STEPHEN JONES’dan Sürrealist Şapkalar…

VAKKO’DAN BİR İLK DAHA, FANTASTİK ŞAPKALARIN TASARIMCISI TÜRKİYE’DE…

Çok olmuştur ceket veya başka bir ihtiyaç almak için girdiğim mağazalardan şapka alıpçıktığım. En karışık, kalabalık mağazada bile gözlerim tarayıcı gibidir, ilginç bir şapka mutlaka bulurum. Benim sevdamçocukluktan başlıyor. Hatırlıyorum yengemörerdi ilginç modeller… Karton koyarak siperlik, yanlardan uzar, atkıdır aynı zamanda. Derkenüniversite yıllarında anneme diktirmeye başladım.Üzerine de renkli kumaşlarla farklı şeyler dizayn ederdim. Şapka bulmak o kadar kolay değildi tabi o zamanlar.Çok severek kullandığım ancak nereden elime geçtiğini hatırlamadığım 1977’den kalma siyah parlak kadifeden bir Vakko şapkam var. Zamansız, müthiş… Şimdilerde Türkiye’deçok yaratıcı modeller bulmak mümkün olsa da, hala sınırlı.

Vakko’nun temellerini 1934 yılında Vitali Hakko tarafından Şen Şapka isimli küçük bir dükkan ile attığını biliyor muydunuz? Vakko, tarihi boyunca yalnız giysilerdeki değil, zihinlerdeki değişimin de simgesel markasıöncüsü olmuştur. Nakkaştepe’den her geçişimde hayran olduğum bir mimariye sahip olan Vakko Moda Merkezi’nde adına yakışır bir ilk daha yaşanıyor. Sergi haberini ilk duyduğumda uçtum havalara, anladınız işin içinde şapka var!

STEPHEN-JONES-Surrealist-Sapkalar-1

Amaöyle böyle değil! Fantastik, esprili, cesur, zarif, lüks tasarımlar… Vakko, sanatseverleri dünyacaünlü radikal şapka tasarımcısı Stephen Jones ile buluşturuyor. Malzemede sınır tanımayan Jones’un şapkalarında topuklu ayakkabıdan abajura, tüyden peluştan ayakkabı tabanına, samana her türlü kumaşa ve hatta plastiğe bile rastlamak mümkün.

stephen jones collection

1957 yılı doğumlu İngiliz Stephen jones 20. ve21. Yüzyıllarının en radikal şapka tasarımcısı olarak biliniyor. Kendi koleksiyonları için tasarladığı şapkalara ek olarak hemen hemen her yıl dünyacaünlü moda evlerinin koleksiyonlarına eşlik edebilecek sıra dışı şapka tasarımları ortayaçıkartıyor.

Jones’un tasarımları dahaönce Londra Victoria& Albert Müzesi, Paris Louvre Müzesi ve New York Brooklyn Müzesi gibi dünyacaünlü müzelerde sergilendi.

2010 Sonbaharında 30. Yılını dolduran Stephen Jones Millinery’nin (Şapka Evi) geçmişinide kapsayan muhteşem”Stephen Jones& The Accent of Fashion” sergisine, Vakko Moda Merkezi iki ay boyunca ev sahipliği yapacak. Sergide kendi koleksiyonu için yaptığı tasarımların yanı sıra Jean Paul Gaultier,Thierry Mugler, Comme des Garçons,Claude Montana, John Galliano, Christian Dior, Azzedine Alaa Walter Van Beirendonk, Mark Jacobs ve daha birçok marka için tasarladığı şapkaları gözlerönüne seriyor.

“Stephen Jones& The Accent of Fashion” Sergisinde sanat ve moda tutkunları, Jones’un moda dünyasındaki rolünü daha iyi anlayacaklar. Jones, fantastik tasarımlarıyla ve sürrealist yaklaşımıyla modacıların oluşturduğu koleksiyonlara kendi izlerini ekliyor ve onları tamamlıyor.

Jones, geçmişiçok iyi analiz etmiş ve dönemlerden esinlendiklerine kendi yaratıcılığını ve kalitesini katmış. En ilgimiçeken modellerden biri de plastiği eriterek yapmış olduğu şapka. Gerçi ayırt etmek zor.Çünkü hepsi birbirinden güzel, heykel gibiler! Tasarımları arasında yenilikçi, lüks, zarif, dişi, sürrealist tabi günlük modellerde var.

STEPHEN-JONES-Surrealist-Sapkalar-5

Ben bu şapkaların modeli olmak isterdim böylece hepsini denemiş olurdum. Tabi bir Stephen Jones şapkası sahibi olmak en güzeli olurdu! Alışılmadık malzemeler ile yapılan bu şapkalar için 7 Haziran’a kadar vaktiniz var. Bize görülmemiş bir güzellik sunduğu için Vakko’yaçok teşekkürler…

Çok istiyorumçok…

Sevgimle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*