Tasarım Maratonu Başlıyor!

Felaketleri korku içinde beklemek ya da görmezden gelmek yerine, onları buluş niteliğindeki yeni teknolojik, tasarımsal ve yapısal fikirlerin geliştirilmesi için heyecan verici, pozitif sebepler olarak görebilir miyiz?

Türkiye mimarlık ve tasarım öğrencilerini ve profesyonellerini tam 24 saat sürecek bir tasarım maratonuyla bugünün ve yakın geleceğin üç potansiyel felaketi üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

Yöntem
Etkinliğe katılan gruplar 24 saat sürecek bir kollektif üretim ortamında, kendi üretimlerini diğer gruplardan gizlemeden, açık bir paylaşım ortamının üretken enerjisinden beslenerek, fikirlerini diledikleri tasarım araçları ile geliştirerek, tariflenen teslim formatında ortaya koyarlar.

Amaç yarışmak değil, kollektif üretim ortamının enerjisi içerisinden, katılımcıların birikimleri ve paylaşımları ile zenginleşen bir düşünme, üretim ve tartışma ortamı yaratmaktır. Tartışmalar, ürünlerin teslimi sonrasında, bir jüri tarafından değerlendirilir, tartışma eksenleri ve ürünler içinde öne çıkarılması gereken temalar belirlenir ve bunlar panel, yayın vb. gibi ortamlarda kitlelerle paylaşılır, tartışmaya açılır.

Başvuru
Tasarım Maratonuna 3 ve 4’üncü sınıf lisans ve yüksek linsans öğrencileri ile mimari ve tasarım profesyonelleri kabul edilecektir.

Grup başvuruları en az 2 en çok 6 kişilik gruplar halinde yapılmalı; her başvuru en az 1 adet mimarlık fakültesi öğrencisi ya da mezununu içermelidir. Bu koşulu sağlamak şartıyla gruplar, farklı sınıflardan ve bölümlerden öğrencilerden ve /veya profesyonellerden oluşabilir. Bireysel başvuru sahipleri, etkinlik günü yürütmenler tarafından uzmanlık alanları doğrultusunda diğer bireysel katılımcılar ile grup oluşturacaktır.

Başvuru için ekipler mimari anlatım tekniklerine hakimiyetlerini gösteren 3’er adet, maksimum 600×800 pixel (72dpi) boyutlarında görseli başvuru formu ile birlikte iletecektir.

Son başvuru tarihi : 17 Aralık Çarşamba saat 18:00
Katılımcıların Açıklanma Tarihi : 18 Aralık Perşembe saat 18:00
VBenzeri Tasarım Maratonu : 20 Aralık Cumartesi 12:00- 21 Aralık Pazar 12:00

Değerlendirme ve Kolokyum:
Etkinlik sonunda teslim edilen A1 boyutundaki posterler, farklı alanlardan uzmanlar ile değerlendirilecek, temayı en iyi tartışmaya açan projeler işaret edilecek, bu değerlendirme ve projeler bir kolokyum ile dijital ortamda ve fiziksel mekanda herkesin görüşüne açılacaktır.

TASARIM MARATONU

Hayal Gücü İktidarda!!
Durumcular’ın (Sitüasyonist) 1968 Paris sokak olaylarında sloganlaşan “Hayal gücü iktidara!” söylemi, egemen politik-ekonomik örgütlenmelerce yönlendirilmeyen, kişilerin arzularının hüküm sürdüğü özgür bir dünya isteğini, bireylerin etkin katılımının değiştireceği geleceğe dair umudu haykırıyordu.

’68 barikatlarından kırk yıl sonra bugün, “tarihin sona erdiği” (Fukuyama), geleceğin değil, sonsuz bir şimdinin yavan “günü yaşa” sloganları üstüne kurulan, tüketim çevresinde örgütlenen, “herşeyin mümkün olduğu!” bir pseudo-arzu ve özgürlük dünyasında, değişime dair umut ancak hayal gücünün iktidarının şüpheye yer bırakmayacak şekilde benimsenmesi ve inadına gelecek düşleri kurulmasıyla mümkün olabilir.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*