SÜPRİZLERLE DOLU BİR HAFTA: 2016 MİLANO TASARIM HAFTASINI GERİDE BIRAKIRKEN AKILLARDA KALANLAR

Şehrin her tarafını saran büyüleyici entalasyonları ve sergileriyle, bu yıl 55. yılını kutlayan Milano Tasarım haftasını geride bırakırken ilhamla dolduk ve İtalya’da gerçekten de tasarımın evinde olduğumuz hissine kapıldık. Tanınmış tasarımcıların popstar gibi karşılandıkları Milano Tasarım Haftası’nın en çok görmek ve görünmek istenilen sergi açılışı ve partisi Wallpaper dergisine aittir. Bu yıl Wallpaper sergisi kadar çok konuşulan diğer bir sergi de Tom Dixon’ın Ceaserstone ile birlikte yaptığı “The Restaurant”. Tom Dixon, Rotonda della Besana’da kendi tasarladığı ürünleri kullanarak dört ayrı restoran konsepti yaratmış. Şimdiden söyleyelim Türklerin esamesi pek okunmadığından, Gaia&Gino markasının yaratıcısı Gaye Çevikel’in kreatif direktörlüğünde Wallpaper’ın otele dönüştürdüğü pasajdaki The Wallpaper Arcade’de “Simple is Beautiful” sergisini görmek koltuklarımızı kabarttı. Şişecam’ın dünya çapındaki markası Nude için Ali Bakova, Erdem Akan, Tamer Nakışçı gibi Türk tasarımcıların yanı sıra Ron Arad, Nigel Coates, Philippe Malouin gibi isimlerle de çalışılmış.

Bu sene Milano o kadar güzel enstalasyonlar ve sergilere ev sahipliği yaptı ki şehrin dört bir yanına dağılmış, ön bir çalışma yapmazsanız gezmesi bir haftaya sığdırılamayacak kadar dolu olan Milano tasarım haftası hakkında, zihni toparlamak ve yazmak zor. İlk önce hangi birinden bahsetmeli… Ventura Lambrate’nin galeriye dönüştürülmüş depoları, Ferruccio Laviani tarafından Foscarini için yaratılan muhteşem optik ilüzyon enstalasyon, şehrin yeni keşfettiğim bir bölgesinde yer alan Galeri Orlando’da yer alan sergiler, Brera’nın astistik ve renkli sokakları, Tortona bölgesi Studio Piu’da yer alan muhteşem entalasyonlar… Biz işin magazinel yanını bir kenara atalım ve bırakalım tasarımlar konuşsun.

Adeta şehrin her bölgesinde adını gördüğümüz ünlü tasarımcı Patricia Urquiola için 2016 inanılmaz yoğun geçmişe benziyor. Birileri bu kadını durdursun! Fuar alanında denk geldiğimiz Moroso, Molteni&C, Cassina, Glas Italia, Kartell için tasarladıklarına ek olarak, Brera bölgesinde yer alan oldukça şık tasarım ürünler mağazası Spazio Pontaccio için bu sene tasarladığı Credenza serisi de epey konuşuldu. Salone Del Mobile 2106’da Moroso için tasarladığı, ilhamını Japon çay odalarındaki dekoratif objeler için ayırılan köşe anlamına gelen “Tokonoma” konseptinden alan stand oldukça yaratıcıydı. Morosonun renkli mobilyalarını hep eğlenceli bulmuşumdur. Her yıl olduğu gibi bu sene de 600 metrekarelik Moroso standı güçlü tasarımcıları ve şeker standını andıran cezbedici renkleriyle fuarın en ilgi çekici standlarından biriydi.

MOROSO, O CHAIR, Tord Boontje
MOROSO, O CHAIR, Tord Boontje

morosso-all

KARTELL

Fuarın en etkileyici standlardan bir diğeri, “Talking Minds” konseptiyle Kartell’e aitti. Felsefesi düşünmenin ve planlamanın farklı yollarını aramak olan markanın standında yer alan 11 odacığın her biri tasarımcılarının dilinden Kartel dünyasını anlatıyor. Bu yıl ilgi çekici olan hemen hemen tüm markaların kendi adlarından ziyade tasarımcılarını yıldızlaştırarak ön plana çıkartmış olmaları.

