Türk Heykeltıraş Filiz Öztürk Doğan İtalya Arte Padova Sanat Fuarında Ülkemizi Temsil Ediyor

Arte Padova sanat fuarına heykeltıraş Filiz Öztürk Doğan bronz heykelleriyle katılıyor. İtalya’nın Padova şehrinde 13 Kasım’da açılacak olan fuar Avrupa’nın ünlü sanat galerilerinden seçilen sanatçılarla kapılarını açıyor.Avrupa’nın her köşesinden gelen ziyaretçiler, yatırımcılar, koleksiyonerler tarafından her sene gezilen fuar 17 Kasım’da kapılarını kapatacak.

slide6-770x335

Filiz Öztürk Doğan, 1985-1989 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Ana Sanat Dalı Bölümü’nü bitirmiş ve aynı okulda Yüksek Lisans yapmıştır. 1989 Mimar Sinan Üniversitesi Pano Yarışması I.lik Ödülü, 1991 II.Prof. İsmail Hakkı Oygar Seramik Sergisi III.lük Ödülü, 2011 VIII. Florence Biennale Florance, İtalya Heykel Dalında V.lik Ödülü, 2013 Londra Art Biennale Heykel Dalında I.lik ve 2013 Chianciano Biennale Leonardo II.lik Ödüllerine sahiptir. Birçok kişisel sergisi bulunan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergi, fuar ve bienallerde de yer almıştır.

Her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri vardır diyen Filiz Öztürk Doğan, ağacın yuvarlak ve sıcak formunu bozmadan bronzun sert ve soğukluğu ile ahşabın sıcak, yuvarlak ve organik yüzeylerini birleştirerek heykellerini oluşturuyor.

Eserlerinde yuvarlak, kıvrımlı, yumuşak, organik biçimlere karşın dik açılı, keskin, sert, geometrik biçimlere dönüşmüş; birbirinden son derece farklı biçimsel ayrıntılar dikkati çeker. Zaman zaman organik biçimlerle katı geometrik biçimlerin iç içe geçtiği bronz heykellerinde iç ve dış arasında taşıdığı şeffaflık onlara son derece hafif bir görünüm kazandırır.

Demirin sert bir endüstriyel malzeme olmaktan çıkıp, ince narin bir kırılganlığa büründüğü bu heykellerde, dikey ve yatay, düz ve kıvrımlı, yassı ve bükülmüş çizgisel formlar soyut bir ilişkiler yumağı içinde farklı açılarda değişen, görsel çağrışımlarla zenginleşen bir görünüm sunar. Heykellerinde, malzemenin kendi organik formuna çok fazla müdahale etmeden, izleyicinin hayal gücünü sınayan bir biçimsel ifade benimsenir.

Doğan heykellerini şöyle anlatıyor; heykellerimde kendime özgü gizemli bir düşsel dünya yer alır. İmgeler, öyküler değişmekte; ama anlatılan geçmiş ve geleceğiyle insandır. Yani bendir, bizlerdir. Yarı geometrik, figüratif biçimsel öğelerin yanyana gelmesinden oluşan yapıtlarım ortak bir görsel algılayış ve ifade ürünüdür.

Bronz heykellerin yanısıra bronz ve ahşabın birarada kullanıldığı figüratif heykellerinin sergileneceği Filiz Öztürk Doğan, İtalya Padova Sanat Fuarında 13-17 Kasım tarihleri arasında Türk heykeltıraş olarak bizi temsil etemektedir.

İtalya Padova Sanat Fuarı
Via NiccoloTommaseo –Pavyon 1-stand 109

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*