THE ACT IS BEAUTY; Mekan, bellek ve duyular

Fotoğraf sanatçısı Dilek Öztürk’ün mekansal deneyimin, duyular ve bellek üzerinde bıraktığı izlerden yola çıkarak hazırladığı otoportrelerden oluşan ilk kişisel sergisi “The Act is Beauty”, 25 Mart Salı 19:00’da RenArt Sanat Galerisi’nde yapılacak açılışla sanatseverlerle buluşuyor.

“Ben duygularımı ve çağrışımlarımı mekana ödünç veririm, mekan da bana algılarımı ve düşüncelerimi ayartan ve özgürleştiren aurasını ödünç verir.”

Juhani Pallasmaa

dilekozturk1

Yapılı çevre, hayatımızın önemli bir parçası olarak hafızamızda izler bırakır.

Kentsel mekanın belleğinde bıraktığı izler üzerinden bir otoportre serisi oluşturan Dilek Öztürk, dünyanın farklı şehirlerinde, benzer hisler uyandıran mekanlarda tesadüfi ve zaman zaman da kurgusal olarak yakaladığı estetiğin arayışını sürüyor.

534ps

Öztürk, “The act is beauty” projesinde, mekansal deneyimini kişiselleştiriyor ve birbirine benzer kent parçalarında kendini konumlandırıyor. Seri içinde birbirini takip eden bu davranış; mekana temas ederek, mekandaki düzeni bozma ve yapma güdüsünden kaynaklanıyor. Fotoğraflardaki renk, ölçek ve aynılık kavramları, farklı şehirlerde, farklı mimari, objesel ve kişisel referanslarla birbirini izliyor.

Polonya’da sıradan bir sosyal konutun çatısında yakalanan yalnızlık hissi, Çek Cumhuriyeti’nde Stalin döneminden kalan askeri bir binanın cephesinde devam ediyor. Bunu İsveç’teki bir metro istasyonunun çelik konstrüksiyon girişinin sterilliği, ardından, endüstriyel bir bölgedeki prefabrik bir yapının yalınlığı takip ediyor. Yalınlık hissi, İstanbul’da bir çatıda muazzam bir düzende konumlanmış bacaların anıtsallığı ve kent siluetini arka plan alan mekanlarda ise kırılıyor.

dilekozturk2

Serinin tesadüfi ve kurgusal akışı, sanatçının kamusal ve özel alanlara izinsiz girerek, tripodunu kurarak kendini fotoğraflamasıyla bir gerilla hareketine dönüşüyor. Bu durum, projenin ismine de ilham veriyor.

“The Act is Beauty” 25 Mart-20 Nisan tarihleri arasında Nişantaşı RenArt Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Dilek Öztürk 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde aldığı eğitiminden sonra, yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi-Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde 2010 yılında tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sürecinde, İtalya’da Libéra Universite di Bolzano’da, 2008-2009 yılları arasında sanat ve tasarım eğitimi aldı.

Fotoğraf çalışmalarının temelinde ten, mekan ve dokunsallık yatıyor. Bu çalışmalar; zamanlar, mekanlar ve hisler arası kaymalar, kıyaslamalar ve benzerlikler peşinde bir estetik arayışı ile devam ediyor.

1983 İstanbul doğumlu sanatçının işleri ArtBasel Miami, See.me Gallery New York, santralistanbul, RenArt, MIXER, Lomography Gallery İstanbul’da sergilendi. Çalışmaları, Cumhuriyet Gazetesi, Elle Türkiye, Trendsetter, Definitive Touch, Architectural Review, Design You Trust ve XOXO The Mag’de yayınlandı. Şu anda İstanbul’da yaşıyor, yazar, akademisyen ve fotoğrafçı olarak çalışıyor.
www.dilekozturk.com

Kişisel Sergiler
Mart 2014 – “The Act is Beauty-Mekan, bellek ve duyular”, RenArt Galeri, İstanbul
Karma Sergiler
Ocak 2014 – “How coincidental is the coincidence?”, Lomography Gallery Istanbul
Aralık 2013 – Scope Art Fair Miami ArtBasel, Miami
Ekim 2013 – “Kayıt” MIXER Arts, İstanbul
Eylül 2013 – “Deneme 3: Buradayız!” RenArt Galeri, İstanbul
Temmuz 2013 – “Exposure Awards 2013”, New York
Mart 2013 – “Vadim O Kadar Yeşildi Ki” CKSM, İstanbul
Ekim 2012 – “Yeni Gelenler VII-Sezon Prömiyeri” Edisyon, İstanbul
Mart 2011 – TRACK Audio Visual Photograhy Exhibition, Ankara
Haziran 2009 – “Moleskine Detour Exhibition”, santralistanbul

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*