Yazarın/Çizerin/Tasarımcının ilham kaynağı: Defterler

Yazmayı ya da eskiz yapmayı seven herkesin, vazgeçemediği defterleri vardır. Kimimiz için vücudumuzun bir parçası oluverir, sırdaşımız kabul ederiz… En özel notlar onun sayfalarındadır, en gizli projelerin eskizleri oradadır. ‘Bu benim olmalı’, diyeceğiniz kaç çeşit defter var, bir göz atmaya ne dersiniz?

Moleskine   şüphesiz ki defter konusunda ilkleri bizlere yaşatan bir marka… Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemingway gibi isimlerin kullandığı farklı gramajlardaki ve desenlerdeki defterler ile kullanıcısına ulaşır.

Şimdilerde Moleskine yarışmalar düzenleyerek her bir defteri için özel bir kapak ya da iç sayfalar tasarlatabiliyor ya da sizin bir çiziminizi defterin kapağı yapıveriyor… Kim istemez ki yıllardır bağlı olduğu o defterler aracılığıyla binlerce insana eskizinin ulaşmasını?

Tasarımcıların kendi defterlerini tasarlamaları çok da şaşırtıcı sayılmaz değil mi? Aysun Şahin Besci de bu tutkuyu gerçeğe dönüştürenlerden. Yazar, çizer bir seyyah ve edebiyat tutkunu Aysun’un kendi defterlerini yapmaması için neden yok. İlk ürettiklerini dostlarıyla paylaşan Aysun, onların da yazıp çizerek biriktirmeye başlamalarını ister.

Bebeğiniz, özel bir gün için ya da sadece kendiniz için Sihir Kutusu’ndan kendinize bir defter seçmeye ne dersiniz? Ya da istediğiniz özel defteri, Aysun’un hayata geçirmesini ister misiniz? Onun için‘el değmeden üretemediği’ defterler çok değerli…

Defteriniz sizin hakkınızda çok şey anlatır. İçine yazdıklarınız kadar dışı da sizden bir parçadır. Daycraft  piyasada benzerine rastlamayacağınız kalite ve zerafette defterleri ile sizlerle…

Renew All’un çevreci defter seti ile karşı karşıyayız. İç yaprakları matbaaların diğer yaptığı çalışmalardan artırdığı ve çöpe gidecek olan sayfalardan oluşur. Böylece defter içerisinde kullanılan kağıtlar da çok çeşitli bir hal alır. İsterseniz kutu ile, isterseniz tek tek alabilirsiniz, seçim sizin…

Cam ve Seramik sanatçısı Meliha Babalık’ın, el yapımı defter markası Kumm, keyifli ürünleri ile dikkatinizi çekeceğe benziyor. El yapımı deri defterlerin her biri sınırlı sayıda üretiliyor. Renkli, eğlenceli ve canlı bu defterlerin enerjinizi yükselteceği kesin.

Adınızın baş harfine ya da sevdiğiniz renge göre Nish mark’tan defterinizi seçebilirsiniz. Her zaman her yerde kolaylıkla taşıyacağınız bu defterler, sizin o ‘anı’nızı yansıtacağa benziyor.

Mimar Elif Ekin Gürbüz’ün markası Muk Design  kâğıt, kumaş ve keçeden el yapımı defterlerüretiyor, “Üreten beyinler için akıl defterleri’ diye vurguladığı ürünler ünlü mimarlardan ünlü sözler içeriyor.

Ankara’da yaşayan deftersever üç mimar Derin i, Zeynep Ö ve Yasemin E. G. öncelikle sadece çevrelerine hediye etmek için defterler tasarlıyorlardı. Şimdilerde ise büyük bir keyifle renk renk, çeşit çeşit el yapımı defterler üretiyorlar. Her gün yeni denemeler ve keşiflerle, her biri birbirinden farklı, kişiye özel defterler tasarlıyor ve dikiyorlar. Ayrıca gelen istekleri hayata geçirmek için çalışmak, kafa yormak da onlar için keyifli. Taş Makas Kağıt hakkında daha detaylı bilgi için web sitelerine göz atabilirsiniz.

Yaratıcı ve mükemmel kalitede ürünler tasarlayıp üreten Fabriano, sanatçıların, yaratıcı disiplinlerdeki profesyonellerin her zaman tercih ettiği önemli markalardan biri olmuştur. Günümüzde mükemmel kalitede ürünleri, çevreye saygılı üretilirken, defter kullanmayı ayrıcalık haline getirir.

||||| 0 ! |||||

“Yazarın/Çizerin/Tasarımcının ilham kaynağı: Defterler” için 1 cevap

  1. Makalenizi bir kırtasiye sever olarak bir solukta okudum. Türk bir defter markası ve farklı Palas Pandıras ı unutmuşsunuz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*