Suyu Kurtaran Akıllı Tasarımlar

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli ise su ile ilgili ciddi sorunların ortayaçıkmasına yol açıyor ki bu noktada doğaya olan borcumuzuöderken en büyük yardımcımız su tasarrufu sağlayan yeni nesil tasarımlar. Dünya nüfusunun hızla artması sonucu dünya genelinde 2,4 milyar insanın yetersiz ve kalitesiz su nedeniyle sağlıksız koşullarda yaşayışı bu konu ile kafamızdaki soru işaretlerini şüphesiz daha da arttırıyor.Ülkemizdeki su kaynaklarının tasarruflu ve bilinçli şekilde tüketilmemesinden dolayı yaşananönemli su sıkıntıları daöncü firmaları konuyaçözüm olabilecek tasarımlarınüretimi konusunda oluşan bir arayışa yönlendiriyor.

Suyu-Kurtaran-Akilli-Tasarimlar-1

Yukarıdaki fotoğraf inhabitat arşivinden alınmış, Reamon Yu tarafından tasarlanmışödüllü tasarım iSAVE’a ait. Kolaylıkla lavabo veya duş başlığınıza eklenebilen bu cihaz harcadığınız su miktarını tespit ediyor. Dahası, iSAVE cihaza eklenmiş küçük türbin sayesinde, armatürün içerisinden geçen suyun enerjisi ileçalışmakta.

Suyu-Kurtaran-Akilli-Tasarimlar-4

Yanko Designarşivinden alınmış Chanhee Han tasarımı Seesaw armatür tasarımı.Üstteki şemadan da anlaşıldığıüzere, armatür sabun kullanırken su israfını engellemek amacıyla fotoselli armatürlere alternatif olarak tasarlanmış.

Suyu-Kurtaran-Akilli-Tasarimlar-5

Akıllı tasarımlar ile sağlayabileceğiniz su tasarrufunu gösteren elocal.com’dan alınmış diyagram.

Saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime dönüşüyor ki bu noktada devreye su tasarrufu sağlayan akıllı bataryalar giriyor. Bir duşta ortalama 50 litre su tüketilirken banyoda 150 litre su tüketildiği ise araştırmalar ile ispatlanmış olan gerçekler arasında. Tek kumandalı armatürlerin popularitesinin gitgide arttığı yeni nesil bataryalarda ileri teknoloji ile yaratıcılığı buluşturan firmalar”su yönetimi” kavramını ilke olarak benimseyerek suyu bir anlamda geri dönüştürüyor. Su akışının kontrolünü kolaylaştırarak, zaman ve su tasarrufu sağlayan bu akıllıürünler, ev tipi kullanım dışında genel kullanıma açık olan mekanlar için de elektronik, termostatik ve zaman ayarlı bataryalar şeklinde karşımızaçıkıyor.

Günümüz armatür tasarımlarınınçıkış ucuna takılan perlatör sayesinde ise hacimli bir su akışı sağlanarak tasarrufu destekleyen bir formül ile bu büyük problem biraz olsunçözüme kavuşturuluyor. Lavabo bataryalarında kullanılan yeni nesil teknolojiler, bataryaların elektromanyetik alanda oluşan değişimi algılayarakçalışan mekanizması sayesinde el değmeden kullanılabilmeözelliğini de kullanıcıya sunuyor. Böylece, temizlik sırasında harcanan sudan tasarruf ediliyor ki bu oran% 80 gibi rakamları temsil ediyor. Su akış süresinin ve miktarının ayarlanabilmeözelliği sayesinde iseözellikle toplu kullanım alanları için ideal birerçözümönerisi sunan termostatik fotoselli bataryalar ile büyük oranda tasarruf sağlandığı şüphesiz bir gerçek.

Suyu-Kurtaran-Akilli-Tasarimlar-11

Artema Q-Line Evye bataryası.

Artema, estetik, yenilikçi veçevreye duyarlı bir armatür isteyenler için, maksimum su ve enerji tasarrufu sağlayan Q-Line’ı piyasaya sunuyor. Q-Line serisindeki armatürler, içinde bulunanözel seramik kartuşunüzerindeki“mil ayar sistemi”yle, maksimum seviyede açıldığında bile harcanan su miktarına sınırlama getiriyor. Isı ayarlı kartuşa sahip Q-Line, su sıcaklığını sabitleyerek, ayrıca gereksiz enerji tüketimini de engelliyor.

Suyu-Kurtaran-Akilli-Tasarimlar-19
Roca Kale’den açık alan kullanımına uygunluk sağlayan batarya tasarımı Amura-N.

Aşağıda sizin için derlediğimiz kolaylıkla temin edebileceğiniz akıllı armatürlerdenörnekler yer almakta;

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*