Takı, sizin için sadece bir aksesuar mı?

Takı, sizin için sadece bir aksesuar mı? Yoksa vazgeçilmez bir odak noktası mı? Ne zaman ‘Bu takı benim olmalı’ dersiniz? Takının rengi, formu, malzemesi ya da ardındaki kavramsal hikayeden, hangisidir sizi cezbeden?

Bir takı çok çeşitli malzemeler aracılığıyla hayata geçebilir. Pahalı bir metalden, plastik pet şişeden ya da hiç aklınıza gelmeyecek bir bitkiden üretilenler her an her yerde karşınıza çıkabilir, hazır beklemekte fayda var.

Bir gün Cunda gibi minik tatil yörelerinin daracık sokaklarını gezerken bir ceviz ağacının altındaki tezgahta daha önce hiç hayal etmediğiniz bir kombinasyon ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Karanfil bitkisini, deri ve plastik boncuklarla bir araya getiren ellerle tanışabilir ve hayran kalabilirsiniz.

Gösterişli bir şey arayışındaysanız, ilk önce Bee Goddess’tan bahsedebiliriz. Dünyaca ünlü bir çok şarkıcının da tercihi. Hatta en son Madonna da Bee Goddess kullanıcıları arasına katıldı.

Kullanılan taşın ve metalin değerinin yanında, tasarımcı Ece Şirin farklı mitolojik hikayelerden referanslar ile takılarına form veriyor. Yeryüzü ile cenneti birleştiren Lotus çiçeği ya da yeraltıyla gökyüzü arasındaki merdiven, yenilenmenin sembolü yaşam ağacı sizin için seçtiklerimiz arasında.

Değerli taş ve metali mütevazi ve nazik bir şekilde bir araya getiren, Ela Cindoruk  ve Nazan Pak, her zaman kendilerine ait tasarım dillerini koruyorlar. Kültürümüzden referanslar taşıyan Beşi Bir Yerde (Five in One) ile ikili, kullanıcılarına kendi dillerinden gösterişi ifade ediyor.

‘Aksesuarı kendimizi iyi hissetmek için alırız’ diyen tasarımcı Ayça Sytmen  de takıyı farklı yorumlayanlardan. Tasarladığı eğlenceli kol düğmeleri, Colour koleksiyonu ve daha fazlası için web sitesine göz atmanızı öneririz.

Ben daha sıradışı bir şeyler arıyorum diyenlerdenseniz, Burcu Büyükünal’ın bir çok koleksiyonu size hitap edecektir. İnançlarımıza, güzel ve çirkin diye nitelendirdiklerimize bir gönderme yaptığı Kokunç Güzel koleksiyonu buna bir örnek olabilir. Ayrıca takı tasarımı konusuna ilginiz var ve ders almak istiyorsanız, Burcu Büyükünal’ın ders bilgilerine bu  adresten ulaşabilirsiniz.

Kendini bir hikaye anlatıcısı olarak yorumlayan Şenay Akın, takılabilir formlar tasarlıyor, atölyesinde dersler veriyor. Ayrıca kişisel blog  sayfasında güncel takılarını ve hayatındaki yenilikleri paylaşıyor.

Aksesuarın kıyafetin tamamlayıcısı olduğunu söyleyen Batya Kebudi’yi mücevherlere olan tutkusu, kendi markasını kurmaya yönlendirdi. Aşkla yarattığı ürünler oldukça kolay algılanabilen grafik bir anlatıma sahip. Ulusal ve uluslararası ölçekte de ilgi odağı olan bu markanın diğer ürünleri ve satış noktları için web sitesinde dolaşmanızı öneririz.

Temel geometrik formları başlangıç noktası kabul ederek, organik formlar tasarlayan Yasha Butler, her projesinde doğanın bir parçası olan formlar ile tasarlanan arasında mükemmel dengeyi arıyor. Takılarında gümüş, ip, deriler, seramik ve porselen kullanıyor. Malzemelerin farklı kombinasyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Takılarında porselen kullanan bir diğer tasarımcı Özlem Tuna. Son koleksiyonu Kairos’a bir göz attığınızda, her bir parçanın özenle tasarlandığını farkediyorsunuz. Kolye, küpe ve yüzüklerden oluşan koleksiyonda kendinize uygun bir parça bulmanız mümkün.

Selen Özus’un özgün tasarım dili ile yorumladığı soyut ve etkileyici takıları, Sadi Tekin’in Pick Me Design ile kullanıcıları tebessüm ettirenürünleri de görülmeye değer.

Takıları kişilerin birer imzası olarak gören Nesrin Dugan ise her bir takının hikayesi olması gerektiğine inanıyor. Doğa ve hayvan temalarına yer verdiği çalışmalarında gümüş, altın ve değerli taş kullanıyor.

Didem Aras’ın hayat, mutluluk, aşk, heyecan, renk, kahkaha ve eğlenceyi harmanladığı markası Didem’in İzi’nde, akrilik ve metal malzemeden farklı konseptlerde ürünler bulmanız mümkün.

‘Sadece Cumartesileri’ konseptiyle her Cumartesi atölyesinin kapılarını ziyarete açan Nayad Bal, takıyı enerji veren objeler olarak görüyor. Koleksiyonları için sadelik, farklılık ve kaliteyi ön planda tutuyor.

Takı tasarımı konusunda oldukça uzun bir liste yapmak mümkün. En son olarak sizlerle zamansız ürünler tasarlayan Aida Pekin  markasını paylaşmak istiyoruz. Markayı takip ettikleriniz arasına eklemeniz şart görünüyor; çünkü her yeni koleksiyonda zevkinize uygun bir ürün mutlaka karşınızaçıkacaktır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*