzerindeki tümönemli binaları görebilirsiniz.

Eskişehir bölgesi sınırları içinde görülecek yerler; mutlaka ve mutlaka Barri Gotic, bölgenin enönemli caddesi La Rambla, Port Olimpic ve Port Vell, Parc de la Ciutadella, modern sanat müzesi ve Picasso müzesidir bence.

Şehrin genişlemesi anlamına gelen“Exiample” bölgesi, Ortaçağdan kalma şehir surları yıkılıp, dahaönce yapılaşmanın olmadığı askeri alanların yerleşime açılmasıyla, inşaat mühendisi Ildefons Cerda i Sunyer tarafından planlanmış. Dolayısıyla, Exiample bölgesi, 1854’lerde Modernizm olarak bilinen Avrupa’nın en büyük Art Nouveau yapılar koleksiyonuna sahip diyebiliriz. Haritaya baktığınızda bu bölgeyi gözünüz kolaylıkla ayırt eder,çünkü haritanın o bölgesi, gayet sistematik şekilde yerleştirilmiş kutucuklardan oluşur. Sokakların ızgara biçiminde yerleştirildiği bu planda, kesişme noktalarında köşelerdençalınarak, oradaki binaların meydanları ve bağlantı yerlerini görmeleri sağlanmıştır.

Barselona,ünlü modernist mimar Antoni Gaudi’ye (1852-1926) yatıp kalkıp dua etse yeridir. Exiample bölgesi Gaudi’nin eseleriyle doludur. Her yıl binlerce turist, onunözgün eserlerini görmek için şehre akın ediyor. Hala tamamlanamamış olan Gaudi’nin en büyük eseri, doğadan esinlenen simgelerle dolu“Sagrada Familia” Avrupa’nın en sıra dışı veözgün kilisesidir. Ah, Sagrada Familia‘da anlatacaköyleçok şey var ki!

Sagrada Familia dışında görülmesi gereken yerler; Gaudi’nin ilkönemli eseri olan Casa Vicens, Gaudi’nin kendini Sagrada Familiaya adamadanönceki sonçalışması olan, dalgalıön cephesi, soyut heykelleri andıran bacaları ve havalandırma delikleriyle Casa Mila (La Pedrera diye de biliniyor), Casa Terrades ve Casa Batllo’dur.

Montjuic tepesindekiünlü mimar Santiago Calatrava’nın telekominikasyon kulesini, Poble Espanol’u ve Miro müzesini de atlamayın sakın!

Gaudi dışında Picasso, Miro ve Dali de dönem dönem bu şehirde yaşamış ve geride birçok sanat eserleri bırakmışlardır. Şehir modern mimari tasarımlar açısından da Avrupalı dünyacaünlü mimarların eserleriyle doludur. Santiago Calatrava’nın tasarladığı Bach De Roda Bridge, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanmışünlü Agbar kulesi, Norman Foster tarafından tasarlanmış Barselona Telekominikasyon kulesi, EMBT mimarlık tarafından tasarlanan doğalgaz dağıtım firmasının ilginç binası, Frank O. Gehry tarafından tasarlanan Port Olimpic Marinasındaki dev balık heykeli…

Jean Nouvel’in o muhteşem oldukça maskülen ve yalnız kulesi beni Barcelona’ya götürür müydü bilemiyorum, ama beniçarpan şeyi biliyorum! Gaudi’nin masalsı binaları ve müzikli süprizli Barcelona sokakları… Şehre ilk vardığım gün, Montjuic tepesinden şehri seyrederken Barselona o kadar da etkileyici gelmemişti bana. Ta ki içine girene kadar… Bir şehrin her sokağı mı sanatla, müzikle dolu olur! Eski arşivlerimden derlediğim son derece amatör videoya bir göz atın, ne demek istediğimi anlayacaksınız….

||||| 0 ! |||||

“Seni Seviyorum Barselona” için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*