Üç Daruşşafakalı Bir Sergi: DÖNÜŞ…

Darüşşafaka Cemiyeti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “eğitimde fırsat eşitliği” sunduğu üç öğrencisini resim ve fotoğraf sergisinde buluşturuyor. İstanbul Beyoğlu’ndaki Galeri Bu’da 19 – 26 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek “Dönüş” isimli sergide; Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Defne Hadiş serbest teknik resim çalışmalarıyla, Darüşşafaka Lisesi 2012 yılı mezunu Çağdaş Torbacıoğlu ise objektifinden yansıyan fotoğraf kareleriyle yer alacak. Serginin dekor tasarımı ve mekan düzenlemesi ise yine 2012 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu Tuğba Eke’nin imzasını taşıyacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 152 yıldır babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencileri geleceğe hazırlayan Darüşşafaka’nın yetiştirdiği üç öğrenci bir sergide buluşuyor. Sergiye, Darüşşafaka’da tanınan olanakların, verilen eğitimin yarattığı birikimin geri dönüşümünün ifadesi olarak “DÖNÜŞ” ismi verildi.

Darüşşafaka’nın hayatına dokunduğu üç ismi bir araya getiren sergide 20 eseriyle yer alacak olan Defne Hadiş, yeteneğiyle herkesi büyülüyor. Darüşşafaka’da 5. yılını geride bırakan ve geçtiğimiz yıl ilk kişisel resim sergisini açan Hadiş, gelecek hayalini şöyle anlatıyor: “Ressam olmak, bir karavan alıp dünyayı dolaşmak ve insanlara yardım etmek istiyorum. Herkes, ‘doktor, mühendis ol’ diyor. Ama ben hayalini kurduğum mesleği seçeceğim. Büyüdüğümde şu anki hayallerini gerçekleştirmiş Defne olmak benim için en büyük mutluluk olacak.” Darüşşafaka’nın hayatının akışını değiştirdiğini vurgulayan Defne, “Daha çok hayal kuruyorum ve hayallerimi büyük tutuyorum. Buraya geldiğimden beri ressam olmak istediğimi söylüyorum. Ban ayardım eden okulum olmasaydı, bu imkansız bir hayaldi. Daçkalı olmak zaten imkansızı başarmaktır. Eski arkadaşlarım ‘Defne, sen bir yerlere geleceksin, bizi unutma’ diyor. Onlara kendilerini geliştirmelerini, bunun okulla alakasının olmadığını söylesem de aslında var. Onlar da bunu gördükleri için çoğu bu yaşta pes etti. Çünkü gerçeklerle yüzleştiğin zaman sadece hayal kurmak yeterli olmuyor.”

Darüşşafaka’daki hayatı anlatan “Se Fossi Fuoco -Ateş Olsam” isimli kitabında da yer alan fotoğraf kareleriyle sanatseverlerle buluşacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Çağdaş Torbacıoğlu, fotoğraf sanatıyla Darüşşafaka’da tanıştığını belirtiyor. Torbacıoğlu, “İnsanlar, içinde bulundukları ortamı en iyi biçimde ifade ederler. Ben de bu fotoğraflarla 10 yıl boyunca içinde bulunduğum ortamı anlatmaya çalıştım. Daçka’nın herkes için farklı bir anlamı var, ben de bu karelerle kendi farkındalığımı anlatmaya çabaladım, sonuçta bu kitap meydana geldi. Bu projeyle buradaki yaşamı bilenlerin anılarını tekrardan canlandırmaya çalıştım, ayrıca bilgi sahibi olmayan insanların bu yaşamın belki de daha duymadıkları ve görmedikleri kadar samimi ve doğal olduğunu fark etmelerini istedim. Okul, 152 yıllık geçmişi içinde fiziki anlamda bazı değişikliklere uğramıştır ve uğramaya da devam edecektir ama şunun çok iyi farkına vardım ki duygular, anılar ve alınan tat hep aynı kalmakta… Galiba insanları çeken de bu kuvvetli bağ” diyor.

Serginin dekor tasarımı ve mekan düzenlemesini üstlenen İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi 3. sınıf öğrencisi Tuğba Eke, Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısının ardındaki hayatı serginin dekor tasarımına ve mekan düzenlemesine taşıyacağını ifade ediyor. Eke, “Bu projede amacım dönem arkadaşım Çağdaş’ın ve kardeşimiz Defne’nin sanatsal çalışmalarını, Darüşşafaka’yı tanıtan ve anımsatan bir ortamda sunabilmek. Bu nedenle sergide Darüşşafaka’yı çağrıştıran nesnelere yer vereceğim. Bu bir sürahi veya tabldot olabilecek” görüşünü dile getiriyor.

Darüşşafaka 152 yıldır eğitimle yaşamları değiştiriyor

Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve başarılı çocuklarımıza kaliteli ve çağdaş eğitim olanağı tanıyor ve onların düşünen, sorgulayan, çevrelerine ve ülkelerine karşı sorumlu, aydın bireyler olarak hayata atılmalarını sağlıyor.

Bugün Türkiye’nin dört bir köşesinden, sınavla seçilen 1.000’e yakın çocuğumuz, Darüşşafaka’da ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim görüyor. Darüşşafaka Cemiyeti bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden bu yana, hayırsever kişi, kurum ve kuruluşların bağışlarıyla varlığını sürdürüyor. Darüşşafaka öğrencilerinin eğitim, barınma, beslenme, kıyafet, sağlık, kitap, kültürel aktiviteler, cep harçlığı gibi yaşam giderleri ve aynı zamanda üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafaka mezunlarına sağlanan burslar da dahil olmak üzere tüm giderler, hayırseverlerin, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden kurum ve şirketlerin destekleriyle karşılanıyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*