Sergi: Ali Emir Tapan, ‘SEN UYURKEN SENİ GÖREMİYORUM’

11.04 – 21.04.2014

PERFORMANS: 11 NİSAN, CUMA 19.00

ASMALIMESCİT MAHALLESİ, GENERAL YAZGAN SOK. NO: 9 BEYOĞLU

Galerist, Ali Emir Tapan’ın ‘Sen Uyurken Seni Göremiyorum’ isimli sergisini Asmalımescit’teki proje mekanında sunmaya hazırlanıyor. 11 Nisan Cuma akşamı gerçekleşecek performansta, izleyiciler sanatçının sergideki eserleri dönüştürme sürecine tanıklık edecekler. Tapan’ın, kentsel öğelerden etkilenip, kendi kendini tahrip etme ve yeniden doğma üzerine sinestetik bir algı alanı oluşturmayı planladığı sergi, performansın ardından 11 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında izlenebilecek.

Sanatçı, alışılagelmiş bir beyaz küp sunumundan uzaklaşarak, deneysel sürecin özünü yansıtan, yapımı tamamlanmamış, ham mekanı işgal eder ve mekanı projenin bir parçası haline getirir. ‘Sen Uyurken Seni Göremiyorum’ birbirleriyle etkileşim içinde olan; ‘Köpekler’, ‘Koro’ ve ‘Sinyal’ başlıklı üç bölümden oluşur. ‘Köpekler’, sabundan dökülmüş uyuyan köpek heykellerinden; ‘Koro’, herbiri farklı bir notayı veren ve Tristan Akorunu oluşturacak şekilde konumlandırılan, beyaza boyanmış dört elektronik gitar ve amplifikatörden; ‘Sinyal’ ise mekanın girişindeki cam vitrine konumlandırılmış ve ‘Sen Uyurken Seni Göremiyorum’ mesajını mors kodu ile bir mantra gibi tekrarlayarak dış dünyaya ileten bir ışık yerleştirmesinden meydana geliyor.

Ali Emir Tapan’ın eserleri fiziksel hayatı, mistik ve şiirsel bir varoluş formuna dönüştüren temsiller içerirken, üretim sürecinin fenomenolojik doğası sanatçının işin üretiminde başladığı temel fikrin gelişmesine ve dönüşmesine izin veriyor.

ALİ EMİR TAPAN HAKKINDA

Beyoğlu Galata’daki Alman Lisesi’nden mezun olduğu sırada İstanbul’un en çeşitli kültürel gruplarını buluşturan aynı bölgede yer alan Rock, kahvehane ve meyhane kültürü içinde yetişen Tapan, 2003 – 2007 yılları arasında ABD’deki Connecticut Üniversitesi’nde Entelektüel Tarih dalında eğitim alır. 2008’de ilk kişisel sergisi Discreet Intimacy’i açan sanatçının çalışmaları, Art Athens, Art Dubai gibi uluslararası fuarların yanısıra, 2011 yılında Egeran Gallery’de Elif Kamışlı küratörlüğündeki ‘Küçük Hakikatler’ sergisi, 2012 yılında Galerist’te küratörlüğünü Fatoş Üstek’in üstlendiği ‘Le Jardin de la Spéculation Cosmique’ başlıklı sergide ve son olarak 2013 yılında Tapan’ın Galerist’teki ilk kişisel sergisinde gösterilmiştir.

Sanatçının imgeleri, gündelik hakikat ile yaratıcının imgeleminde oluşan hakikat bilgisinden bir biçimde firar etmeyi başarır, insanla uzlaşmaz yabanıl bir özgünlüğe sahiptir. Sanatçı, yapıtlarındaki bu kültürel ve görsel ‘piç’liği, sinema,müzik, edebiyat ve felsefeden beslendiği türlü kaynaklara referans vererek, gönüllü bir ‘ebeveyn evlat edinme durumu’ olarak niteler. Çoğunluğunu isimsiz olarak nitelediği eserlerinde bir nevi ‘sürçme / kaza payını vurgulayan sanatçı Tapan,“..doğasında şiddet barındıran bir süreç çok zarif bir şekilde de uygulanabilir,” diyerek, yapıtlarındaki şiddetin taşıdığı değişim potansiyelini de gündeme alır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*