Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası

Sahil şeridi ile mahalle yaşamı arasında geçiş noktası oluşturacak şekilde Teğet Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanan yapı kompleksi, İzmir Opera Binası Yarışması kapsamında birinci seçilerek, İzmir’e farklı bir sanatsal değer katmaya hazırlanıyor.

Teget-Mimarlik-izmir-Opera-Binasi-1

YAPININ KENTSEL UYUMU

İzmir Mavi Şehir’e yapılması planlanan yapının, kent yaşamıyla olan bağı kesilmeden, birbirine bağlantılı fuaye alanları sayesinde; kendi içinde yaşayan, nefes alan ayrı bir kent görünümü taşıması, yapının en büyüközelliklerinden biri. Alt fuayenin araç ulaşım alanı olması sayesinde şehirle olan bağlantısının; kıyı şeridinin rampa meydan ileüst fuayeye ve dolayısıyla opera fuayesine bağlanması, arkada yer alan mahallelerinçatıüzerinden alt veyaüst fuayeyle birleşmesi, opera fuayesinin ve Mavişehir bağlantı yolunun da alt fuayeye bağlantısı ile düğüm noktası oluşturuyor olması, yapıya günün her saatinde, her yönden yaya ve araç ulaşımını rahatlıkla sağlayan akıllıca düşünülmüş bir diğerözellik… Ayrıca, operadan kıyıya uzanan meydanın/parkın toplanma alanıözelliği taşıması yapıya, Mavi Şehir ve kıyıdaki balıkçı barınağı için opera içinden bir kapı niteliği kazandırmış. Bu mekanın deniz ucunda da yeni bir balıkçı barınağı, deniz yolu istasyonu ve gölgelikli balık restoranlarının yer alması planlanmış.

BİNANIN SİSTEM KESİTİ

Yapılacak projede, yapınınçatısı yayalara açık olacağından inşai sistem olarak betonarme düşünülmüş. Tamamıylaçelik olan sofitanınçatısı dışında kalan açıklıkların daha fazla olduğu bölgelerde kaset ve nervürlü döşemeler kullanılmış. Cam cephenin konstrüksiyonu beton konsol kirişlerine ankre edilerek yukarıdan asılarak tutturulmuş. Oditoryumun parter döşemesi ise arası izole edilmişçift betonarme döşeme sisteminden oluşturulmuş. Binanın havalandırması döşemeden yapılacağı için alttaki mekanik tesisattançift betonarme yoluyla yalıtılmıştır. Balkonlar için ise beton kolon ve perdelere tutturulmuşçelik makasların kullanılmasıöngörülmüş.

Teget-Mimarlik-izmir-Opera-Binasi-8

Teget-Mimarlik-izmir-Opera-Binasi-9

ODİTORYUM

Seyircileri optik, akustik ve psikolojik olarak sahneye mümkün olduğunca yaklaştırabilmek amacıyla ana salon için klasik at nalı, şekil olarak benimsenmiş. Parapetlerinçerçevelediği hacim sahne ile yakın ilişki içerisinde olup, parterin hemen arkasını bir parapet ardında hafif yükseltilmiş VIP bandıçevrelemiş. Fuaye ile salon arasındakiçift tambur, salonun ses yalıtımını sağlarken farklı kotların bağlantısını ve tesisat hatlarını mümkün kılmıştır. Her katta salonun farklı bölgelerine ulaşım, okunaklılık açısından birbirini tekrar eden bir düzen ile sağlanmıştır.

Teget-Mimarlik-izmir-Opera-Binasi-12

SAHNE VEÇEVRESİ

4lü sahne kurgusu içerisinde küçük sahneötekinin yan ve arka sahnesi ile ilişkilendirilmiştir. Arada bırakılan koridorlar hem sanatçı geçişlerini hem deçift duvarlı akustik izolasyonu mümkün kılmaktadır. Orkestraçukurları, sahnenin bir alt kotundaki ortak orkestra kulisi aracılığıyla birbirlerine bağlanmışlardır. Ana sahne servisi iki ayrı kottan sağlanmıştır. Şehir kotunda, yan sahneye direkt irtibatlı yükleme avlusu içerisinde 4m x 16m ebatlarındaki büyük lift kotlar arasındaki irtibatı sağlarken alttaki atölyelere de sevis verebilmektedir.Öte yandan, Mavi Şehir tarafındaki sokaktan alınan rampa ile -6.00 kotundaki yükleme avlusuna da ulaşılabilmektedir. Burası montaj holü, alt sahne, dekor deposu ve atölyeler ile direkt irtibatlıdır. Aynı şekilde bu birimler, montaj holü etrafında birbirleri ile ilişkilendirilmişlerdir.

SAHNE ARKASI AVLUSU (PRODÜKSİYON AVLUSU)

Opera Binasının sahne arkası bölümleri kuzey tarafındaki bir avlu etrafındaöbeklenirler. İdari birimler, Ana hizmet birimleri ve atölyeler farklı kotlarda bu avluya açılır. Kuzey tarafındakiçalışan girişi bir galeriyleçalışan yemekhanesine ve oradan da bu avluya açılır. Güney tarafında, sahne ve avlu arasında opera balenin sahne ile ilişkili birimleri yer almaktadır. Bu birimler sahne ile aralarına aldıkları bir iç sokak vasıtasıyla birbirlerine ve sahneye bağlanır. Bu iç sokak temsil esnasında hareketlenir. Kulis sahne kotunda, sahneyle avlu arasında konumlanır. Kulisin alt kotunda sanatçıların kullanacağı bir dinlenme-lounge alanı yine avluya açılır.

KULLANICILAR

İzmir Opera Binası seyirciler, şehirliler, sanatçılar, yöneticiler ve teknik ekip tarafından farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu farklı rotalar genelde sahnelerde kesişmektedir. Temsil olan günlerde, temsilöncesi hazırlık esnasında ve temsil anında aynı gruplar tarafından kullanılan mekanlar farklı; normalçalışma günlerinde kullanılan mekanlar ve kullanılma şekilleri farklıdır.

Ekip

Mehmet Kütükçüoğlu, Y. Mimar (ekip temsilcisi)

Ertuğ Uçar, Y. Mimar

MertÜçer, Mimar

Onur Akın, Mimar

Emiliano Bugatti, Y. Mimar

Caner Bilgin, Mimar

Yardımcı Ekip

İrem Güçlü,Öğrenci

Ali Can Atabey,Öğrenci

Teknik Ekip– Danışman

Uğur Seymen, Y. İnş. Müh.

SerhanÇaycılar, Mak. Müh.

Serhan Bucak, Elk. Müh.

Aygen Kancı, Peyzaj Mimarı
Anne Minors, Sahne veÇevresi Danışmanı

Robert Essert, Akustik Danışmanı

Hanif Kara – John Risley – Paul Scott, Statik Danışmanı

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*