Sergi; “Tehlikeli Zihinlerin İtirafları” SAATCHI Galeri Londra’da…

LONDRA’DA TÜRKÇAĞDAŞ SANATI KONUŞULUYOR…

Türk Sanatı dünya sanatının neresinde, kendi kendimizin değerini büyütüyoruz, dünyaçapında bir anlamı yok diyenlere cevap olarak güzel bir haber geldi. İngiliz gazetesi Daily Telegraph, Londra’nın meşhur sanat merkezi Saatchi Galeri’sinde düzenlenen ilk Türk güncel sanatı sergisi daha kapılarını açmadan büyük başarı elde ettiğini yazdı.

Londra’da bugünlerde sanatımızın konuşulması ve 19 sanatçımızın 70 eserinden yarısına yakınının satılması gurur verici bir olay. Sanatçılarınçoğu dahaönce Londra’da sergi açmamış ve eserleri satın alanların hiçbiri de Türk değil!

Saatchi Galerimüdürleri Jason Lee ve Carlo Berardi’nin 2008’de İstanbulÇağdaş Sanat Fuarı ziyaretinden sonra açmaya karar verdikleri ilk serginin, ekonomik durgunluğun yaşandığı Mart 2009’da bile Sotheby açık artırmasında 1,3 milyon sterlin (3milyon 250binTL.) elde etmeyi başardığı belirtiliyor. Bu açık artırmadan akılda kalan enönemli eserlerden biri Taner Ceylan’ın 40bin sterlinden satışaçıkan‘Ruhani’adlı tablosunun 70 bin sterline (174binTL.)Ömer Koç tarafından alınmasıydı. Sotheby’nin ikinci satışında gelişme göstererek 2,4milyon sterlin (6 milyonTL.) elde etmiş.

Stoheby’nin‘Türkiyeönümüzdeki 10 yılın en heyecan vericiçağdaş sanat pazarlarından biri olarak duruyor.’ ifadesi haberler arasında.

Üçüncü açık artırmada, Bonham’ın ilkÇağdaş Türk Sanatı satışında 1 milyon sterlin (2milyon 500binTL.) ve dördüncü açık artırmada ise 2,3milyon sterlin (5milyon 750binTL.) elde ettiği vurgulandı.

Ramazan Bayrakoğlu, Ansen Atilla, Yaşam Şazmazer gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı‘Tehlikeli Zihinlerin İtirafları’ devam ederken Sothepy’nin satışlarının 233 bin sterlin olduğuna dikkatçekildi.

Ramazan Bayrakoğlu’nun Papa’yı alevler içinde gösteren“İnancın Kutsal Ateşi” adlı eseri bir Fransız tarafından 40bin sterline (yaklaşık 100bin TL.) Ansen Atilla’nın“Savaşın Silahları”çalışması 22bin sterline (54binTL), Yaşam Şaşmazer’in bronzdan kurt heykeli de 39 bin650 sterline(98binTL.)satıldı.

Taner Ceylan’ın 2011 tarihli Kayıp Resimler serisinden olan‘1879’isimli eseri de rekor fiyata satıldı.(572binTL.) Karmaşık bir ustalıkla kurgulanan bu tabloda Ceylan oryantalizm, kadınsılık, peçe ve bakış konularını yeniden yorumluyor, oryantalizmi tartışmaya açıyor.

Müzayedeye katılan diğer isimlerden bazıları, Burhan Doğançay, Hale Tenger, Mübin Orhon, Azade Köker, Ansen Atilla, Ali Teoman Germaner, Erdem Ergaz, Ahmet Oran, Erinç Seymen.

Dünyada bizden de sanat rüzgârları estirmeye devam! Tebrik ediyorum tüm dostları…

Sevgiler

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*