Uluslararası Bağımsız Küratörler, SAHA İşbirliğiyle İstanbul’un Sanat Ortamını Tartışacak.

SAHA Derneği’nin işbirliğiyle Independent Curators International (ICI – Uluslararası Bağımsız Küratörler) tarafından geliştirilen Küratöryel Seminer programı 21 – 25 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. İstanbul’un sanat ortamına odaklanan program kapsamında küratör sunumları, yuvarlak masa tartışmaları, okuma grupları ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Program kapsamında; “gelişmekte olan sanat sahnesini ne oluşturur”, “uluslararası sanat dünyasında yer alan sanatçıların ve yerel altyapının gelişimini destekleyen küratöryel pratik nasıl şekillendirilir” gibi sorular etrafında ana meseleler tartışılacak. Programın son günü olan 25 Eylül Çarşamba saat 15:00’te SALT Galata’da katılımcıların araştırmalarını sunacağı Küratöryel Seminer Sempozyumu’na ise dileyen herkes ücretsiz olarak katılabilecek.

Özge Ersoy, Mónica Espinel, Nazlı Gürlek, Olga Hatzidaki, Kate Martin, Anna Santomauro ve Claire Shea’nın katılımcı olarak yer alacağı programın yürütücü ve danışmanları arasında Zoe Butt, María del Carmen Carrión, Colin Chinnery, Fulya Erdemci, Kate Fowle, Hou Hanru, Vasıf Kortun, Julian Myers, Georges Pfruender, Andrea Phillips, Sally Tallant, Fatoş Üstek ve Dominic Willsdon yer alıyor.

ICI ve SAHA İşbirliği Hakkında
Independent Curators International (ICI – Uluslararası Bağımsız Küratörler), New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz 35 sene içerisinde 3.700’den fazla sanatçının işlerinin yer aldığı 118 gezici sergi düzenleyen ICI, 29 farklı ülkeden 621 müze, üniversite galerisi ve sanat merkeziye çalıştı. Dünyanın pek çok yerinde sergi ve etkinlikler düzenleyip, yayınlar yapan ICI, farklı eğitim programları da gerçekleştiriyor.

SAHA Derneği ile ICI arasındaki işbirliği sayesinde 2011’den itibaren 3 yıl boyunca ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımı SAHA tarafından destekleniyor. Bu işbirliği, ayrıca ICI çatısı altında “SAHA Research Award” (SAHA Araştırma Ödülü) başlığıyla yeni bir program oluşturulmasını da sağladı. ICI’ın eğitim programına katılan küratörler, araştırmalarını sürdürmek için bu ödüle başvurabiliyor.

SAHA Derneği hakkında
SAHA Derneği, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmayı amaçlıyor ve bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik bir duruşla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye SAHA Derneği’nin web sitesi http://www.saha.org.tr/projeler/proje/kuratoryel-seminer üzerinden ulaşılabiliyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*