02_KartellTalkingMinds

KARTELL_ Patricia Urquiola_Trama_03
KARTELL, Patricia Urquiola, Trama

Patricia Urquola’nın Kartell markası için tasarladığı 2016’da görücüye çıkan son koleksiyonu Trama ilhamını geleneksel japon seramikleri ve toprak tonlarından alıyor.

ROCHE BOBOIS

Fransız markası Roche Bobois’in stand fotoğraflarının boş gözüktüğüne bakmayın. İğne atsanız yere düşmeyecek halde olan stand alanı minder havuzunun ortasına kendini atmak isteyen ziyaretçilerle doluydu. Bana göre Fransız markası Roche Bobois standı da fuarın ön plana çıkanlarından biriydi.

Roche Bobois_Milan_2016_Mah_Jong

Roche Bobois, 2016 koleksiyonuna Chroma ve Flag olmak üzere 2 yeni aydınlatma elemanı ve Astragale Büfeyi ekliyor.

ross-b

Köklü markaları es geçip yeni nesil tasarımcılarla çalışan markalara göz atacak olursak, fuar alanında en dikkatimi çeken markalardan biri La Chance.

La Chance mermer, ahşap, pirinç gibi malzemeleri kullanarak sanatsal objeler yaratıyor. Bu fonksiyonel olmadıkları anlamına gelmiyor. Note design studio’ya ait Bolt sehpa heykelsi görünümüne karşılık beklenmedik bir ergonomiye sahip.
La Chance markası için Çek asıllı başarılı tasarımcı Lucie Koldova’nın Dan Yeffet ile birlikte tasarladıkları Apollo aydınlatma hacı yatmaz mermer tablası ve camıyla çok estetik.

Bir ağacı andıran tasarımıyla Borghese koltuk mekanın atmosferini bir anda değiştirebilecek oldukça hafif, konforlu bir bekleme koltuğu.

Swahili dilinde fil ayağı anlamına gelen “tembo”, metal, ahşap ve mantardan renkli geometrik formların biraraya gelmesiyle oluşturulmuş modern bir totem.

Markanın 2015 ylı içerisinde çıkarttığı en yeni ürünleri ise Sebastian Herkner tasarımı mermer ve bakırın birarada kullanıldığı Salute yan sehpalar, Guillaume Delvigne tasarımı heykelsi cam vazo “Toy”, Nathalie du Pasquier tasarımı Tapigri grafik desenli halı, Frederik Werner & Emil Lagoni Valbak tasarımı Ronin iskemleler, Jonah Takagi tasarımı Mewoma masa, V8 designers tarafından tasarlanan Nový Bor karaf.

la-chenge

Keyifli işbirlikleri

Aydınlatmada FOSCARINI, mutfakta SCAVOLINI, masa üzeri aksesuarlarda SELETTI gibi markalarla işbirliği yaparak artık havalı bir ev koleksiyonuna sahip olan moda devi Diesel’in MOROSO ile yaptığı işbirliği sonucunda ortaya detaylarda mükemmeliyetçi, Rock’n Roll tarzında, keyifli ve genç bir koleksiyon çıkıyor. MOROSO’nun tecrübesini arkasına alan moda devi Diesel’in ev koleksiyonu da elbette giyim koleksiyonuyla aynı tatda. Moroso’ya kıyasla daha maskülen, daha genç ve dinamik.

MOROSO_DIESEL_Gimme shelter

Moroso Diesel Collection - Work Is Over outdoor chair

DIESEL_SELETTI_machine-collection_01

SELETTI’nin DIESEL MARKASI için yarattığı “Machine” koleksiyonu Scavolini ile işbirliğiyle yaratılan Diesel marka mutfak dolaplarında yerini aldığında bir başka duruyor.

Diesel_Living_with_Seletti-_Cosmic_Diner_01

Milano 2016’nın en şaşırtıcı işbirliklerinden biri de, Milano metropol tiyatrosunda yer alan sergiyle görücüye çıkan iki İtalyan markası Dolce&Gabbana ve Smeg’in, Scilya geleneğinin dekoratif zenginliği kutlamak üzere sadece 100 adet ile sınırlı üretilmiş el boyaması limited-edition ’FAB28’ buzdolabı koleksiyonuydu.

