The Federal Inc.’den bir Akçaağaç Masalı

Ottawa (Kanada) merkezli ödüllü tasarım firması The Federal Inc., tasarımın alternatif yönlerini yaratıcılıkları ile keşfetme arzusu ve fikri ile doğmuş bir oluşum. Geçtiğimiz yıl, tasarım endüstrisinin en prestijli ödüllerinden birisi olan Red Dot Award: Design Concept 2013’ü kazanan firmanın ödüllü tasarımı ise halen prototip olan ve gelişimini sürdüren ‘Maple Set’ ismindeki bir bıçak seti.

Maple Set from The Federal from Ian Murchison on Vimeo.

Bir Kanadalı tasarım ikilisi, Ian Muchison ve Rohan Thakar’dan oluşan The Federal Inc.’in bu mutfak gereci tasarımı, gücünü, ürünün yapıtaşı olan incelikle işlenmiş ve rötuşlanmış kutsal akçaağaç odunundan almakta.

AOL_Maple_Set_Federal_1

Aceraceae familyasına mensup akçaağaçlar, çoğunluğu Asya kıtasında yayılmış 128 türü ile kendilerine has bir yapıya sahiptir. Fiziksel yapısının getirdiği işlenebilirlik ve dayanıklılığın yanısıra estetik bir görünüşe de sahip odunu ile akçaağaçlar, bu özellikleri ile endüstriyel olarak tercih edilen ağaç türlerinin başında gelmekte, odununun hammadde olarak kullanıldığı nesneler arasında bowling lobutları ve hatları, bilardo ıstakaları, beyzbol sopaları ve kasapların et kestiği tablalar bulunmaktadır.

AOL_Maple_Set_Federal_2

“Akçaağaç Seti (Maple Set) isimli bu proje ile mutfak bıçaklarına farklı bir perspektiften bakmak istedik. Mutfak bıçaklarının özüne; insanın bir bıçağa bakınca düşündüklerinin toplamını içeren anahtar bileşene odaklandık. Ürünün öne çıkan ve onu tanımlayan bileşenini; bıçağın keskin kısmını izole ederek ahşap kısmı tasarımın etrafına yaymayı tercih ettik. Bu keskin kısmın boyutunu ve görsel ağırlığını düşürdüğümüzde ise çeliğin parlak ve saf kısmı ortaya çıktı. Bu noktadan baktığımızda da bu ve diğer mutfak gereçlerine verdiği sıcaklık bakımından ahşabın harika bir malzeme olduğunu gördük. Keskin kısmı küçülterek elde ettiğimiz daha geniş bir ahşap gövde kullanımını, bize son derece sade bir kontrast imkanı sundu.”

AOL_Maple_Set_Federal_3

“Yalnızca güzel bir ürün üretme gibi bir amaçtan ziyade, gündelik kullanımda olan ürünlere dair beslenen geleneksel üretim kalıplarını kırmak istedik. İnsanların, etraflarında bulunan cisimlere sadece görme değil, düşünme odaklı bir biçimde bakmalarını sağlayabilen bu proje ile ekip olarak başarılı olduğumuza inanıyoruz.”

AOL_Maple_Set_Federal_4

The Federal Inc., müşterilerine –eskizden gerçeğe- iz bırakan ve bir yandan da gelişime açık marka ve ürünler sunmaya devam ediyor. Tıpkı bu göz alıcı güzellik ve denge sahibi bıçak seti misali, ikilinin tüm ürünlerinin hayata getirilme amacı güçlü, adından söz ettiren ve kullanıcısına haz verme amacıyla çıkılan bir yolun sizinle devam eden ilk durağı olmak…

AOL_Maple_Set_Federal_5

Bu ve fazlası için: http://thefederal.co

||||| 1 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*