Tutsak yunuslara resim sergisi Vira Vira Yunuslara Özgürlük

Doğal yaşamın hakettiği değeri ve saygıyı görmesi amacıyla ressam Şima Kavacık ve kaligraf Hande Ünver öncülüğünde başlayan proje, Türkiye’nin en zengin sualtı yaşamını barındıran bölgelerinden biri olan Kaş’ta hayata geçiyor. 9 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında Kaş Kültürevi’nde ziyarete açılacak ve Mayıs ayında Kalkan’a taşınacak olan suluboya ve kaligrafi sergisi, son iki yıldır hem ulusal hem de uluslararası platformlarda boykot edilen Kaş Yunus Parkı’ndaki yunusların ve esaret altındaki tüm deniz memelilerinin özgürlüğüne adanıyor.

Vira_Vira_Yunuslara_ozgurluk_01

Ressam Şima Kavacık ve Kaligraf Hande Ünver, iki yıldır sayısız hukuksuzlukla adı anılan ve uluslararası düzeyde boykota neden olan Kaş Yunus Parkı’na karşı harekete geçti. 9 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kültürevi’nde ziyaretçilere açık olan “Yunuslara Özgürlük Suluboya ve Kaligrafi Sergisi”, bu yaz yeniden açılma hazırlıklarıyla gündeme gelen Kaş Yunus Parkı’ndaki yunusların ve türlü işkenceler yoluyla eğitilen diğer deniz memelilerinin özgürlüğüne adanıyor. Sergi, Kaş’taki etkinliğin ardından, 5 – 15 Mayıs 2013 tarihlerinde Kalkan Kültürevi’nde ziyaret edilebilecek.

Vira_Vira_Yunuslara_ozgurluk_03

Yunuslara özgürlük için sanat

Doğal ortamlarından koparılan yunusların ticari amaçlar için kullanılmasını, yaşam haklarının elinden alınması olarak değerlendiren ressam Şima Kavacık, birçok sanatçının desteğiyle hayata geçen “Yunuslara Özgürlük” sergisinin amacına dair şunları söyledi: “Bu tutsaklığın özgürlüğe dönüşmesi için verilen mücadelede, sanatın değişimdeki gücüne inanarak ‘özgür ve mutlu yunusları’ görselleştirip dillendirmek istedim ve aynı fikirde buluştuğum sanatçılara ulaşıp bu projede yer almaları için öneride bulundum. İlk etapta, yakın zamanda Kaş’taki yunus parkının kapatılması için Change.org sitesinde imza kampanyası açan ve kitapları nedeniyle benim için özel bir yere sahip olan yazar Buket Uzuner’le irtibata geçtim. Serginin gerçekleşmesi sürecinde, Buket Uzuner motivasyonuyla, Hande Ünver kaligrafi sanatıyla, Yeni Türkü grubu ‘Vira Vira’ parçasıyla, Hasan Orak Ekinci de enstrümanıyla bu projeyi destekledi. Sergimiz, ‘Vira Vira’ parçasının sözlerinin suluboya ve kaligrafi sanatıyla yorumlanmasıüzerine 17 parçadan oluşuyor. ‘Vira Vira!’ yolaçıkmak için denizcilerin kullandığı bir komuttur. Kazasız, belasız niyetiyle durmadan, aralıksız, ara vermeden yola devam anlamına gelir. Parçanın sözleri inandığımız değişimi anlatıyor.”

Kaligraf Hande Ünver ise başlattıkları çalışmayla ilgili olarak, “Bugüne kadar hayvanlar hep hassas noktam oldu. Hayvan hakları ise, her bir ihlalde daha sıkı sarıldığım gönüllü projelerimde hep ön planda oldu. Bu kez Şima, yunuslarla ilgili bir sergi projesinden bahsettiğinde, en doğru kişi ile ortak bir amaç için bir araya geldiğimizden emin oldum” dedi.

Dünyanın karşı olduğu yunus parkı

Tutsak gösteri yunuslarının Kaş’a getirildiği Aralık 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de ve dünyada diğer yunus parkları gibi tepki toplayan Kaş Yunus Parkı, ruhsatlandırma süreci boyunca hem yerel hem de ulusal ve uluslararası düzeyde birçok sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edilmişti. Duyarlı vatandaşlar tarafından yetkili kurumlara yönlendirilen yazılı başvurulara ek olarak, geçtiğimiz yıl Nisan ayında ilçede düzenlenen etkili bir eylemle kamuoyunda büyük bir farkındalık yaratılmış, başta Yunuslara Özgürlük Platformu, KASAD ve Kaş Turizm Derneği olmak üzere yerel STK’lar tarafından Kaş okullarında bilgilendirme seminerleri düzenlenmişti. Oscar ödüllü The Cove belgeselinin yaratıcısı ve Flipper’ın eski eğitmeni dünyaca ünlü aktivist Richard O’Barry ise, dünya çapında verdiği mücadelenin benzerini Kaş için vermiş, ilk etapta Kaş’taki yunus parkıyla birlikte Türkiye’deki tüm yunus parklarının kapatılmasını ve yenilerinin açılmamasını talep eden ortak bir uluslararası imza kampanyasında Yunuslara Özgürlük Platformu’yla beraberçalışmıştı. Son olarak “Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını”ndan biri olarak seçilen yazar Buket Uzuner de, geçtiğimiz aylarda Change.org sitesinde imzaya açtığı kampanyayla, Kaş’taki yunus parkının bir daha açılmamaküzere tamamen kapatılmasını ve Kaş’taki yunusların kurtarılmasını talep etmişti.www.change.org/yunuslar adresinde hala devam eden kampanya sırasında toplanan 20 bine yakın imza, yakın zamanda Buket Uzuner tarafından yetkili kurumlara teslim edilecek.

Vira_Vira_Yunuslara_ozgurluk_04

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*