Yaratıcı Duvarlar 1: Duvarda Tabaklar

Bizden size tavsiye duvarlarınızı çıplak bırakmayın! Son günlerde kafelerde, otellerde, evlerde yaratılan son derece eğlenceli duvarlar sizin de dikkatinizi çekmiyor mu? Önceden şapkaları kafalarda, sepetleri yerlerde, tencere, tava, tabakları masalarda, neon ışıkları sadece tabelalarda bilirdik. Aynalar, farklı boyutlardaki çerçevelerde yer alan fotoğraflar, tablolar, fontlar, neon ışıklar ve hatta rengarenk tabaklarla duvarlarda yaratılan köşeler bir anda tüm atmosferi değiştiriveriyor.

1-dekoratif-tabaklar

Kabul, böyle eğlenceli duvarlar yaratabilmek biraz zaman, cesaret ve biraz da incelmiş bir zevk gerektiriyor. Tasarımı, sanatı ve estetiği yaşamak, yaşam alanlarına taşımak için tüm yenilikleri takip etmekten ve sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz. Yaratıcı duvarlar yazı dizimizde mekanlarınıza renk ve kişik kazandırırken ilham alabileceğiniz görseller paylaşacak ve birkaç tüyo vereceğiz. Yazı dizimizin bu ilk ayağında tasarımcıların elinden çıkan, herbiri özenle, incelikle düşünülmüş, duvarlarınızı süsleyecek en güzel tabakları sizler için derledik.

2-dekoratif-tabaklar

Tabaklarınızı duvara en uygun şekilde asmak için birkaç ipucu:

1. Duvarda tabaklarınızı asacağınız alanın boyutunda bir kraft kağıdı yere sererek tabakları nasıl bir şekilde yerleştireceğinize karar verin.
2. Geleneksel bir görünüm yaratmak için simetrik, eklektik bir stil içinse asimetrik dizayn öneririz.
3. Görsel bir denge yaratmak için tavanla tabakların arasına makul bir mesafe bırakmanız doğal bir görünüm sergileyecektir. Çok tepelere çıkmayın. Mekanın büyüklüğüne ve mobilyalar ve duvarlar arasındaki mesafeye göre tabakları yerlere kadar bile indirebilirsiniz. Örneğin; dar uzun bir koridorun sonunda yer alan bir duvarda göz kompozisyonun tamamını algılayabileceğinden yere fazlaca yaklaşmanızda bir sakınca olmayabilir. Tabakları mobilyalarınızın yerleşimine göre kümeleyin. Çarpıcı renkte bir boya rengi veya koyu gri bir renk ile geri kalan duvarlardan ayırarak tabak kümelerinize fon yaratabilirsiniz. Yaratmak istediğiniz atmosfere göre tabaklarınızı farklı tarzlarda renk renk tabaklardan seçebilir, ya da tek renk kullanabilirsiniz.

3-viceroy Hotel California

4. Tabakların boyutunda kağıtlar keserek duvarda nasıl görüneceklerini önceden kestirebilir, daha sonr tabaklarınızı arzu ettiğiniz bir asma veya yapıştırma yöntemiyle duvara yerleştirebilir ve yeni sanat eserinizin keyfini sürebilirsiniz.

Bu öneriler ışığında, duvarlarınızı bir sanat müzesine dönüştürecek olan ünlü tasarımcıların elinden çıkmış muhteşem tabaklara göz atalım.

4-dekoratif-tabaklar-seletti-hybrid

Seletti
Ünlü İtalyan markası Seletti’nin Hybrid koleksiyonu adı üzerinde bir karma; biraz doğulu, biraz batılı! CTRLZAK Art&Design Studio tarafından tasarlanan koleksiyon Çin ve Avrupa’nın ünlü tarihi ince porselenlerine sanatsal bir yaklaşım sunan, doğu ile batı’nın estetik anlayışları arasında bağ kuran bu çok özel koleksiyonu POMSTORE’da bulabilirsiniz.

hbrıd-tabaklar

Fornasetti
Ünlü İtalyan tasarımcı Piero Fornasetti’nin bir kadın yüzünün farklı ifadelerini motif olarak kullandığı tabak tasarımları duvar dekorasyonu için eşsiz bir seçim…

7-dekoratif-tabaklar-fornasetti

8-dekoratif-tabaklar-PieroFornasettiPlates

Jason Miller Seconds Tabaklar
Jason Miller’ın “Seconds” tabakları da Seletti Hybrid serisinde olduğu gibi tabuları yıkanlardan. Farklı motifleri biraraya ustaca getiren Jason’ın bilinçli olarak yaptığı bu eksiltili imgeler bir tasarım hatasından çok sanatsal duruyor.

JASON-MILLER-01

JASON-MILLER-02

Son olarak biz diyoruz ki; Hayattan zevk alabilmek bir sanattır. Pişirilen bir yemeği ya da bir kahvaltı tabağını özenle yerleştirmek, yemek yemeği bir şölene dönüştürebilmek sanattır. Tabakta mideye inmeden önce bizlere 2 dakikalık bir şölen sunacak olsa bile… Bu enfes desenlerdeki tabaklar belki de yemek sunumundan ziyade tam da duvarınıza asmalıktır!

9-dekoratif-tabaklar-fornasetti

||||| 0 ! |||||

“Yaratıcı Duvarlar 1: Duvarda Tabaklar” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*