Şok edici ve farklı: CryENGINE

Şimdiye dek kullanılan ve ödüle doymayan örnekleri ile CryENGINE, zamanının daima ötesinde olan ve üst düzey bir oyun, film, simülasyon ve inteaktif uygulama geliştirme aracı. Ya da özelleşmiş kullanımından dolayı son 10 yıldaki adı ile; bir oyun motoru….

1999’da üç Türk kardeş; Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından kurulan ve Almanya merkezli bir Türk-Alman video oyun şirketi olan CryTek tarafından her geçen sene ve projede geliştirilen bu motorun son versiyonu ise geçtiğimiz yazın sonlarına doğru SDK’da denilen bir yazılım geliştirme kiti desteği ile piyasaya sürüldü…

Architecture of Life olarak, asli konumuz ve tanıtma amacımız başta bu iken, fikirlerimizde ufak bir değişiklik yaparak bu göz alıcı teknoloji harikasının son haline bakmadan önce, geçmişinden bu yana değişen ve gelişen özelliklerine de bir göz atalım istedik. Dilerseniz başlayalım…

CryENGINE 1

Aslında ilk CryENGINE‘in 2001-2004 arası nda yoğunlukla yaşadığı geliştirilme süreci, CryTEK‘in, firmanını tüm dünyaca tanınmasını sağlayan ve AAA sınıfı olarak kabul edilen ilk oyunu olan Far Cry ile başladı. Motorun en önemli özelliklerinden biri olan Sandbox editörü ise dahaönceki bağımlılıklarımızdan olanHalf Life  ve Unreal gibi oyunlarda benzerleri karşımıza çıksa dahi aslında, zamanında gerçeğe en yakın şekillerde modelleyebildiğimiz vejetasyon, yapay zeka ve fizik kurallarının gerçekçiliği ile oyun içi özgürlüğün bambaşka bir boyutu ile karşımıza çıktı. Hatta Sandbox ile, bir çok fan tarafından, ünlü dizi Lost’un geçtiği adanın dahi modellendiğini söylemekte fayda var… Bunların dışında, 2 kilometreye kadar uzanan görüş mesafesi ve piksel-başı aydınlatma gibi özellikler CryENGINE‘ı mod ve bölüm tasarımı meraklıları için adeta bir tecrübe kaynağı idi.
Sözün özü,CryENGINE destekli Far Cry,çıktığı haftalar ve aylar boyunca adına yakışır bir aşmışlık hissiyatını, oyun dünyasına ve fanlarına tam anlamıyla hissettirmişti.

CryENGINE 2

Ödül zengini Far Cry‘ın çıkışının ardından CryTek’in sıradaki hamlesi, bir öncekini aratmayacak niteliklere ulaştı. 10 milyonüçgen gibi akla ziyan bir detayl ile oluşturabildiğimiz engin bölüm ve mekan tasarımlarını bize sunan Polybump 2 ve Yüksek Kalite 3 Boyutlu Okyanus Teknolojileri, halihazırda yükseltilen çıtayı birkaç basamaktan bile öteye taşıdı. Bunlara ek olarak geliştirilen zemin kaplamaları, vejetasyon, entegre fizik sistemi, dinamik ışıklandırma ve önceleri çok da önemsenmeyen dinamik müzik sistemleri teknolojisi ile CryENGINE, sektörde yerini bir kez daha sağlamlaştırırken, kolaylıkla oluşturulabilen ve yönetilebilen yapay zeka sistemine bir de Dinamik Yön & İz Bulmaözelliğini de ekleyerek değerine değer kattı…

CryTek‘in bize bu motoru tattırdığı en güzel ürünler ise şüphesiz ki  Crysis ve  Crysis Warhead idi…

Ve sonunda;  CryENGINE 3,  Eksiksiz bir Oyun Geliştirme Çözümü! 

CryTek‘in tavrı artık son derece net: CryENGINE 3; PC, XBox 360 ve Playstation 3 için geliştirilmiş tavır ve özellikleri ile dünyanın en hızlı ve en yüksek kaliteli işleyicisini (renderer) içeren bir oyun motoru, hatta fazlası!

Donanımsal karşılaştırma destekli grafik performansı, dar içmekan ve engin dışmekanlara uyumlu gerçeğe-yakınlık ve sıradışı gerçeklikteki özel efektlerdeki birçok yenilik, yeni motorun nitelikleri arasında. Ayrıca oyun motoru, karakterleri ve objeleri yüksek kalite görünüm ile canlandırırken, sahip olduğu modüler yapay zeka sistemi ile de gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor.

Bunların dışına CryENGINE 3, Live Create diye de adlandırılan ve sadece tek bir editor kullanıldığı halde, sonucun, desteklenen her ortamda eşit ve optimum sonuçlar ile değerlendirilip uygulamaya sokulabildiği bir sisteme sahip. Üstelik çoklu-ortam geliştirilmesinde yaşanan binbir türlü riskin de minimuma indirilmiş bir hali ile! Oyun ya da uygulamanızı PC kullanarak oluşturduğunuz halde onu dilerseniz yine PC’nizde ya da PlayStation3 veya Xbox 360’ınıza çalıştırabilirisiniz… Tek kelime ile muhteşem!

Aslında görüntüler kelimelerdençok daha fazlasını anlatıyor… Dilerseniz tanıtım videosuna bir bakalım!

Architecture of Life olarak, kullanım olanakları bir hayli geniş olan bu tasarım ve uygulama marifeti yüksek teknoloji harikasını sizlere tanıtmaktan onur duyuyoruz. Basit bir oyun demosundan bu günlere gelen Yerli kardeşler, er ya da geç onlar ile tanışan her bireye örnek olmaya devam ediyor (belirtmekte fayda var ki geçen 10küsür yıldan sonra şu anki personel sayıları 600den biraz fazla!).

Eğer siz de bu teknoloji ve benzerleri ile olan ilgi & alakanızı arttırmak istiyorsanız, firmanın online olarak da sağladığı ve bizzat geliştirici takım tarafından hazırlanan eğitimlere katılabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise buraya tıklamak!

Oyuna devam!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*