WAF 2011 Seçilmiş – Malmö Merkez Tren Istasyonu

Proje Adı: Malmö Tren İstasyonu
Yer: Malmö Centralstation, Malmö; Sweden
Mimar:Metro Arkitekter AB through Claes R Janson (head architect), Carl Kylberg (project architect), Josefin Klein,
Alexander Simittchiev, Rikard Jansson, Henrik Troedson and others.
İnşaa:Jernhusen AB
Bina sözleşmesi: NCC
Alan: 10 000 sqm
Yıl: 2008 – 2011
Diğer DA:Electrisity – Ramböll Malmö V– Ramböll Malmö/ IT Konsult Construction – Danewids Engineers Ground – Tyréns Light – Ramböll Denmark
Fotoğrafçı: Rafael Palomo (Metro Architects), Martin Spencer

Malmö Merkez Tren IstasyonuWAF 2011 finalistlerinden…

Malmö Merkezi Tren İstasyonu her zaman yeniliklere ayak uyduruyor.1858’deki açılışından beri, şehrin tek demiryolu istasyonu, yeniden yapılandırıldı, genişletildi ve değişen yolcu ihtiyaçlarına göre modernize edildi.

Orijinal Terminal Binası’nın iki ayrı bölümü var. Daha küçük olan‘Yeşil Avlu’ 1920‘lerdeüçüncü sınıf yolcular için, bekleme alanıydı. Turkuaz fayansları, eski parlaklığına kavuşturuldu ve kireçtaşından zemini Skånska Ignaberga’ ya ait. Merkez Avlusu, açık bir platform haline dönüştürüldü. Eski tuğla duvarları ve balık-sırtı gibi döşenmiş zemini korundu. Kubbeçatının altındaki onbeş farklı dükkan ve restoran ile insanları buluşmaya ve yemek yemeğe davet eden bir havası var.

Şehir tüneli, Aralık 2010’ da açıldı. Malmö’yü,Öresund Köprüsüne ve Kopenhag’a bağlayan bir yeraltı demiryolu hattı. Malmö Merkez İstasyonun’da, yolcular, yeraltı istasyonuna Cam Avlu’dan geçiyor. Cam Avlu, 130 m’lik, Malmö’nün kalabalık caddeleriyle, zarif kıyı şeridini birleştiren bir terminal. Hergün, 40.000 yolcu tarafından kullanılıyor.

WAF-2011-Secilmis---Malmo-Merkez-Tren-istasyonu-4

‘Cam Avlu’, ultra-modern cam veçelik strüktürü ile, tamamiyle 21. Yüzyıla ait. Bu nedenle, Malmö Tren İstasyonu’nun uzun tarihinde yeni bir sayfa açıyor ve zamana ayak uyduran geleneğine katkıda bulunuyor.

WAF-2011-Secilmis---Malmo-Merkez-Tren-istasyonu-5

Metro Arkitekter, Malmö Merkez Tren İstasyonu’nun yerüstündeki tasarımından ve yeni inşaatından sorumludur.
Şehir Tüneli, varolan Malmö İstasyonu’nun kuzeyinden inşaa edilmeye başlandı. Gelen yolcular için, yeni bir alan oluşturuldu. Bu alanin bir kısmı,‘Cam Avlu’ ile bir kısmı da doğu’daki yeni otopark binası ile sınırlandırıldı.‘Cam Avlu’ nun modern tasarımı Merkezi istasyon’un tarihi binasıyla kontrast oluşturuyor. Modern mimari, artan yolcu akışına hizmet ederken, binanın eski bölümleri de dahaçok servis odaklı farklı bir kullanım sağlıyor. Tüm bunlar, iyi tanımlanmış, yıllara yayılmış, halkalar serisi olarak görülebilir. Yani,‘Cam Avlu’ ve diğer eklemelerin yapılması, eklenen başka bir yıllık halka gibi düşünülebilir.

WAF-2011-Secilmis---Malmo-Merkez-Tren-istasyonu-6

CEPHE MALZEMESI
Cam cepheyi tutan tel kafes, İsveç’te dahaönce hiç kullanılmamıştı. Maksimum hafiflik için tasarlanan teller, cam strüktürü, rüzgardan korumak için gerilim oluşturuyor. Ses izolasyonu ve aydınlatma için, delikliçelik levhalar tavandan asılmış. Kullanılan malzemelerin doğal sertliği dışında, renklendirilmiş camlar ile birlikte bütün bu tasarım detayları sakin bir atmosfer yaratmış.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*