Türkiye’nin İlk MULTİDİSİPLİNER Çağdaş Sanat Merkezi; SUMMART

Summart, sanat dünyasını yeni bir mekanla buluşturuyor. Görsel sanatlardan, performans sanatlarına, müzik gösterimlerinden edebiyat platformuna, bağımsız bir çağdaş sanat merkezi olan Summart, 30 Eylül Salı gecesi kapılarını açtı. Müzisyenler, koleksiyonerler, sanat danışmanları, küratörler, eleştirmenler, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler ve sanatseverler ile yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlayan bir buluşma noktası olarak tasarlanan Summart; yeni sezonda en yüksek kalitede müzik dinletileri, sahne performansları, oyunlar ve sergilerle misafirlerini ağırlayacak.

Selim BORA; “Yoğun bir iş gününün sonunda soluk almak, çağdaş sanatı ve kültür hayatını yeniden yorumlamak isteyen tüm sanatseverleri Summart’a bekliyoruz”

Açılış gecesinde Summart’ın 2014 yılının 25. Kuruluş yıldönümü olduğuna değinen Summa AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Selim BORA; “ Summa AŞ’nin 12 yıldır Summart adıyla yurt dışında düzenlediği resim sempozyumları 2014 yılında görsel sanatlar, müzik,  edebiyat, felsefe, sahne ve performans sanatları alanlarında yeni bir buluşma noktasının oluşturulmasında ilk adım oldu.” dedi. Summart olarak geleneksel uluslararası resim sempozyumlarını sürdüreceklerini belirten BORA, “ Summart ile sadece resim alanında değil tüm sanat dallarında, multidisipliner bir formatta yeni ve farklı bir çağdaş sanat merkezi olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.”dedi. 

Summart’ın sanat ortamından keyif alan bireylerin dostlarıyla keyifli ve nitelikli vakit geçirebileceği bir buluşma noktası olacağını belirten BORATürkiye’de ilk defa farklı disiplinleri bir araya getiren, bir sanat merkezini İstanbul’a kazandırmaktan gurur duyuyoruz. Yoğun bir iş gününün sonunda soluk almak, çağdaş sanatı ve kültür hayatını yeniden yorumlamak isteyen, tüm sanatseverleri Summart’a bekliyoruz” dedi.

BORA, bağımsız ve kar amacı gütmeyen  bir girişim olarak Summart’ın ulusal ve uluslararası kurumlar, galeriler, müzeler,  üniversiteler, sanat vakıfları ve diğer benzer kuruluşlar ile ortak projeler gerçekleştirerek, Türkiye’deki yaratıcı potansiyeli ve sinerjiyi arttırmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

mg_4531

Uluslararası Alanda Tanınmış Sanat Danışmanları…

Summart danışmanlarıyla birlikte çağdaş sanatı ve kültür hayatını yeniden yorumluyor. Summart Görsel Sanatlar Danışmanı Küratör Denizhan ÖZER“ Summart, günümüz sanatını ilgili kişilere taşıyan, sanat üzerinden diyalog sağlamayı amaçlayan, uluslararası bir sanat merkezidir. Farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren yapısı ve ilgi çekici projeleriyle kar amacı gütmeyen gerçek bir buluşma noktası olup, entelektüel söylemin gelişimine katkıda bulunmaktadır.” dedi.

Summart’ın Müzik Danışmanı, Avrupa Korolar Federasyonu Gençlik Komitesi’nin Başkan Yardımcısı ve İstanbul Avrupa Korosu’nun şefliğini yürüten Burak Onur ERDEM ise Summart’ı şu sözlerle yorumluyor. “ Summart, sanatın birçok disiplininde olduğu gibi, müzik alanında da yenilikçi ve ilham verici bir rol üstleniyor. Türkiye’nin ve dünyanın fark yaratan müzisyenleri, Summart’ta buluşacak. Şehrin yaşayan, nefes alan, canlı ve dinamik yapısının bir parçası olarak Summarttaki müzik projeleri gerek farklı kültürleri sentezleyecek, gerekse müziğin en kaliteli icracılarını alışılmışın dışında bir şekilde izleyicilere sunulacak.” 