Dolce&Gabbana ve Smeg işbirliği elboyaması limited edition buzdolabı serisi ’FAB28’
Dolce&Gabbana ve Smeg işbirliği elboyaması limited edition buzdolabı serisi ’FAB28’

FAB28’in Sicilya’nın renkli at at arabaları, mitoloji, dini semboller, iskambil kartları, ortaçağ şövalyeleri ve İtalyan operasından ilham alınarak tasarlanmış motifleri 6 tanınmış İtalyan sanatçı Adriana Zambonelli, Tiziana Nicosia, Antonio ve Giuseppe Bevilacqua, Biagio Castilletti, Damiano Rotella tarafından el ile boyanarak yaratılmış.

dolce-gabanna-smeg-art-fridge-06

Bosna’nın zanaatkarları İskandinav tasarımcılarla buluşunca…

zanat

Henüz çok yeni bir marka olmasına rağmen hızla yol alan ödülden ödüle koşan marka Zanat bu sene sadece fuar alanındaki standıyla kalmayıp XXI. Milano Trienalinde de yer aldı.

Bosna hükümeti tarafından UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterilmiş olan markanın arkasındaki aile 1800’lerden beri -günümüzde de hala kullanılan geleneksel oyma teknikleriyle- eşsiz mobilyalar üretiyor. Harri Koskinen, Monica Forster ve Gert Wingardh tarafından Bosnalı Zanat markası için tasarlanan 3 ürün de “Interior Innovation Award” 2015’i almış durumda.

ROSSANA_ORLANDI_SCARLET_SPLENDOUR__DSC9991

Milano 2016’da yer alan en iyi el işçiliklerine verilebilecek örneklerden biri de Galeri Rossana
Orlandi’de yer alan Hint markası Scarlet Splendour. 2015 EDIDA ödülüne sahip genç İtalyan tasarımcı Matteo Cibic’in tasarımları doğunun kemik, özellikle de boynuz kakma muazzam elişçilikleriyle buluşunca ortaya çıkanlar elbette hayranlık uyandırıcıydı.

Scarlet Splendour Vanilla Noir serisinden Matteo Cibic tasarımı “A Trip To The Moon” çekmeceli ünite
Scarlet Splendour Vanilla Noir serisinden Matteo Cibic tasarımı “A Trip To The Moon” çekmeceli ünite

scarlet

Galeri Rossana Orlandi

ROSSANA_ORLANDI_001

Uehara ve Yoshie Watanabe, KIKOF
Uehara ve Yoshie Watanabe, KIKOF

Bu yıl Milano’nun öne çıkan tasarım destinasyonlarından biri kesinlikle “RO” temasıyla Galeri Rossana Orlandi’ydi. Galeri Rossano Orlandi’de öne çıkanlar arasında Seletti markasının Studio Job ile işbirliği içerisinde bu yıl ilk defa görücüye çıkarttıkları dökme alüminyum bahçe mobilyaları “Industry Garden”, Slovak asıllı tasarımcı Nika Zupanc’ın markaya katkısıyla birlikte çizgisine hayran kaldığım İngiliz marka Se London, muhteşem işçilikleriyle ayrışan herbiri bir sanat eseri parçalarıyla Scarlet Splendour, heykelsi mobilya koleksiyonu “Wild Minimalism” ile Rooms, Japon tasarımcılar Ryosuke Uehara ve Yoshie Watanabe’nin KIKOF için tasarladıkları incecik ceramik yemek takımları, te markasının şiirsel cam vazoları ve Fernando Mastrangelo tasarımı DRIFT sand ayna vardı.

seletti-studio-job-ındustry-collection ROSSANA_ORLANDI_20160415_153323 ROSSANA_ORLANDI_drift_sand_mirrors_fernando_mastrangelo_01

Concreto konsol Daniele Ragazzo ve DRIFT sand ayna, Fernando Mastrangelo.
Concreto konsol Daniele Ragazzo ve DRIFT sand ayna, Fernando Mastrangelo.
Studio Wieki Somers – Still Waters – 2016 – Thomas Eyck
Studio Wieki Somers – Still Waters – 2016 – Thomas Eyck

