Sessiz ve derinden

İrlandalı OpenHydro, denizlerde ve okyanuslarda gözlemlenen gelgit olayları ile harekete geçen ve üretilen bu gücü elektrik enerjisine dönüştüren bir deniz türbinleri üreticisi. Bu yenilenebilir enerji hasadını okyanus diplerine kurulacak olan türbin çiftlikleri ile yapma vizyonunuda olan firma, sessiz ve görünmeden yapılan bu hasadın, çevreye verilebilinecek en az miktarda hasar ile yapıldığını belirtiyor. Yakın zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika’da yer alan üç büyük projenin bildirlerini yayınlayan firma, İskoçya’daki The European Marine Energy Centre (EMEC), Fransa’nın Channel Adaları’nda bulunan Alderney Renewable Energy (ARE) ve Kanada Nova Scotia’daki Nova Scotia Power projeleri ile çalışmalarına başlamış durumda.

Sessiz-ve-derinden-15

Bilindiği üzere -bizim karşılaştığımız- gelgit olayları, Güneş ve Ay’ın Dünya’nın üzerinde yaptığı kütle çekim kuvveti sonucunda oluşan doğa olaylarıdır.

OpenHyro, kıyılarda kurulması planlanan bu türbin çiftliklerin yardımı ile, Birleşik Krallık Denizcilik Öngörü Paneli’nde de belirtildiği üzere “Okyanuslardaki bu potansiyel enerjinin%0.1inin bile elektrik enerjisineçevirilmesi, Dünyadaki anlık enerji talebinin 5 kat fazlasını dahi karşılamaya yetecektir görüşüne bir adım daha yaklaşma amacında.

Hasat edilecek enerjinin yıllık maddi getirisinin en az 16 milyar € olduğunu belirten OpenHydro, bu görüşlerine, geliştirdikleri teknolojileri sayesinde gelgit olayları sonucu deniz, rüzgar ve dalga gibi diğer yenilenebilir enerji tiplerinden yapılan hasarlardan daha öngörülebilir, daha planlı ve daha efektif bir hasat gerçekleştirebileceklerini de ekliyor. Teknolojilerinin verimlilği konusunda karşılaştırmalı bir araştırma sunan firma, örnek olarak, rüzgadan 830 kat daha fazla yoğunluğa sahip olan deniz suyu ile çalışan bu türbinlerin, enerji üretme yolunda eş bir rüzgar türbininden çok daha verimli olacağı bilgisini sunuyor. Daha kesin rakamlarla konuşacak olursak; OpenHydro‘nun 6 metrelik ilk test ünitesinden alınan verilere göre, benzer bir türbin Avrupa”da bulunan ve ortalama enerji giderlerine sahip 150 ev kadar enerji üretme kapasitesinde ve bu esnada atmosferi 450 tonluk bir sera gazı emisyonundan da kurtarmakta!

Yıllar boyunca verilen zarara bir dur demek, hatta bunu fazlasıyla geri ödemek için sessiz, derinden ama son derece güçlü bir adım.

Firmadan gelecek haber ve gelişmeleri heyecanlar takip ediyoruz!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*