Tasarımda Kadınca Kodlar

Tasarım Parkında 30 Tasarımcı

Vitrini ile her sabah işe giderken beni cezbeden bir mekan var… O köşe başı tasarıma ayrılmış sanki!Çok eskiden bir mobilya mağazasıydı. Sonra Adnan Serbest’in Ofisi ve mağazası oldu. Şimdi iseTasarım Parkı, mekânın yeni sahipleri.

Hep güzel sergilere ev sahipliği yapan, hem ofis hem de galeri olarak kullanılan Tasarım Parkı, şimdilerde sıra dışı tasarım etkinliklerine bir yenisini daha eklemiş. Endüstriyel Tasarımcı, iç mimar, mimar, grafiker, moda tasarımcısı kadınları bir araya getirerek kadının tasarımdaki yerini veönemini vurgulamak amacında.

Tasarım Parkı kurucusuNursemaÖztürk;“Türk Kadınları olarak, tasarladığımız eserlerimizle dünya sahnesinde yer edinmeye başladık. Kadın kimliğimiziön planaçıkarmadan, yaratıcılığımız ve zekamızla bu sahnede var olma mücadelesi veriyoruz. Bu sergi ile biz de buradayız veüretiyoruz mesajını vurgulamak istedik.” diyor.

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-2
Meltem Maralcan

Sergiye katılan kadın tasarımcıların hepsi ayrı ayrı dallarında başarılı, vizyonu geniş, dünyaya açılmış ya da açılmayaçalışan idealist sanatçılar. Katılımcılar arasında, SeyhanÖzdemir, Gamze Güven, Gamze Saraçoğlu, PınarÖncel, Nagehan Kılıçarslan, HülyaÇelik Papuccuoğlu, Oya Akman, Deniz Doğruyol, Bilge Köprülü, Burcu Büyükünal gibi isimler bulunuyor.

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-3
Gamze Güven and her package designs

Küratörlüğünü NursemaÖztürk’ün yaptığı sergiye yaklaşık 30 kadın tasarımcı katılmış. Sergiden aklımda kalanlar;

SeyhanÖzdemir’in koltuğuna bayıldım. Evimin bir köşesinde olsun isterdim.

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-4
The nest chair _ SeyhanÖzdemir

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-5
SeyhanÖzdemir, AUTOBAN212, Deco-Sofa

PınarÖncel, tasarımlarını evimde kullandığım ve yakından takip ettiğim bir tasarımcı. Bu sergide bir başka tasarımıyla yer alsa da, benim aklımda onun hep deve kuşu yumurtasından yaptığı aydınlatması”eggy” kalmıştır.

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-6
PınarÖncel_Eggy

HülyaÇelik Papuçcuoğlu’nun tasarımları bir harika. Osmanlı’ya doğru yol alıyoruz…

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-7

Bilge Köprülü ile bağlantıya geçmeli hemen bu müthiş ayakkabılardan birçift edinilmeli!

Tasarimda-Kadinca-Kodlar-8

Oya Akman, Nagehan Kılıçarslan, Nil Deniz saymakla bitmez hepsi bir harika. En iyisi siz gelin bakın aklınızda neler kalacak. Ama eliniziçabuk tutun sergi bitimine sayılı günler kaldı. 22 Nisan’da sonlanacak sergi nerede derseniz; Tasarım Parkı, Yoğurtçu Parkı karşısı Kadıköy.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*