Serdar Kaynak “Z – RAPORU” Sergisi ile Pomstore’da

07.02.2020 – 27.03.2020
Açılış : 7 Şubat 2020, Cuma 18:00 – 21:00

Sanat, tasarım, moda, mimari gibi alanlar arasındaki sınırların giderek daraldığı günümüzde, Mimar Gizem Büyüktürkoğlu’nun sahibi olduğu Pomstore, günlük yaşamda kullanılan seçkin tasarım ürünlerine ek olarak, her biri alanında özgün sanatçılarla iş birliklerine kucak açıyor. Bu kapsamda, üretimlerinde çalıştığı konular açısından ikilik, ikilem, ikili denge gibi unsurlara yoğunlaşmış olan heykeltraş Serdar Kaynak’ın, son on yılı kapsayan kısa bir özeti, adeta gün sonu çıktısı olarak düşünebilecek, Z-Raporu olarak isimlendirdiği sergisi, Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde, Pomstore Levent Showroom’da yer alacak olan ilk sergi.

Z Raporu isimli sergide, kamusal alan, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan ödülllü heykeltraş Serdar Kaynak’ın en bilindik mermer işlerinin yanı sıra, sınırlı sayıda edisyonlar olarak üretilmiş döküm işlerini görmek de mümkün olacaktır.

7 Şubat 2020’de açılışı yapılacak olan sergiyi 2 ay süresince Pomstore Levent Showroom’da izleyebilirsiniz.

Sanatçı Hakkında
Serdar Kaynak üretimlerinde, özellikle çalıştığı konular açısından ikilik, ikilem, ikili denge gibi unsurlara yoğunlaşmıştır. Neredeyse tüm çalışmalarında ve oluşturduğu pratiklerinde maddenin doğasına sadık kaldığını, onları zorlamadan düşsel gerçeklerden nesnel gerçeklere dönüştürdüğünü görebiliriz. Üretimlerinin biçim yaklaşımlarını bu doğrultuda kurgulamış, evrendeki karşıtlık dengesini tamamlayıcı bir unsur olarak oluşturmaya çalışmıştır. Düalitenin, hayatın her alanında olduğuna inanmış, zıtlık-karşıtlık açısından ikilem dengesini, biçimsel olarak sorgulamıştır. Öz’de içsel olarak çalıştığı konuların içerdiği anlamlar bakımından biçim ve içerikte, zıtlığı, karşıt olmayı, bağlam açısından çelişki yaratabileceği duygusal bir yaklaşımla biçimlendirmiştir. Üretimlerinin çoğu güçlü bir biçim anlayışının ön planda olduğu üretimler olarak yorumlanabilir. Sanat, yaşam sürekliliğinden etkilenen değişim ve dönüşüm denemeleridir. Sanatçının eserlerine verdiği isimler, hem içsel dünyasının hem de hayattaki duruşunun ipuçlarını da vermektedir. Sanatçının ele aldığı karşıtlıklar doğrultusunda, diyalektik olarak değil, bütünün olguları, birbirlerine olan akışı, zamanı gündeme getiren bir devinim, bir bağlılık olarak anlaşılabilir. Üretimlerine içkinlik katacağı yeni arayışların ve pratiklerin sınırsızlığı içinde, deneysel eylemleri önemseyen düşünce yapısıyla, her zaman sanat kazanmalı diyerek, daima ayakları yere basan gelişimin önemini ve doğruluğunu vurgular. Sanatın bir dil ve ifade olarak gelişimini sürdürebilmesi için sanatçının tekrara düşmeden gösterebileceği gelişimi üretim açısından dönemlere ayrılması gerektiğini savunur. Z-Raporu olarak isimlendirdiği bu sergisini de son on yılı kapsayan kısa bir özet ya da adeta gün sonu çıktısı olarak düşünebiliriz.

Pomstore, Levent Showroom’unda yer alacak olan Z-Raporu isimli sergide Heykeltraş Serdar Kaynak imzalı edisyonlu işler ile, eserlerin içine işlemiş olan derin anlamların daha çok sayıda sanatseverin evine girebilmesini hedeflemektedir. Eserler ayrıca, Pomstore.net online mağazada da satışa sunulacaktır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*