Tasarım Haftası Tepebaşı’nda Başlıyor

Etkinlik Islamopolitan ve Berlin Design Selection gibi iddialı uluslararası sergilerin yanı sıra konferanslara ve ulusal sergilere de ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Design Week 2014 tasarım sergileri, konferanslar, atölye çalışmaları ve dünyanın dört bir yanından gelen önemli tasarımcıların katılımıyla bugün (5 Kasım) başlıyor. 9 Kasım’a kadar açık kalacak etkinlik yeni mekanı Tepebaşı’nda gerçekleşiyor. İDW 2014 dünyanın başlıca tasarım sergileri, “Yaratıcı Sezon” konseptiyle hazırlanan tasarım projeleri, özel projeler, modern sanat ve video sanat sergileriyle şehre yerleştirilecek enstelasyonlarla sonbahara iz bırakmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl tasarımcılar için düzenlenen en büyük etkinlik olan Design Miami’de ilk kez görücüye çıkan ve klasik Alman tasarım geleneğini yansıtan Berlin Design Selection sergisi bu kez İstanbul Design Week’te izlenebilecek. Sergi antik el sanatları ve çağdaş kombinasyonlarıyla yeniden yorumlanan gündelik eşyaları, lüks ve kalıcı değerlere dönüştürülmesini izleyicileriyle paylaşıyor.

İDW’in bir diğer iddialı sergisi de Islamopolitan… Diğer bir deyişle Islam & Cosmopolitan sergisi İslam mimarisinin kendine özgü stilinden esinlenen tasarımcıların eserlerini bir araya getirirken, geleceği özgün bir bakışla yeniden yorumluyor. Bu serginin küratörlüğünü ünlü tasarımcı Khalid Shafar yapıyor.

İstanbul Design Week’e damgasını vuracak olan bir diğer etkinlikse Taze Tasarım adıyla sunuluyor. Proje, Türk tasarımcıları uluslararası yaratıcı endüstri ve tasarım camiası ile buluştururken, Sıtkı Kösemen’in çektiği portreler ve portreleri çekilen Türkiye ‘nin ünlü tasarımcılarının bu fotoğraflar için yarattığı Çerçeveler farklı bir sergiye dönüşüyor.
Artık İstanbul Design Week’te gelenekselleşen “Tasarım ve Kent” temasının işlendiği sergide endüstriyel tasarım, teknoloji ve mimari alanında faaliyet gösteren firma ve tasarımcıların yeni ürünleri, özel projeler ve 2014 trendleri izleyicisiyle buluşuyor. Günlük kullanıma dair ve geleceğin tasarımları farklı bir bakış açısıyla sunan sergi, İDW’in en iddialı çalışmaları arasında gösteriliyor.

Ayrıca İDW 2014 kapsamında Asif Khan, Islamopolitan: Islam & Cosmopolitan sergisinin küratörleri tasarımcı Khalid Shafar ve sanat & tasarım danışmanı Giuseppe Moscatello, Almanya’nın önemli uluslararası tasarım yarışması Green Product Design’nin CEO’su, Berlinli tasarım stüdyolarından Berlinord ve Hillsideout baş tasarımcıları 7 Kasım 2014’te düzenlenecek konferanslarda İstanbullularla buluşuyor.

2005 yılında ilk defa, İstanbul’un en tarihi tasarım geçmişi olan Eski Galata Köprüsü’nde hayata geçen İstanbul Design Week dDf (dream design factory) tarafından gerçekleştiriliyor. Etkinlik İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Hürriyet desteği ile idf (internatinal design fairs) tarafından organize ediliyor.

Islamopolitan: çok kültürlülüğe adanmış bir sergi
İslam ve kozmopolitanın birleşmesinden oluşan Islamopolitan sadece bu sergi için üretilmiş bir kelime. Çok kültürlülüğü, zıtlığı ve bağlamsallığı anlatıyor. İslam ve tasarım bir diyalog yaratmayı amaçlayan sergi, global ve yereli aynı potada eriterek neredeyse ironik bir yaklaşım sunuyor.

Küratörlüğünü Khalid Shafar ve Giuseppe Moscatello’nun üstlendiği sergide, İslam mimarisinin kendine özgü stilinden esinlenen Birleşik Arap Emirlikleri’nden ABD’ye, Mısır’dan Pakistan’a farklı ülkelerden seçilmiş tasarımcılar bir araya getiriliyor.

“Islamopolitan: Islam & Cosmopolitan” sergisi, Design Dubai ve Maraya Center’dan sonra sergilenmek üzere IDW 2014 kapsamında İstanbul’a geliyor.

İslam dininin görgü ve davranışlarını tasarımlarıyla yeniden yorumlamanın yanı sıra, tarihsel gelişim içinde İslam kültürüne katkı sağlayan bütün toplulukları da sentezleyerek arşivsel bir değer kazanan sergi, ziyaretçilere yeni bir bakış açısı sağlıyor.

Kaynak; Radikal

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*