Rooms, “Wild Minimalism” koleksiyonu
Rooms, “Wild Minimalism” koleksiyonu

see-london-Nika-Zupanc

Milano’nun tam kalbinde yer alan Brera, 1776 yılında kurulan, tüm artistik ve kültürel hareketlere yön vermiş bir akademi olan Brera Güzel Sanatlar fakültesine ev sahipliği yapan, Milano’nun en prestijli binalarının yer aldığı tarihi bir semt. Brera’nın “Brera Design District” bayraklarıyla süslenmiş büyüleyici eski sokaklarına gizlenmiş 80’in üzerinde showroom, atölye, müze, butik, sanat galerisi, cafe, restaurant, Milano tasarım haftası süresince pek çok sergi ve enstalasyonlara ev sahipiliği yapar. Bu sene, Brera Bölgesinde öne çıkan sergiler arasında benim aklımda kalanlar ünlü aydınlatma markası Baccarat’ın Fine Arts Academy of Brera’da sergilenen “Lumières out of the box” enstalasyonu ve aynı bölgede yer alan şık butik Spazio Pontaccio için Patricia Urquiola ve Federico Pepe’nin tasarladığı Credenza serisi oldu.

Ünlü aydınlatma markası Baccarat’ın Fine Arts Academy of Brera’da sergilenen “Lumières out of the box” enstalasyonu, Le Roi Soleil spherical chandelier ve Marcel Wanders tasarımı “New Antique” yan sehpa
Ünlü aydınlatma markası Baccarat’ın Fine Arts Academy of Brera’da sergilenen “Lumières out of the box” enstalasyonu, Le Roi Soleil spherical chandelier ve Marcel Wanders tasarımı “New Antique” yan sehpa

credenza_01 credenza_bs15_0097-1

İtalyanca’da hem “dolap” hem de “inanç” anlamına gelen CREDENZA, ünlü Alman Çağdaş ressam Gerhard Richter’in Köln Katedrali için tasarladığı vitraylardan esinlenerek tasarlanmış bir paravan, 2 dolap ve halıdan oluşan bir seri. Bu cam kapaklı metal dolaplar ve paravan, Köln kathedrali kadar olmasa da ışık vurduğunda mekana kutsal ve büyülü bir hava veriyordu gerçekten de.

Patricia Urquiola tarafından Georg Jensen için tasarlanmış Urkiola serisi masa üzeri aksesuarlar
Patricia Urquiola tarafından Georg Jensen için tasarlanmış Urkiola serisi masa üzeri aksesuarlar
Vincent van Duysen tarafından lux objeler üreten When Objects Work için tasarlanmış Pottery
Vincent van Duysen tarafından lux objeler üreten When Objects Work için tasarlanmış Pottery

Tortona bölgesinin en ilgi çeken markası kesinlikle, tasarım, moda, görsel sanatlar, tekstil tasarımı, ilustrasyon dünyasının alanında öncü isimleri tarafından tasarlanmış 80 gözalıcı, egzantrik ve eğlenceli halı tasarımını Tortona bölgesi via Savona 56’da görücüye çıkartan Mooi .

Mooi Caspets
Mooi Caspets

Moda evi Christian Lacroix’in canlı floral baskıları ve hipnotize eden paternleri artık halılarda

Bu sene moda dünyasıyla tasarım dünyasının işbirliğine bir başka örnek Christian Lacroix markası
ev koleksiyonu için Mooi ile işbirliği içerisinde çıkartılan yeni halı serisi Malmaison.

Maison Christian Lacroix için MOOI tarafından üretilen halı koleksiyonu Malmaison bu sene ilk defa Milan tasarım haftasında görücüye çıkıyor.

Maison Christian Lacroix için MOOI tarafından üretilen halı koleksiyonu Malmaison bu sene ilk defa Milan tasarım haftasında görücüye çıkıyor.

Tortona bölgesinde yer alan Studio Piu de bu sene 2 etkileyici enstalasyona ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri saat markası CITIZEN için mimar Tsuyoshi Tane tarafından yaratılan “Time is TIME” Superstudiopiù içerisinde 1000 metrekarelik bir alanda yer alan enstalasyon tavandan incecik tijlerle asılı 100.000 minik saat aksamı arasında dolaştığınız tam bir görsel şölendi.

citizen_installation_mdw16_02

citizen_installation_mdw16

Superstudiopiù içerisinde yer alan bir diğer enstalasyon Japon cam firması AGC Asahi Glass
tarafından 5000 parça incecik, kimyasal olarak güçlendirilmiş cam kullanılarak yaratılan Amorphous.

AGC_Amorphous_installation_03

AGC_Amorphous_installation_02

AGC_Amorphous_installation_01

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*