Açılış Gecesinde Etkileyici Performanslar…

Gecenin ilk performansı Engin GÜRKEY tarafından kurulan Türkiye’nin ilk perküsyon topluluğu olan İstanbul Perküsyon Topluluğu’na aitti. Dört kişilik kadrosuyla dünya perküsyon ve ritimlerine dair topluluk müziği yapan grup, gecede sürpriz bir interaktif katılımla gelişen perküsyon şovu sahneledi. Summart açılış gecesi Beste NAİBOĞLU’nun kurucusu olduğu sekiz kişilik bir ekipten oluşan And Sanat Topluluğu’nun performansıyladevam etti. Dans, mim, fiziksel tiyatro gibi hareket sanatlarının her alanından çeşitli unsurların kullanılarak kurgulanan “Kimliksizlik Mezarlığı” isimli gösteride diyalektik bir anlatım biçimi benimseyerek seyirci ile sözsüz iletişim kuruldu. İzleyicilerden büyük ilgi gören performansta, egemen kuvvetlerin örgütlü insan ve yaşamı üzerine, alenen veya hissettirilmeden yansıyan baskısı, ‘kimlik’lerimiz sorunsalı bağlamında kompoze edildi.

Summart, “Summart Painter’s Campus” ile Genç Türk Ressamlarına Vizyon Kazandırıyor 

Kültür alışverişini destekleyen Summart, gerçekleştirdiği “Summart Painter’s Campus” seminerleri kapsamında genç ressamları bir hafta süresince farklı ülkelerin sanat bakışıyla tanıştırıyor. Sempozyum sonunda üretilen tüm eserler müzayedede satılıyor ve elde edilen gelir ev sahibi organizasyon tarafından gidilen ülkenin ihtiyacı olan sanat öğrencilerine bağışlanıyor. Son 10 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirilen “Summart Painter’s Campus”  sempozyumlarında  200’den fazla Türk  sanatçı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Moldova ve Avusturya  gibi ülkeleri ziyaret ederek tanınmış küratörlerin gözetiminde çalıştı. Japonya, Çin ve Yunanistan gelecek yıllarda etkinlik düzenlenecek olan ülkeler arasında bulunuyor.

BORA Koleksiyonu

Bora Ailesi’nin koleksiyonundan seçilen uluslararası ve Türk çağdaş sanatçılara ait figüratif resim ve heykeller Summart‘ta uzun vadeli ödünç anlaşması ile sergilenmektedir. Bora Koleksiyonu’ndaki eserlerin tamamına  www.borakoleksiyonu.com adresinden ulaşılabilir.

Zarif, Samimi ve Sanat Dolu Bir Buluşma Noktası… 

150 kişilik kokteyl kapasitesine sahip Summart, zevkli ve ferah mekan tasarımı ile misafirlerine elit ve samimi bir ortam sunuyor.  Mekanın akışıyla uyumlu kuyruklu bir piyano ile taçlanan zarif sahne kurulumu ve 75 kişilik oturma kapasitesiyle, müzik dinletileri ve sahne sanatlarına mekan estetiği katan Summart, İstanbul’un gözde iş merkezlerinin yer aldığı Maslak-Levent hattı üzerinde bulunuyor. Summart, özenle tasarlanmış engelli dostu altyapı ile programlara katılan  bütün sanatseverlerin sanat hayatından keyif alabilmesini mümkün kılıyor. Bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan Summa AŞ. bünyesinde yer alan Summart Sanat Merkezi, Summa Plaza’da 500 m² kullanım alanına sahip.

Adres: Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Caddesi  No:3 Summa Plaza Seyrantepe- Sarıyer/ İSTANBUL  Tel: 0212 278 71 00

www.summart.org

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*